Nasz portal stosuje pliki cookies w celach świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie oraz w celach statystycznych. Konfigurację obsługi plików cookies możecie Państwo znaleźć w ustawieniach swojej przeglądarki.
Informacja turystyczna    Informacja Turystyczna    skontaktuj się z nami:  +48 52 340 45 50  e-mail facebook twitter instagram bip android iOS

Zespół Urbanistyczno-Architektoniczny Sielanka, Bydgoszcz, fot. R.Sawicki

Sielanka to kompleks miasta-ogrodu w Bydgoszczy, charakteryzujący się obfitością zieleni oraz ciekawą architekturą willową. Dzielnica zaprojektowana została na początku XX-wieku przez Josepha Stübbena. Od tego też czasu Bydgoszcz nazywana jest małym Berlinem.

Sielanka znajduje się niemal w samym centrum miasta, jednak daleko jej do gwarnych i ruchliwych ulic Śródmieścia. Obszar o powierzchni 10.5 ha, znajdujący się między ulicami Markwarta, Ossolińskich i Paderewskiego, to zupełnie inne podejście do urbanistyki miasta. Całe to założenie powstało w idei Miasta-Ogrodu. Pomysł na takie zaaranżowanie powierzchni miejskiej wywodzi się z idei angielskiego urbanisty Ebenezera Howarda. Koncepcja ta opiera się na luźnej, niskiej zabudowie, ale przede wszystkim z dużym udziałem terenów zielonych w ogólnej powierzchni miasta.

Historia jej powstania sięga poł. XIX w. Wówczas to władze miejskie nabyły rozległy teren, jako rezerwę pod przyszłą rozbudowę miasta. Pod koniec XIX w. zaczęto tworzyć koncepcję układu przestrzennego opartego na idei miasta-ogrodu. W 1912 r. powstał ostateczny plan sporządzony przez Josepha Hermana Stübbena, który stał się podstawą wytyczenia Sielanki. W centrum umiejscowiony został osiedlowy skwer (obecnie pl. im. Mariana Turwida). Dzielnica cieszyła się popularnością wśród bydgoskich elit. Nowy wygląd skweru powstał w 2001 roku i opiera się na regularnych kształtach strzyżonych w kule i stożki żywopłotów z cisów i żywotników. Na uwagę zasługuje okazały okaz wiśni piłkowanej formy zwisającej oraz wiśni pospolitej.

Zobacz również:

-->> Dookoła Śródmieścia

-->> Ogrody i parki Bydgoszczy

 

Siedziba Radia PIK, Bydgoszcz, fot. bci Willa, która obecnie jest siedzibą Radia PiK, powstała w latach 1900-1902 (projekt: Hildebrandt z Berlina) dla Wilhelma Blumwego, ówczesnego właściciela Fabryki Obrabiarek do Drewna. Autor nadał rezydencji formy renesansowe zainspirowane znaną Villa Rotonda Andrea Palladio w Vincenzy.

rys. A. WróblewskiMagiczne krzesło-eksponat z popularnego filmu dla dzieci (Magiczne Drzewo), w którym Bydgoszcz zagrała nadmorskie miasteczko. Krzesło to, według fabuły filmu, wykonane z magicznego drewna spełnia życzenia. Eksponat stanął na placu zabaw na terenie Wy

...

Trasy zwiedzania Bydgoszczy | ulotki

Proponowane trasy zwiedzania Bydgoszczy - ulotki do pobrania:

Lipiec 2018
P W Ś C Pt S N
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5

Wiadomości

Newsletter

e-mail facebook twitter instagram android BIP

Informacja Turystyczna

ul. Batorego 2

tel. +48 52 340 45 50

info@visitbydgoszcz.pl