Nasz portal stosuje pliki cookies w celach świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie oraz w celach statystycznych. Konfigurację obsługi plików cookies możecie Państwo znaleźć w ustawieniach swojej przeglądarki.
Informacja turystyczna    Informacja Turystyczna    skontaktuj się z nami:  +48 52 340 45 50  e-mail facebook twitter instagram bip android iOS

Okolice Bydgoszczy, Toruń, fot. Informacja Turystyczna Toruń

Toruń to dwustutysięczne miasto położone w centralnej Polsce nad brzegami Wisły, 200 km na zachód od Warszawy i 45 km od Bydgoszczy. Przebiega tu granica dwóch historycznych regionów Polski  - Pomorza i Kujaw. Toruń założony został w 1233 roku przez zakonników krzyżackich. Dostęp do Wisły sprawił, że gród szybko stał się dobrze prosperującym portem rzecznym.

Dzięki licznym kontaktom handlowym miasto rozwijało się bardzo szybko. Już pod koniec XIII wieku Toruń należał do Związku Miast Hanzeatyckich. Wówczas wybudowany został gmach miejskiego ratusza, gotyckie kościoły zaś miasto zostało otoczone murami obronnymi z basztami i bramami. Na przestrzeni wieków Toruń był świadkiem wielu doniosłych wydarzeń historycznych: wojen, traktatów pokojowych oraz wizyt monarchów. W XIX wieku ze względu na strategiczne położenie miasto otoczono pierścieniem pruskich umocnień. Do dziś zachowało się kilkanaście dużych fortów, a jeden z nich jest udostępniony do zwiedzania.

W 1997 roku toruńska Starówka została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Zdecydował o tym niezmieniony od czasów średniowiecza układ urbanistyczny Starego Miasta wraz z licznymi zabytkami.

Toruń to także miasto rodzinne wielkiego astronoma Mikołaja Kopernika. Symbolem miasta są również toruńskie pierniki – wypiekane tu od stuleci według tradycyjnej receptury. 

Bogata historia miasta ma swoje odzwierciedlenie w cennych zbiorach miejscowych muzeów. W Ratuszu prezentowane są m.in. przykłady sztuki gotyckiej i wyroby dawnych rzemieślników a w Domu Kopernika wystawa poświęcona jego życiu i dziełom. W niewielkich galeriach na Starym Mieście kupić można oryginalne pamiątki z Torunia wyrabiane przez lokalnych artystów: rzeźby, grafiki, witraże i pierniki. 

Współczesny Toruń to miejsce licznych imprez, koncertów i wystaw. Odbywają się tu międzynarodowe festiwale muzyczne, teatralne i filmowe. Dzięki bogatej ofercie kulturalnej każdy znajdzie coś dla siebie. 

Toruń to również duży ośrodek akademicki. Na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika kształci się ponad 30 tys. Studentów. Tak duża ilość młodych, pełnych energii ludzi wpływa na niepowtarzalną atmosferę miasta.

Liczne restauracje i kawiarnie, zróżnicowana baza noclegowa oraz mnóstwo atrakcji turystycznych czynią Toruń miejscem wartym odwiedzenia. Toruń to również doskonała baza wypadowa do zwiedzenia ciekawych miejsc w okolicy: jezior, lasów, dawnych zamków i urokliwych miasteczek.

 

Okolice Bydgoszczy, Włocławek, fot. WCOPiIT Włocławek leży 113 km na południe od Bydgoszczy. Jak podają przekazy, Włocławek należy do grona „średniowiecznych pereł” – najstarszych miast w Polsce. Gród założony przez księcia Włodzisława, u ujścia Zgłowiączki do Wisły, w początkowych latach panowania dynastii piastowskiej uchodził za jeden z najważniejszych strategicznie punktów zbornych wojsk polskich. Przebiegał tu główny, wodny szlak kupiecki.

Grafika megaweekend_KPOT

Województwo Kujawsko-Pomorskie zaprasza do świętowania Inauguracji Sezonu Turystycznego 2017. Od 29 kwietnia do 7 maja w naszym regionie odbędą się rajdy piesze i rowerowe, biegi, spacery z przewodnikami oraz wiele, wiele więcej!

Jednostki pływające w pobliżu Wyspy Młyńskiej, Bydgoszcz

Wisłę z Odrą łączy tzw. Brda Skanalizowana oraz Kanał Bydgoski będący elementem Międzynarodowej Drogi Wodnej E-70 (Antwerpia-Kłajpeda) i E-40 (Morze Bałtyckie - Morze Czarne).  Od strony zachodniej możemy dopłynąć o Bydgoszczy aż z Antwerpii, a od

...
Styczeń 2018
P W Ś C Pt S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4

Wiadomości

Bydgoszcz - Tripadvisor Travellers Choice 2017

Newsletter

e-mail facebook twitter instagram android BIP

Informacja Turystyczna

ul. Batorego 2

tel. +48 52 340 45 50

info@visitbydgoszcz.pl