Przejdź do treści
EBD 2020
Your official city guide to Bydgoszcz
#visitbydgoszcz

Grupa Rafała Kmity

Gdzie?
Grupa Rafała Kmity

Bilety do nabycia:
- www.kupbilecik.pl
-www.biletyna.pl
Cena biletu: 60 zł
W dobie degrengolady produkcji teatralnych ta propozycja znacząco odcina się jakością od tła. (...)
Oglądając polskie scenki rodzajowe rozgrywające się w taksówce, pociągu, na ławce, jak w krzywym zwierciadle oglądamy naszą rzeczywistość. Życie gna tak szybko, że z kolejnych dni zapamiętujemy wyłącznie dźwięk budzika. Biegniemy nie za marzeniami, ale forsą i najlepszymi wynikami w robocie. A kiedy pracownik nie przychodzi do pracy i okazuje się, że zmarł, jego szef jest zdolny wyłącznie do komentarza: "Ten, to zawsze wiedział, jak się wymigać". Okazuje się, że społecznym ekstremom - takim jak staruszka spod znaku moherowego beretu i dresiarz - jest do siebie bardzo blisko. A nam, przeciętnym obywatelom, najłatwiej rozmawiać przy pomocy rozwiązującej, jak i kneblującej języki wódki. Kluczowym punktem spektaklu jest skecz o końcu świata. Widzowie telewizji emocjonują się swoim odejściem zaprogramowanym przez jedną ze stacji, która uciekła się do takiego chwytu, żeby zwiększyć oglądalność. Śmiejemy się z nas samych - sterowanych przez media, opinie, innych ludzi. Nasuwa się pytanie: "Gdzie ukryliśmy się my sami?". Warto na nie odpowiedzieć, wychodząc z teatru, aby - jak chcą kabareciarze - "napić się życia".
(Barbara Gruszka-Zych "Gość Katowicki")
POFRUŃMY GDZIEŚ TAM- W ROZMOWĘ…
Już na wstępie „Jeszcze nie pora nam spać” widzom obiecano brawurowe skecze, wzruszające piosenki i błyskotliwą konferansjerkę. Gdyby wszystkim tak dobrze szło wywiązywanie się z obietnic, świat – nie tylko teatralny – byłby piękniejszy(…)
Artyści sprawnie bawią się błyskotliwymi tekstami Rafała Kmity. Co ma wspólnego brykiet z Giordano Bruno, czym się różni latawiec od psa na wietrze i kogo dobry lekarz ostrzegał przed Judaszem to tylko niektóre zagadki, które powodują przetaczającą się po widowni falę szczerego śmiechu. Z poetyckim patosem sąsiadują wyznania dotyczące kredytów i zapewnienia, że tablice Mojżesza to tak naprawdę zasady oddzielnego pisania „nie” z czasownikami i nic więcej.
O sile „Jeszcze nie pora nam spać” świadczą też przeplatające skecze piosenki, wszystkie pomysłowo dopieszczone tekstowo i aranżacyjnie. Twórcom udało się zachować równowagę między lirycznymi utworami o tym, co ulotne i zamknięte w przenośni a wariackimi piosenkami o emocjonalnej huśtawce (…)
W dziwowisku kabaretowym Rafała Kmity nie brakuje też momentów mocno refleksyjnych, bo jak bez refleksji przyglądać się rzeczywistości, w której koniec świata przypomina sylwestrowe show? Oprócz niewątpliwych walorów kabaretowych, „Jeszcze nie pora nam spać” rzuca światło na papkę współczesności, na którą panuje powszechna zgoda. Jest to też sztuka o potrzebie powrotu do rozmowy, o głodzie czegoś niebywale potrzebnego, choć trudnego do sprecyzowania. „Więc chodźmy się życia napić, jeszcze nie pora nam spać!”
(Julia Korus - teatrdlawas.pl)
Program współtworzył wraz z Filharmonią Dowcipu wielkanocne widowisko telewizyjne dla TVP2 „Czas na hity Malickiego i Kmity” 2015
Scenariusz i reżyseria: Rafał Kmita
Muzyka: Bolesław Rawski
Choreografia: Jarosław Staniek
Skład aktorski:
Katarzyna Chlebny / Agata Myśliwiec, Arkadiusz Lipnicki, Marcel Wiercichowski, Dariusz Starczewski, Piotr Plewa i Karol Wolski

do góry

We use cookies to facilitate the use of our services. If you do not want cookies to be saved on your hard drive, change the settings of your browser.

I understand