Exploseum (Centrum Techniki Wojennej DAG Fabrik Bromberg), to dawna tajna pohitlerowska fabryka zbrojeniowa, która stała się najciekawszą industrialną atrakcją turystyczną w Bydgoszczy. Wkraczając do niesamowitego kompleksu jakim jest DAG, przenosimy się do zupełnie innego świata. Obiekt mimo tego, że w roku 1945 został "rozmontowany" przez Armię Czerwoną jest znakomicie zachowany. Grube żelbetonowe ściany sprawiają wrażenie świeżo postawionych, a liczne zakamarki i monumentalne hale produkcyjne przyprawiają o stan zdumienia.

-->> z Kartą Turysty zwiedzasz taniej <<--

Exploseum (Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy) - Opowiada: Andrzej Borsuk

 

Bydgoszcz | Exploseum MOB | fot. Wojciech WoźniakBudowę kompleksu zapoczątkowano jesienią 1939 roku. Nad instalacją pracowało około 40000 przymusowych pracowników, część z nich to jeńcy rosyjscy, angielscy, francuscy, włoscy i jugosłowiańscy oraz więźniowie polscy. System podziemnych tuneli pod DAG łącznie ma długość około 2 km, na różnych głębokościach. Na terenie fabryki produkowano głównie materiały wybuchowe oraz amunicję. Przy jej produkcji pracowali jeńcy oraz pracownicy przymusowi. Przez tryb oraz warunki pracy, fabryka była miejscem śmierci wielu osób. Do dziś nie odnaleziono jeszcze wszystkich zbiorowych mogił robotników.

Exploseum można także zwiedzać indywidualne, bez wcześniejszej rezerwacji. 

Exploseum jest jednym z punktów kotwicznych Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego (ERIH), a także współtworzy bydgoski Szlak Wody, Przemysłu i Rzemiosła TeH2O.

Wystawa stała w Exploseum -->> Exploseum

 

Exploseum | Bydgoszcz | atrakcjeExploseum | Bydgoszcz

Dojazd:

Exploseum znajduje się w pobliżu Bydgoskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego, fabryki chemicznej Zachem oraz Puszczy Bydgoskiej. Najlepiej udać się samochodem. W tym celu należy jechać ul. Glinki (prowadzącą do Bydgoskiego Parku Przemysłowo Technologicznego), następnie ulicą Bydgoskich Przemysłowców, skręcić w prawo w ulicę E. Petersona. Na teren Exploseum  wkracza się przy znaku kierunkowym „Exploseum Fabryka DAG”.  Do Exploseum można również dotrzeć jadąc drogą krajową nr 10 i skręcić na wysokości Bydgoskiego Parku Przemysłowo Technologicznego oraz autobusem 68E.

 

Więcej: www.exploseum.pl

Współrzędne geograficzne: 53°04'15"N  18°04'26"E