Przejdź do treści
EBD 2020
Your official city guide to Bydgoszcz
#visitbydgoszcz

Oko Prolog: Twarz i Maska - Werner Herzog

Gdzie?
Oko Prolog: Twarz i Maska - Werner Herzog

Otwarcie wystawy „Twarz i Maska: Werner Herzog”
Podczas wernisażu:
rozmowa video – Lucki Stipetić – Dyrektor Werner Herzog Filmproduction
wykład - prof. Krzysztof Kozłowski „Fitzcarraldo to ja. O filmach fabularnych Wernera Herzoga“
„Twarz i Maska: Werner Herzog”
Wystawa prezentująca 20 fotosów z kinematograficznego dorobku Wernera Herzoga koncentruje się na ukazaniu relacji i inspiracji pomiędzy malarstwem a filmowym językiem reżysera. Ekspozycja, przybierając formę multimedialnej instalacji, przywołuje osobliwą galerię obrazów, w której niczym sen pojawiają się filmowe kadry, portrety bohaterów – podświadoma projekcja niezdefiniowanych obszarów rzeczywistości. Tym samym otwiera pole do poszukiwania odpowiedzi na jedno z najważniejszych pytań stawianych przez Herzoga: kim właściwie jesteśmy jako ludzie.
Twórczość Wernera Herzoga określana jest często mianem filmowego „eseju o człowieku”. Bohaterami jego obrazów są postaci „odmieńców” i „szaleńców” niedopasowanych do funkcjonujących norm, konwencji i reguł. Samotni, zbuntowani, odrzucający reguły społecznego porządku, przekraczający granice, podróżujący do kresu własnych możliwości – swoim egzystencjalnym uwikłaniem wyrażają jedyną możliwą drogę dotarcia do wewnętrznej prawdy o nas samych. Specyfika realizmu herzogowskiego obrazu służy ukazaniu wnętrza – tego, co skrywane, ukryte, pulsujące pod powierzchnią. Obecne w jego twórczości wpływy estetyki i myśli romantyzmu, egzystencjalizmu i ekspresjonizmu – zauważane i przywoływane przez krytyków i badaczy – nie wyczerpują zarówno pola odniesień, jak i interpretacyjnych odczytań. Jak zauważa Joanna Sarbiewska w książce „Ontologia i estetyka filmowych obrazów Wernera Herzoga”, wyjątkowość Herzoga kryje się przede wszystkim w referencyjnej mocy filmowego obrazu, który rejestruje bytową (niemą, ukrytą) obecność – niedostępną innym narzędziom poznawczym. Choć Herzog „wierzy w celuloidową taśmę”, to jego filmy zakorzenione są w tradycji sztuki. Specyfikę języka filmowego Herzoga tworzą między innymi relacje jego dzieł z malarstwem, przywołujące nie tylko twórczość przedstawicieli romantyzmu czy ekspresjonizmu, ale i baroku czy też późnego średniowiecza. Jak często mówi w wywiadach reżyser, to właśnie malarstwo miało nieporównanie większy wpływ na jego twórczość niż jakiekolwiek dzieło filmowe. Inspiracje i wpływy wykraczają tu jednak poza podobieństwa wyłącznie formalne, kompozycyjne, ikoniczne cytaty. Dotyczą znacznie głębszych obszarów doświadczenia, podnoszonych w hermeneutycznych analizach malarstwa. Jak pisze Leszek Kołakowski w „Horror metaphysicus”, różne aspekty rzeczywistości ostatecznej (to, co bezimienne i nieopisywalne) najlepiej znajdują swój wyraz w religii i sztuce. Intensywny akt przeżycia i doświadczenia artystycznego otwiera bowiem poczucie zrozumienia, rodzaj ulotnego spełnienia, które jest zarówno prawomocne w sensie poznawczym, jak i dostarcza przeświadczenia, iż jest się w styczności z czymś bardziej realnym niż codzienna rzeczywistość.
Wojciech Luchowski – kurator „Oko Prolog” Edycja 2018
Pozostałe wydarzenia podczas Oko_Prolog
29.06.2018, godz.18.00
prywatna wieża przy ul. Świętej Trójcy 35/52 w Bydgoszczy
Otwarcie wystawy fotografii Piotra Różyckiego „Czarny Piotruś” – impreza towarzysząca
Po wernisażu możliwość zwiedzania tylko po uprzednim kontakcie mailowym: fundacjarozruch@gmail.com
30.06.2018, godz. 18.00
Galeria Miejska bwa w Bydgoszczy, ul. Gdańska 20
prof. Marcin Giżycki – wykład oraz pokaz filmu „Szklane serce“
04.07.2018, godz. 19.00
Galeria Miejska bwa w Bydgoszczy, ul. Gdańska 20
prof. Zbigniew Mikołejko – „Wampir niejedno ma imię“- wykład
Wydarzenie „Oko – Prolog” jest wstępem do Międzynarodowych Spotkań Nieprzypadkowych „OKO NIGDY NIE ŚPI“, które odbędą się w dniach 01.07.2018 – 04.07.2018 w Pałacu Ostromecko.
kurator: Wojciech Luchowski
koordynacja: Tomasz Zieliński
Organizator: Fundacja Czarny Karzeł
Współorganizator: Galeria Miejska bwa w Bydgoszczy
Współpraca: Werner Herzog Film i Deutsche Kinemathek Museum für Film und Fernsehen
Współfinansowanie: Miasto Bydgoszcz
Początek 28.06.2018, godz. 18.00
ul. Gdańska 20
Koniec 29.07.2018


______________________
Kalendarz wydarzeń
odbywających się w Bydgoszczy miej zawsze pod ręką dzięki aplikacji mobilnej (Android i iOS).
______________________
Informacje o wydarzeniach przesyłajcie na adres wydarzenia@visitbydgoszcz.pl
______________________
Bydgoskie Centrum Informacji nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń.

do góry

We use cookies to facilitate the use of our services. If you do not want cookies to be saved on your hard drive, change the settings of your browser.

I understand