Nasz portal stosuje pliki cookies w celach świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie oraz w celach statystycznych. Konfigurację obsługi plików cookies możecie Państwo znaleźć w ustawieniach swojej przeglądarki.
Informacja turystyczna    Informacja Turystyczna    skontaktuj się z nami:  +48 52 340 45 50  e-mail facebook twitter instagram bip android iOS

 Ostromecko | Okolice Bydgoszczy | fot. z zasobów K-POT

Wycieczka rowerowa w okolicy zakola Wisły prowadzi drogami rowerowymi, drogami szutrowymi i asfaltowymi.

Długość: 34 km | Czas: 2-3 godz. | Rower: dowolny oprócz szosowego

Bydgoszcz opuszczamy mostem nad Wisłą w Fordonie. Za nim zaczyna się droga rowerowa prowadząca do Ostromecka, gdzie warto odbić w kierunku efektownego zespołu pałacowo-parkowego.

zobacz również -->> Rowerem z Bydgoszczy nad Zalew Koronowski

Stary Fordon

Niegdyś samodzielne miasto. W 1973 włączone w granice Bydgoszczy. Do dnia dzisiejszego zachowało dawny układ urbanistyczny z rynkiem, okolicznymi ulicami i kamienicami. Najważniejsze zabytki to klasycystyczny budynek dawnej synagogi z końca XVIII w, neogotycki kościół pw. św. Jana Apostoła i Ewangelisty z XIX w. i neobarokowy kościół pw. św. Mikołaja z lat z lat 20-tych XX w.

Bydgoszcz | Stary Fordon | fot. Tymon Markowski

Ostromecko

Na zespół składa się zabytkowy park i dwa pałace. Stary, barokowy powstał w XVIII wieku, natomiast większy, nowy, klasycystyczny w połowie XIX wieku. Otoczone są zabytkowym parkiem krajobrazowym z cennym starodrzewem.

Opuszczamy park główną bramą i kierujemy się w stronę Dąbrowy Chełmińskiej drogą wojewódzką nr 551. Wkrótce, zaraz za zabudowaniami wsi, po prawej stronie drogi zaczyna się droga rowerowa, którą będziemy podróżować przez kolejne 5 km. Na skrzyżowaniu odbijamy w lewo zgodnie z drogowskazem na Czarże. To wsi prowadzi nas gładka szosa i szybki zjazd. Jadąc dalej prosto na tym skrzyżowaniu, po 2 km dotrzemy do Dąbrowy Chełmińskiej, która posiada połączenie kolejowe z Bydgoszczą.

zobacz również -->> Kolekcja Zabytkowych Fortepianów

Dąbrowa Chełmińska

Duża wieś i siedziba gminy. Wartymi uwagi zabytkami są neogotycki kościół z przełomu XIX i XX w. i dawny zajazd o konstrukcji szkieletowej z przełomu XVIII i XIX w


zobacz również -->> pdfFolder "Okolice Bydgoszczy"13.38 MB


Czarże

We wsi znajduje się gotycki kościół pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny z przełomu XIII i XIV wieku.. We wnętrzu spotkamy cenną gotycką pietę, granitową kropielnicę i barokową rzeźbę Chrystusa Zmartwychwstałego. Wiejskie kościoły gotyckie są jednym z charakterystycznych elementów krajobrazu Ziemi Chełmińskiej.

Czarże | Okolice Bydgoszczy | fot. Beata Zielińska

Po zwiedzeniu kościoła wracamy na pobliskie skrzyżowanie - rozjazd, na którym odbijamy w szosę w prawo. Trasa wkrótce zmienia się w dobrej jakości szutrówkę, która doprowadzi nas z powrotem do Ostromecka. Na tym odcinku podążamy cały czas zgodnie ze znakami Wiślanej Trasy Rowerowej i dwóch pozostałych szlaków (znaki zielone i czarne). Do Ostromecka prowadzi nas monotonny podjazd. Widoczne po lewej stronie zalesione zbocze to Rezerwat „Las Mariański”. Dysponując rowerem górskim warto odbić w jedną z prowadzących w jego stronę ścieżek i tak urozmaiconą trasą dotrzeć do Ostromecka. Stąd do mostu na Wiśle docieramy drogą rowerową, którą zaczynaliśmy wycieczkę.

zobacz również -->> Wyprawa z Bydgoszczy na Pałuki

Rezerwat Las Mariański

Leśny rezerwat chroniący zróżnicowane zespoły leśne porastające strome jary i parowy doliny Wisły. O jego atrakcyjności decyduje nie tylko malownicza szata roślinna, ale także ukształtowanie zbocza skarpy pociętej licznymi jarami i strumieniami.

Zobacz również:

-->> Rowerem z Bydgoszczy nad Zalew Koronowski

-->> Dolina dolnej Wisły

-->> Atrakcje w regionie

Biskupin | Kujawsko-Pomorskie | fot. z zasobów K-POT Zaczynamy podróż w czasie. Odwiedzimy Pałuki - region etnograficzny, którego nazwa bierze się od łukowatego, pagórkowatego krajobrazu, pełnego jezior i podmokłych łąk, przesiąkniętego zamierzchłą historią i owianego mgłą legend.

św. Jan Nepomucen, Bydgoszcz, fot. bci

W pobliżu Katedry, pomiędzy cisami, bystry obserwator dostrzeże wolnostojącą rzeźbę św. Jana Nepomucena z XVIII w., świętego, który miał chronić przed powodzią . Jest to jedna z najstarszych wolno stojących rzeźb św. Jana Nepomucena w północnej Pol

...

Dwudukat

Skarb z bydgoskiej katedry zobaczymy na wystawie w Europejskim Centrum Pieniądza już 13 lutego. 24 stycznia zostały dopełnione wszelkie formalności pozwalające przejąć w depozyt przez Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, skarb od

...
Wrzesień 2018
P W Ś C Pt S N
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Wiadomości

Newsletter

e-mail facebook twitter instagram android BIP

Informacja Turystyczna

ul. Batorego 2

tel. +48 52 340 45 50

info@visitbydgoszcz.pl