Bydgoszcz Niekonwencjonalnie – seria spacerów z pomysłem

"Bydgoszcz niekonwencjonalnie" to seria 8 spacerów w towarzystwie przewodnika, których wspólnym mianownikiem jest Bydgoszcz i związane z nią postacie. Program wycieczek oparty jest o książki, postacie historyczne lub zapomniane atrakcje miasta.

Celem nadrzędnym jest przybliżenie historii Bydgoszczy oraz próba przywołania jej charakteru i klimatu sprzed lat. Przewodnikami będą bydgoszczanie – miłośnicy tego miasta i schowanych w zakamarkach tajemnic. 

Druga wycieczka poprowadzona zostanie górnym tarasem Miasta.

Bydgoszcz Niekonwencjonalnie | Turystyczny spacer z przewodnikiem

20 maja - Górny Taras - zapomniana atrakcja Bydgoszczy
Grupa spotyka się przy HSW Łuczniczka i podążając krawędzią Doliny Rzeki Brdy dotrzemy do ulicy Seminaryjnej. Po drodze odwiedzimy Wzgórze Dąbrowskiego, bydgoską Wieżę Ciśnień oraz podziwiać będziemy panoramę miasta. Wycieczka w roku 2017 cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem - zakładamy, że nie każdy kto chciał mógł w niej uczestniczyć w związku z czym chcielibyśmy ją powtórzyć. Trasa wycieczki zostanie delikatnie zmieniona i rozbudowana w stosunku do roku 2017.

Terminy kolejnych wycieczek:

17 czerwca - Wycieczka nr 3 - Kanał Bydgoski - połączenie wschodu z zachodem.
Kanał Bydgoski to wyjątkowo ważny obiekt w historii Bydgoszczy. Jego powstanie pozwoliło miasto się rozwijać a mieszkańcom dało wspaniałe planty, które w XIX i XX wiecznej były częstym celem spacerów. W trakcie spaceru poznamy jego funkcję, historię i historyczny przebieg. Wycieczka w 2017 roku cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem w związku z czym postanowiliśmy powrócić do tematu i po przemodelowaniu trasy zaprosić miłośników Bydgoszczy na kolejną wycieczkę z Kanałem Bydgoskim w roli głównej.

1 lipca - Wycieczka nr 4 - Przemysłowa Bydgoszcz
Przemysłowa Bydgoszcz to wycieczka prowadzona częściowo po szlaku TeH2O. Z okazji roku dziedzictwa Przemysłowego zamierzamy przybliżyć miejsca w ścisłym centrum miasta związanymi z historią przemysłu w mieście. Uczestnicy poznają historię m.in Barki Lemara, Bydgoski Spichlerzy, Wyspy Młyńskiej, Kanału Bydgoskiego i Wieży Ciśnień.

22 lipca - Wycieczka nr 5 - Od Wyszogrodu do Fordonu

Wycieczka prowadzona po obszarze dzisiejszego Starego i Nowego Fordonu prowadzona przez Bartka Masiełajć śladami historii największej dzielnicy miasta. Bartek jest wielkimi miłośnikiem lokalnej historii oraz licencjonowanym przewodnikiem po Bydgoszczy.

5 sierpnia - Wycieczka nr 6 - Militarne oblicze Bydgoszczy
Spacer prowadzony przez Krzysztofa Drozdowskiego - historyka, autora książki "Bydgoska architektura militarna w latach 1772-1945" oprowadzi Bydgoszczan po miejscach związanych z militarnym obliczem miasta. Trasa wycieczki prowadzić będzie po ulicach bydgoskiego Starego Miasta i Śródmieścia.

19 sierpnia - Wycieczka nr 7 - Śladami Jerzego Sulimy-Kamińskiego i książki "Most Królowej Jadwigi"
Jerzy Sulima-Kamiński jest autorem najpopularniejszej książki o Bydgoszczy pt. "Most Królowej Jadwigi". W roku 2018 bydgoszczanie obchodzić będą 90. rocznicę urodzin autora tej najpopularniejszej książki o Bydgoszczy. Nie może więc w naszym programie zabraknąć wycieczki z nim związanej. Wycieczka poprowadzona miejscami opisywanymi w jego książce pozwoli uczestnikom poznać tradycje i tożsamość Bydgoszczy z okresu 20-lecia międzywojennego. W trakcie spaceru prowadzonego ulicami Starego Miasta i bydgoskiego Śródmieścia odwiedzimy miejsca związane z autorem.

1 października - Wycieczka nr 8 - Święcicki - budowniczy Bydgoszcz
Józef Święcki - wybitny budowniczy bydgoski - w roku 1907 wydał przewodnik po swoim mieście. W swoim przewodniku zawarł nie tylko informacje o mieście ale swoją ulubioną trasę. Powtórzymy ją poznając historię nie tylko miasta ale i samego autora.

Wydarzenie jest organizowane przez Stowarzyszenie "Obywatel Działa" mające na celu propagowanie historii i tradycji miasta oraz postaw obywatelskich. W ramach projektów powstał także fanpage na popularnym portalu facebook.com (facebook.com/bydgoszczniekonwencjonalnie), dzięki któremu można bieżąco pozyskiwać informację o omawianych w trakcie spacerów tematach.

Zadanie współfinansowane ze środków Miasta Bydgoszczy.

Kontakt do organizatora: Filip Krauze - Stowarzyszenie Obywatel Działa, +48 509 091 695, filipkrauze@gmail.com

Zobacz również:

-->> Letni spacer turystyczny z przewodnikiem

-->> Zabytki w Bydgoszczy