Nasz portal stosuje pliki cookies w celach świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie oraz w celach statystycznych. Konfigurację obsługi plików cookies możecie Państwo znaleźć w ustawieniach swojej przeglądarki.
Informacja turystyczna    Informacja Turystyczna    skontaktuj się z nami:  +48 52 340 45 50  e-mail facebook twitter instagram bip android iOS

Nad Wisłą | Kujawsko-Pomorskie | Okolice Bydgoszczy | fot. z zasobów K-POT

To będzie przygoda z Wisłą w tle. Jej malownicza wstęga wyznaczy naszą trasę i odsłoni sielskie widoki wsi. Aż trudno uwierzyć, że tak blisko miasta przeniesiemy się w zupełnie inną rzeczywistość.

DOLINA DOLNEJ WISŁY

Bydgoszcz – Strzelce – Kozielec – Chrystkowo – Topolno – Luszkowo - Bydgoszcz

Wyjeżdżając z Bydgoszczy przez Fordon drogą nr 256 mijamy Strzelce Dolne – królestwo śliwki węgierki. Przypominają o tym szyldy informujące o możliwości nabycia „Powideł strzeleckich”, które od kilku lat znajdują się na liście produktów tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa. 200-letnia tradycja smażenia powideł w miedzianych (kuprowych) kotłach i mieszania ich tzw. „bocianem” przetrwała do dziś. Kilkanaście lat temu po raz pierwszy uchylono rąbka kulinarnej tajemnicy i zaprezentowano proces powstawania tutejszych specjałów podczas „Święta Śliwki”. We wrześniu ściąga ono do Strzelec Dolnych prawdziwe tłumy.

Powidła Strzeleckie | Święto Śliwki | Kujawsko-Pomorskie | Okolice Bydgoszczy | fot. z zasobów K-POT

Jadąc dalej trzymamy się Wisły i kierujemy najpierw do Trzęsacza, a następnie do Kozielca. Warto wspomnieć, że na terenie pobliskiej wsi Gądecz, w malowniczym wąwozie, ukryły się wapienne jaskinie - „Bajka I” i „Bajka II”. Choć wejścia do nich są bardzo wąskie, do jednej z nich można się wczołgać. To wyzwanie dla prawdziwych koneserów terenowych osobliwości. W urokliwy krajobraz przemierzanej przez nas gminy Dobrcz wpisują się dwa drewniane kościoły: św. Marii Magdaleny z 1699 r. we Włókach oraz Niepokalanego Poczęcia NMP w Kozielcu. Ta maleńka, niegdyś protestancka, świątynia powstała na pocz. XIX w. na krawędzi wiślanej doliny. Idąc w kierunku Wisły dotrzemy do punktu widokowego. Z Kozielca jedziemy przez Grabowo do Chrystkowa, gdzie znajdziemy ślady Olendrów – osadników przybyłych tu z Holandii w dobie reformacji, którzy znani byli z umiejętności zagospodarowania terenów nadrzecznych i radzenia sobie z żywiołem wody.
Chrystkowo szczyci się dobrze zachowaną olenderską chatą z końca XVIII w. Pod strzechą tego okazałego domu z frontowym podcieniem znajdziemy skromne w wystroju izby i tradycyjne sprzęty. Pochylnia w sąsiednim budynku inwentarskim służyła do wprowadzania zwierząt na piętro podczas powodzi. W pobliskim sadzie odtwarzane są stare odmiany jabłoni. Z Chrystkowa zawrócimy, by poznać mijany wcześniej kościół - najstarszy zabytek Gminy Pruszcz.

Chrystkowo | Kujawsko-Pomorskie | Okolice Bydgoszczy | fot. z zasobów K-POT

Topolno nazywane jest „Częstochową Północy” za sprawą Sanktuarium Matki Bożej Uzdrowienia Chorych. Pierwszymi gospodarzami kościoła byli oo. Paulini, którzy otrzymali budynek w roku 1685, dwa lata po ukończeniu jego budowy, wraz z cudownym obrazem. Miejscowa legenda głosi, że wizerunek Maryi przypłynął tu Wisłą.
By zachwycić się panoramą królowej polskich rzek i otwartymi przestrzeniami utworzonego tu ćwierć wieku temu Nadwiślańskiego Parku Krajobrazowego warto wdrapać się na punkt widokowy „Talerzyk”, w miejscu średniowiecznego grodziska, po którym niestety nie pozostał już ślad.

Punkt widokowy Talerzyk | Kujawsko-Pomorskie | Okolice Bydgoszczy | fot. z zasobów K-POT

Nieopodal znajduje się „Winnica przy Talerzyku” – rodzinna manufaktura, w której od kilku lat dojrzewają soczyste grona i powstają wytrawne trunki. Z wiatrem we włosach i lampką wina w dłoni wysłuchamy opowieści o winiarskich wyzwaniach, zasobach starej piwniczki i spełnionych marzeniach. Sery od pobliskiego gospodarza dopełnią całości. To nie tylko degustacja wina – to smakowanie życia!
Ponieważ nasz turystyczny apetyt rośnie, zanim wrócimy do Bydgoszczy, warto odwiedzić nadwiślańską chatę z 1801 r. w Luszkowie. Choć droga do niej jest wąska i gęsto porośnięta – warto ją przebyć. Znajdziemy tu lamus z setkami przedmiotów używanych niegdyś w gospodarstwie, ozdobne elementy architektury wiejskiej i stare urządzenia techniczne. W spiżarni u Mennonity możemy zaopatrzyć się w naturalne soki, konfitury i pyszne krówki na śmietance.

Nad Wisłą | Kujawsko-Pomorskie | Okolice Bydgoszczy | fot. z zasobów K-POT

Dziedzictwo kulturowe Doliny Dolnej Wisły, w tym lokalne specjały odtwarzane ze starych receptur, znalazły się w ofercie Szlaku „Niech Cię Zakole”, który kieruje się dewizą „Robimy to co lubimy, dzielimy się tym co najlepsze”. Koneserzy kulinariów koniecznie powinni odwiedzić „Festiwal Smaku”, który co roku odbywa się w Grucznie, w drugiej połowie sierpnia.
Wracając do Bydgoszczy szosą gdańską, w miejscowości Borówno mijamy jezioro o tej samej nazwie. Znajduje się tu popularna wśród Bydgoszczan plaża oraz wypożyczalnia sprzętu wodnego. Dalej nasza droga do miasta prowadzi przez dynamicznie rozwijającą się gminę Osielsko, z licznymi obiektami usługowymi, w tym hotelami i restauracjami.

Zobacz również:

-->> Rowerem z Bydgoszczy nad Zalew Koronowski

-->> Atrakcje turystyczne w regionie kujawsko-pomorskim

Okolice Bydgoszczy, Włocławek, fot. WCOPiIT Włocławek leży 113 km na południe od Bydgoszczy. Jak podają przekazy, Włocławek należy do grona „średniowiecznych pereł” – najstarszych miast w Polsce. Gród założony przez księcia Włodzisława, u ujścia Zgłowiączki do Wisły, w początkowych latach panowania dynastii piastowskiej uchodził za jeden z najważniejszych strategicznie punktów zbornych wojsk polskich. Przebiegał tu główny, wodny szlak kupiecki.

Śniadanie mistrzów, Bydgoszcz

Zapraszamy na spacer "Szlakiem alternatywnym", wśród bydgoskich murali oraz instytucji związanych ze sztuką alternatywną.

Zabytkowy
Zabytkowy "ogórek" - jedna z atrakcji turystycznych Bydgoszczy, fot. BCI

 

W najbliższy weekend uruchomione zostaną ponownie linie turystyczne obsługiwane zabytkowym taborem. Miejskimi autobusami w sezonie letnim łatwiej będzie również dojechać

...
Sierpień 2018
P W Ś C Pt S N
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Wiadomości

Newsletter

e-mail facebook twitter instagram android BIP

Informacja Turystyczna

ul. Batorego 2

tel. +48 52 340 45 50

info@visitbydgoszcz.pl