Nasz portal stosuje pliki cookies w celach świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie oraz w celach statystycznych. Konfigurację obsługi plików cookies możecie Państwo znaleźć w ustawieniach swojej przeglądarki.
Informacja turystyczna    Informacja Turystyczna    skontaktuj się z nami:  +48 52 340 45 50  e-mail facebook twitter foursquare2 instagram bip android iOS

Budynek 1133 Sala Alfreda Nobla zdjęcie Wojciech Woźniak Budynek 1133 Sala DAG, fot. W. Woźniak, Bydgoszcz

Exploseum – centrum techniki wojennej DAG Fabrik Bromberg znajdujące się na terenie dawnej fabryki Dynamit-Aktien Gesellschaft Fabrik Bromberg jest najmłodszym (otwarte w 2011 roku) oddziałem Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego i od razu stało się jedną z najciekawszych atrakcji turystycznych Bydgoszczy.

To unikalny na skalę światową przykład architektury przemysłowej zachowanej w praktycznie niezmienionym kształcie od czasów II wojny światowej, w którym umieszczono rozbudowaną, nowoczesną ekspozycję łączącą w sobie tradycyjne elementy wystawiennicze z nowymi, narracyjnymi multimedialnymi formami. Trasa zwiedzania licząca około 2 kilometrów wiedzie przez 8 budynków połączonych podziemnymi korytarzami. Ekspozycja jest podzielona na następujące tematy:

–  Alfred Nobel – opowieść o jego życiu, twórczości, osiągnięciach oraz przyczyny ustanowienia  Nagrody, ponadto polonica związane z nagrodą.

–  Koncern Dynamit-Aktien Gesellschaft – historia powstania, ekspansji i rozwoju firmy. Na wystawie można prześledzić historię koncernu od jego powstania poprzez przejęcie przez III Rzeszę i rozwój pod kuratelą IG Farben oraz wpływ jaki koncern DAG miał na przebieg II wojny światowej. 

–  DAG Fabrik Bromberg – opowieść o ludziach, którzy tu pracowali, przeznaczeniu poszczególnych budynków oraz ciekawostkach związanych z fabryką. Na wystawie można znaleźć reprodukcje oryginalnych dokumentów dotyczących DAG Fabrik Bromberg oraz Explonaty, czyli oryginalne przedmioty znalezione podczas prac archeologicznych prowadzonych na terenie DAG.

–  Historia Uzbrojenia – ekspozycja przedstawiająca ewolucję oręża od broni białej i oblężniczej poprzez broń palną i wybuchową aż do najpotężniejszej i najbardziej zabójczej broni z typu ABC (Atomowej, Biologicznej i Chemicznej). Na wystawie tej można dotknąć i obejrzeć różnorodne egzemplarze broni białej i palnej.

–  Historia Materiałów Wybuchowych – przedstawia rozwój materiałów wybuchowych; najważniejsze osiągnięcia w tej dziedzinie, od wykorzystania prochu czarnego, poprzez wynalezienie nitrogliceryny i nitrocelulozy aż do współczesnych materiałów wybuchowych, jakimi są heksogen i oktogen.  

–  Praca Przymusowa w III Rzeszy – wstrząsająca historia ludzi, którzy pracowali w hitlerowskich zakładach przemysłowych na przykładzie fabryk koncernu DAG. Na wystawie można obejrzeć reprodukcje oryginalnych dokumentów związanych z pracą przymusową (np. zestaw kar dla robotników przymusowych czy mandat za mówienie po polsku), zdjęcia z łapanki na terenie Bydgoszczy oraz informacje o materiałach propagandowych kolportowanych przez III Rzeszę.

–  Armia Krajowa w zakładach DAG Fabrik Bromberg – historia jednego z największych oddziałów Armii Krajowej w województwie Kujawsko-Pomorskim. Przede wszystkim jest to historia bohaterskich bydgoszczan, którzy z narażeniem życia walczyli z okupantem. To wystawa o 250 najodważniejszych ludziach, którzy stale meldowali aliantom o wielkości fabryki, przeprowadzali akcje sabotażowe czy nasłuchowe. Dodatkowo przypomniany został los Leszka Białego PS. „Jakub”, „Radius”, który w czasie wojny pełnił funkcję szefa łączności AK na Pomorzu, a po wojnie schwytany przez Urząd Bezpieczeństwa po ciężkich torturach został stracony.   

–  Armia Czerwona – próba skonfrontowania wkładu Armii Czerwonej w zwycięstwo nad hitlerowcami z jej realnym, krwawym wizerunkiem. Wystawa ukazuje z jednej strony zdjęcia propagandowe Armii Czerwonej a z drugiej jej zbrodnie popełnione na narodzie polskim. 

Dodatkowo w ofercie dla grup zorganizowanych dostępny jest pakiet specjalnych atrakcji, podkreślających specyfikę tego unikalnego miejsca jakim jest Exploseum. W ofercie tej znajdziemy m.in. pokaz chemiczny i strzelnicę ASG.

Maciej Kułakowski, Maciej Czechowski

Dojazd:

Exploseum znajduje się w pobliżu Bydgoskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego, fabryki chemicznej Zachem oraz Puszczy Bydgoskiej.
Najlepiej udać się samochodem. W tym celu należy jechać ul. Glinki (prowadzącą do Bydgoskiego Parku Przemysłowo Technologicznego), następnie ulicą Bydgoskich Przemysłowców, skręcić w prawo w ulicę E. Petersona. Na teren Exploseum  wkracza się przy znaku kierunkowym „Exploseum Fabryka DAG”.
Do Exploseum można również dotrzeć jadąc drogą krajową nr 10 i skręcić na wysokości Bydgoskiego Parku Przemysłowo Technologicznego oraz autobusem 68E.

Współrzędne geograficzne:

53°04'15"N  18°04'26"E

Na pograniczu Wielkopolski i Pomorza. Bydgoszcz i region u zarania dziejów, fot. W. Woźniak Na pograniczu Wielkopolski i Pomorza. Bydgoszcz i region u zarania dziejówAutor: Józef Łoś, Jolanta Szałkowska-ŁośMiejsce ekspozycji: Zbiory Archeologiczne – ul. Mennica 2 na Wyspie MłyńskiejWystawa stała

Dworzec kolei żelaznej, Bydgoszcz

27 lipca 1851 r. z bydgoskiego dworca odjechał pierwszy pociąg z pasażerami. Po 50 minutach był już w Nakle. Do tej pory podróż na tej trasie berlinką lub wozem zajmowała przynajmniej kilka godzin.

Zabytkowy autobus

Wyrusz w podróż po Bydgoszczy zabytkowymi pojazdami komunikacji miejskiej - stuletnim tramwajem typu Herbrand lub Czerwoną eNką z lat 60’ XX wieku, lub „Ogórkiem”, czyli nieśmiertelnym Jelczem 043.

Kwiecień 2017
P W Ś C Pt S N
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Wiadomości

 • Bydgoszcz z wyróżnieniem Travellers' Choice 2017

  Bydgoszcz wśród 5 najlepszych celów podróży w Polsce wg Tripadvisor Bydgoszcz jest coraz lepiej oceniana przez turystów. Po raz kolejny znalazła się w zestawieniu najlepszych celów podróży w Polsce wg portalu...

 • Najbliższe wydarzenia w Bydgoszczy

   Bydgoski Festiwal Podróżnicy, fot. Warliński Mnóstwo ciekawych wydarzeń przed nami, tych kulturalnych, sportowych, filmowych, turystycznych, prelekcji oraz wystaw. Pełna lista wydarzeń -...

 • Sportowe lato w Bydgoszczy

  Sportowe lato w Bydgoszczy 2017 Początek lata przyniesie w Bydgoszczy sportowe emocje. W czerwcu zagrają u nas piłkarskie reprezentacje do lat 21 z Hiszpanii, Portugalii, Serbii i...

 • Bydgoszcz w finale Tourism for Tomorrow Award

  Bydgoszcz, fot. Robert Sawicki Z przyjemnością informujemy, że Miasto Bydgoszcz znalazło się w gronie trzech finalistów konkursu Tourism for Tomorrow, w kategorii destynacja,...

 • Zabytki w Bydgoszczy

  Zabytki w Bydgoszczy - Spichrze nad Brdą, fot. Filip Kowalkowski Poznaj najważniejsze zabytki w Bydgoszczy i sprawdź czego nie można przegapić zwiedzając miasto. Więcej zabytkowych budynków znajdziesz tutaj -->>...

 • Co dalej z Młynem Rothera?

  Młyny Rothera Miasto Bydgoszcz sfinalizowało procedurę dialogu technicznego związaną z zagospodarowaniem Młyna Rothera, co umożliwi ogłoszenie przetargu na prace projektowe.

Bydgoszcz - Tripadvisor Travellers Choice 2017

Newsletter

e-mail facebook twitter foursquare instagram android BIP

Informacja Turystyczna

ul. Batorego 2

tel. +48 52 340 45 50

bci@visitbydgoszcz.pl