Nasz portal stosuje pliki cookies w celach świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie oraz w celach statystycznych. Konfigurację obsługi plików cookies możecie Państwo znaleźć w ustawieniach swojej przeglądarki.
Informacja turystyczna    Informacja Turystyczna    skontaktuj się z nami:  +48 52 340 45 50  e-mail facebook twitter instagram bip android iOS

Skarb w Katedrze | Bydgoszcz

Bydgoszcz to miasto, które potrafi zaskakiwać. W trakcie prac konserwatorskich prowadzonych w bydgoskiej katedrze archeolodzy odnaleźli prawdziwy skarb!

Wśród odkrytych kosztowności znajdowały się złote monety, biżuteria czy drogocenne kamienie. Najstarszy pieniądz pochodzi z XVI wieku, a najmłodszy z XVII. Nie wiadomo w jaki sposób skarb tam się znalazł, ani kto go ukrył, co nadaje całej sprawie szczyptę tajemnicy. Apetyt na wrażenia podsycają odkryte krypty grobowe. W jednej z nich spoczywa, pełniący w latach 1845-1870 funkcję proboszcza ks. Józef Turkowski. Reszta grobowców czeka na identyfikację. 

Skarb znaleziony w Katedrze w Bydgoszczy | Dwudukat Jana II Kazimierza

W lutym 2018 roku, w Europejskim Centrum Pieniądza na Wyspie Młyńskiej, została otwarta wystawa, na której znajdą się wszystkie przedmioty i monety znalezione przez badaczy 2 stycznia 2018 roku. Skarb ma zostać pokazany w specjalnie do tego celu przeznaczonej sali i opatrzony odpowiednim komentarzem. Po ekspozycji zwiedzających oprowadzać będą kuratorzy.
Docelowo, po niezbędnych pracach konserwatorskich, które systematycznie będą prowadzone, odrestaurowane przedmioty wrócą na wystawę stałą w bydgoskim muzeum.  

Zobacz również:

-->> Skarb z bydgoskiej katedry - wystawa

-->> Legenda o skarbie na Wyspie

-->> Mennica bydgoska

-->> Katedra Bydgoska

 

Akademia Muzyczna, fot. R. Sawicki Nad wejściem do XIX-wiecznego, neobarokowego gmachu Akademii Muzycznej umieszczona została rzymska maksyma: musica spiritus movens (muzyka porusza ducha), którą można traktować jako motto muzycznej dzielnicy Bydgoszczy.

Plan Wyspy Młyńskiej w Bydgoszczy

Na Wyspie Młyńskiej zainstalowana została specjalna tablica pomagająca zapoznać się z jej najciekawszymi obiektami osobom niedowidzącym i niewidomym. Zadanie zostało zrealizowane w ramach Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego.

Katedra Bydgoska, Bydgoszcz, fot. R.Sawicki

W Katedrze Bydgoskiej znajduje się dzwon o średnicy 1 m z katedry w Kamieńcu Podolskim; powstał w 1641 r., waży 1138 kg; reliefy na nim zamieszczone informują, że został ufundowany przez Wojciecha Wolskilnusa i kanonika Stanisława Rilskiego.

...
Październik 2018
P W Ś C Pt S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4

Wiadomości

Newsletter

e-mail facebook twitter instagram android BIP

Informacja Turystyczna

ul. Batorego 2

tel. +48 52 340 45 50

info@visitbydgoszcz.pl