Nasz portal stosuje pliki cookies w celach świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie oraz w celach statystycznych. Konfigurację obsługi plików cookies możecie Państwo znaleźć w ustawieniach swojej przeglądarki.
Informacja turystyczna    Informacja Turystyczna    skontaktuj się z nami:  +48 52 340 45 50  e-mail facebook twitter instagram bip android iOS

Nad Wisłą | Kujawsko-Pomorskie | Okolice Bydgoszczy | fot. z zasobów K-POT

To będzie przygoda z Wisłą w tle. Jej malownicza wstęga wyznaczy naszą trasę i odsłoni sielskie widoki wsi. Aż trudno uwierzyć, że tak blisko miasta przeniesiemy się w zupełnie inną rzeczywistość.

DOLINA DOLNEJ WISŁY

Bydgoszcz – Strzelce – Kozielec – Chrystkowo – Topolno – Luszkowo - Bydgoszcz

Wyjeżdżając z Bydgoszczy przez Fordon drogą nr 256 mijamy Strzelce Dolne – królestwo śliwki węgierki. Przypominają o tym szyldy informujące o możliwości nabycia „Powideł strzeleckich”, które od kilku lat znajdują się na liście produktów tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa. 200-letnia tradycja smażenia powideł w miedzianych (kuprowych) kotłach i mieszania ich tzw. „bocianem” przetrwała do dziś. Kilkanaście lat temu po raz pierwszy uchylono rąbka kulinarnej tajemnicy i zaprezentowano proces powstawania tutejszych specjałów podczas „Święta Śliwki”. We wrześniu ściąga ono do Strzelec Dolnych prawdziwe tłumy.

Powidła Strzeleckie | Święto Śliwki | Kujawsko-Pomorskie | Okolice Bydgoszczy | fot. z zasobów K-POT

Jadąc dalej trzymamy się Wisły i kierujemy najpierw do Trzęsacza, a następnie do Kozielca. Warto wspomnieć, że na terenie pobliskiej wsi Gądecz, w malowniczym wąwozie, ukryły się wapienne jaskinie - „Bajka I” i „Bajka II”. Choć wejścia do nich są bardzo wąskie, do jednej z nich można się wczołgać. To wyzwanie dla prawdziwych koneserów terenowych osobliwości. W urokliwy krajobraz przemierzanej przez nas gminy Dobrcz wpisują się dwa drewniane kościoły: św. Marii Magdaleny z 1699 r. we Włókach oraz Niepokalanego Poczęcia NMP w Kozielcu. Ta maleńka, niegdyś protestancka, świątynia powstała na pocz. XIX w. na krawędzi wiślanej doliny. Idąc w kierunku Wisły dotrzemy do punktu widokowego. Z Kozielca jedziemy przez Grabowo do Chrystkowa, gdzie znajdziemy ślady Olendrów – osadników przybyłych tu z Holandii w dobie reformacji, którzy znani byli z umiejętności zagospodarowania terenów nadrzecznych i radzenia sobie z żywiołem wody.


zobacz również -->> pdfFolder "Okolice Bydgoszczy"13.38 MBChrystkowo szczyci się dobrze zachowaną olenderską chatą z końca XVIII w. Pod strzechą tego okazałego domu z frontowym podcieniem znajdziemy skromne w wystroju izby i tradycyjne sprzęty. Pochylnia w sąsiednim budynku inwentarskim służyła do wprowadzania zwierząt na piętro podczas powodzi. W pobliskim sadzie odtwarzane są stare odmiany jabłoni. Z Chrystkowa zawrócimy, by poznać mijany wcześniej kościół - najstarszy zabytek Gminy Pruszcz.

Chrystkowo | Kujawsko-Pomorskie | Okolice Bydgoszczy | fot. z zasobów K-POT

Topolno nazywane jest „Częstochową Północy” za sprawą Sanktuarium Matki Bożej Uzdrowienia Chorych. Pierwszymi gospodarzami kościoła byli oo. Paulini, którzy otrzymali budynek w roku 1685, dwa lata po ukończeniu jego budowy, wraz z cudownym obrazem. Miejscowa legenda głosi, że wizerunek Maryi przypłynął tu Wisłą.
By zachwycić się panoramą królowej polskich rzek i otwartymi przestrzeniami utworzonego tu ćwierć wieku temu Nadwiślańskiego Parku Krajobrazowego warto wdrapać się na punkt widokowy „Talerzyk”, w miejscu średniowiecznego grodziska, po którym niestety nie pozostał już ślad.

Punkt widokowy Talerzyk | Kujawsko-Pomorskie | Okolice Bydgoszczy | fot. z zasobów K-POT

Nieopodal znajduje się „Winnica przy Talerzyku” – rodzinna manufaktura, w której od kilku lat dojrzewają soczyste grona i powstają wytrawne trunki. Z wiatrem we włosach i lampką wina w dłoni wysłuchamy opowieści o winiarskich wyzwaniach, zasobach starej piwniczki i spełnionych marzeniach. Sery od pobliskiego gospodarza dopełnią całości. To nie tylko degustacja wina – to smakowanie życia!

zobacz również -->> Wyprawa z Bydgoszczy na Pałuki

Ponieważ nasz turystyczny apetyt rośnie, zanim wrócimy do Bydgoszczy, warto odwiedzić nadwiślańską chatę z 1801 r. w Luszkowie. Choć droga do niej jest wąska i gęsto porośnięta – warto ją przebyć. Znajdziemy tu lamus z setkami przedmiotów używanych niegdyś w gospodarstwie, ozdobne elementy architektury wiejskiej i stare urządzenia techniczne. W spiżarni u Mennonity możemy zaopatrzyć się w naturalne soki, konfitury i pyszne krówki na śmietance.

Nad Wisłą | Kujawsko-Pomorskie | Okolice Bydgoszczy | fot. z zasobów K-POT

Dziedzictwo kulturowe Doliny Dolnej Wisły, w tym lokalne specjały odtwarzane ze starych receptur, znalazły się w ofercie Szlaku „Niech Cię Zakole”, który kieruje się dewizą „Robimy to co lubimy, dzielimy się tym co najlepsze”. Koneserzy kulinariów koniecznie powinni odwiedzić „Festiwal Smaku”, który co roku odbywa się w Grucznie, w drugiej połowie sierpnia.
Wracając do Bydgoszczy szosą gdańską, w miejscowości Borówno mijamy jezioro o tej samej nazwie. Znajduje się tu popularna wśród Bydgoszczan plaża oraz wypożyczalnia sprzętu wodnego. Dalej nasza droga do miasta prowadzi przez dynamicznie rozwijającą się gminę Osielsko, z licznymi obiektami usługowymi, w tym hotelami i restauracjami.

Zobacz również:

-->> Rowerem z Bydgoszczy nad Zalew Koronowski

-->> Atrakcje turystyczne w regionie kujawsko-pomorskim

Muzeum Ściśle Tajne pod Bydgoszczą Pilnie strzeżona przez wiele lat tajemnica małej podbydgoskiej wsi ujrzy już wkrótce światło dzienne. Po 60 latach użytkowania schron przeciwatomowy wojewody staje się jedną z najdziwniejszych atrakcji turystycznych regionu!

Stare Miasto, Bydgoszcz

Od południa w stronę morza wędrowali dwaj bracia: Byd i Gost. Mijali łąki, jeziora, lasy, wzniesienia, doliny i bagna.

Kanał Bydgoski

Kanał Bydgoski jest najstarszym, czynnym do dnia dzisiejszego, śródlądowym kanałem wodnym w Polsce. Kanał został zbudowany w latach 1773-1774.

Październik 2018
P W Ś C Pt S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4

Wiadomości

Newsletter

e-mail facebook twitter instagram android BIP

Informacja Turystyczna

ul. Batorego 2

tel. +48 52 340 45 50

info@visitbydgoszcz.pl