Your official city guide to Bydgoszcz

Jozef Swiecicki's mural

Lokalizacjaul. Cieszkowskiego, Bydgoszcz
Jozef Swiecicki's mural

Description

Na zabytkowej kamienicy przy zbiegu ulic Gdańskiej i Cieszkowskiego powstał historyczny mural autorstwa Juliana Nowickiego. Malowidło przedstawia sylwetkę Józefa Święcickiego, budowniczego, który pozostawił w Bydgoszczy wiele oryginalnych kamienic.


Oficjalne odsłonięcie muralu odbyło się 30 października. Autorem malowidła jest Julian Nowicki, twórca m. in. muralu Mariana Rejewskiego przy ul. Gdańskiej czy aniołów przy Akademii Muzycznej na ul. 20 stycznia. 


Malowidło przedstawia samą ulicę Cieszkowskiego z początku XX wieku i postać Józefa Święcickiego pokazaną w formie postarzałej fotografii. Pod zdjęciem znajdują się fragmenty jego projektów, a także podpis wybitnego architekta. Na muralu znajduje się także pieczęć ówczesnego magistratu, która widniała na wszystkich planach zatwierdzanych do budowy w początkach ubiegłego stulecia.


Ważnym elementem muralu są dwa okna w ścianie kamienicy – autor malowidła uwzględnił istniejące elementy architektoniczne do kompozycji muralu. Dzięki temu udało się stworzyć dodatkową iluzje.


do góry

We use cookies to facilitate the use of our services. If you do not want cookies to be saved on your hard drive, change the settings of your browser.

I understand