Przejdź do treści
EBD 2020
Your official city guide to Bydgoszcz
#visitbydgoszcz

Wielcy Mistrzowie

Gdzie?
Wielcy Mistrzowie

Bilety do nabycia na www.bilety24.pl, w kasie biletowej FP oraz w Biurze Podróży „Wakacyjny świat” ul. Magnuszewska 8, Bydgoszcz tel. 52 320 52 29


Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Pomorskiej
Juozas Domarkas dyrygent
Vadim Brodski skrzypce
Franz  Schubert (1797-1828) – Uwertura do dramatu „Rosamunde”
Max Bruch (1838-1920) – Koncert skrzypcowy g-moll op. 26
Franz  Schubert (1797-1828) – VII Symfonia C-dur „Wielka”
Na podium dyrygenckim stanie nadzwyczajny gość z Litwy – maestro Juozas Domarkas, jeden z najwybitniejszych, charyzmatycznych dyrygentów światowej estrady koncertowej.  Ukończył Konserwatorium w Petersburgu, dodatkowo kształcił się u sławnego dyrygenta francuskiego Igora Markevitcha.  Od 1964 dyrektor artystyczny i główny dyrygent, a od 2015 honorowy dyrygent Litewskiej Narodowej Orkiestry Symfonicznej. Występuje gościnnie z liczącymi się orkiestrami w Rosji i innych krajach. Był członkiem jury Międzynarodowych Konkursów im. G. Fitelberga w Katowicach w latach 1991, 1995, 2003, w 2017 – przewodniczył jurorom, oraz Konkursów im. S. Prokofiewa w Petersburgu. Dyryguje też muzyką współczesną, dokonał licznych premier i nagrań, litewskiemu mistrzowi batuty również  dedykowano wiele kompozycji.  Kieruje Wydziałem Dyrygentury Litewskiej Akademii Muzycznej. Posiada wiele odznaczeń i wyróżnień za zasługi dla litewskiej muzyki, w 2006 ,,za rozwój kontaktów kulturalnych między Litwą a Polską” uhonorowany został przez prezydenta RP, Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej. Vadim Brodski, należy do największych współczesnych wirtuozów skrzypiec, jest jednym z nielicznych skrzypków w historii, którzy mieli zaszczyt zagrać na słynnym instrumencie Guarneri del Gesù, należącym do Paganiniego. Urodził się w Kijowie, jest potomkiem wielkiego skrzypka Adolfa Brodskiego. Otrzymał pierwsze nagrody wszystkich międzynarodowych konkursów skrzypcowych, w których uczestniczył: Wieniawskiego (Polska 1977), Paganiniego (Włochy 1984), Tibora Vargi (Szwajcaria 1984).  W 1996  otrzymał obywatelstwo polskie, od wielu lat mieszka w Rzymie.  Prowadzi klasę skrzypiec w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. W interpretacji wirtuoza usłyszymy koncert zaliczany do arcydzieł muzyki poważnej, bowiem słynny Koncert skrzypcowy g-moll Brucha wygrywa we wszelkich rankingach dzięki swojej błyskotliwości i muzykalności, i zawsze znajduje się w tzw. „żelaznym repertuarze” największych skrzypków. Następne dwa punkty programu należą do Schuberta, austriackiego kompozytora, jednego z głównych przedstawicieli romantyzmu. W 1823 kompozytor napisał muzykę do sztuki Helminy von Chézy pt. Rosamunda, Księżna z Cypru. Sam spektakl nie spodobał się jednak widzom w przeciwieństwie do jego muzyki – stała się ona jednym z najsławniejszych utworów Schuberta. Już prawie 2 wieki cieszy słuchaczy na całym świecie a wykonywana jest przez najlepsze orkiestry pod dyrekcją najgłośniejszych dyrygentów. Piękno Schubertowskiej melodyki, owe „niebiańskie przestrzenie szeroko rozlanych tematów, przy zmysłowo potraktowanej instrumentacji” to główne walory symfonii kompozytora, które świadczą o ich niebywałej atrakcyjności dla każdego słuchacza. Symfonia C-dur Schuberta, pierwsza prawdziwie romantyczna, zwana Wielką, zabrzmi podczas tego koncertu.


______________________
Kalendarz wydarzeń
odbywających się w Bydgoszczy miej zawsze pod ręką dzięki aplikacji mobilnej (Android i iOS).
______________________
Informacje o wydarzeniach przesyłajcie na adres wydarzenia@visitbydgoszcz.pl
______________________
Bydgoskie Centrum Informacji nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń.

do góry

We use cookies to facilitate the use of our services. If you do not want cookies to be saved on your hard drive, change the settings of your browser.

I understand