Przejdź do treści
EBD 2020
Your official city guide to Bydgoszcz
#visitbydgoszcz

Noc Biologów

Gdzie?
Noc Biologów
Po raz kolejny Uniwersytet Kazimierza Wielkiego przybliży mieszkańcom Bydgoszczy i regionu tajemnice biologii. 15 stycznia w murach UKW dowiecie się czym się różni pszczoła od osy, a trzmiel od szerszenia, jak wydobyć informację z DNA oraz o życiu w totalnych ciemnościach, czyli fascynującym świecie maleńkich zwierząt.

Akcja jest kierowana przede wszystkim do uczniów gimnazjów i liceów, ale także do studentów i osób dorosłych. Pełen wykaz warsztatów, godziny oraz grupy do których są warsztaty adresowane można znaleźć w załączniku, a poniżej pełen opis warsztatów.

Zapisy trwają na stronie www.nocbiologow.pl.

Opis warsztatów:

Czym się różni pszczoła od osy, a trzmiel od szerszenia? Dlaczego trzmiel nie może być nazywany bąkiem? Jak rozróżnić te owady? (Warsztaty z pokazem zbiorów entomologicznych)
Nie każdy wie, że trzmiel to też pszczoła a szerszeń to osa. Dodatkowo oprócz pszczoły miodnej występują również pszczoły dziko żyjące. W takim razie, czym jest bąk? Na zajęciach każdy uczestnik dowie się jak rozróżnić od siebie pszczołę miodną, trzmiela, osę, szerszenia i bąka. Różnorodność tych owadów zostanie zaprezentowana w formie wykładu multimedialnego połączonego z pokazem kolekcji owadów zgromadzonych w Katedrze Ekologii Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego. W praktycznej część zajęć uczniowie będą mogli z bliska przyjrzeć się owadom dzięki wykorzystaniu binokularów. Oprócz tego będą mieli możliwość zobaczenia pod mikroskopem interesujących preparatów mikroskopowych dotyczących budowy aparatu gębowego pszczoły miodnej oraz muchy domowej a także budowy odnóża koszykowego pszczół. Po za tym każdy spróbuje oznaczyć okazy zoologiczne wybranych gatunków.

Tam gdzie słońce nigdy nie wschodzi
Nawet w piękny, słoneczny dzień, są blisko nas miejsca pogrążone w ciągłym mroku. Zaledwie kilka centymetrów pod powierzchnią gleby, znajduje się pogrążony w ciemności, fascynujący świat maleńkich zwierząt. Chociaż mikroskopijne i niezauważalne, to właśnie między innymi dzięki nim nasza planeta tętni życiem. Zapraszamy na opowieść o życiu w glebie, ilustrowaną nagraniami z nowatorskiego systemu kamer stosowanych w Laboratorium Badań Behawioralnych Katedry Biologii Ewolucyjnej UKW do badań biologii roztoczy glebowych. Spotkanie będzie również okazją do samodzielnego podglądania życia tych maleńkich pajęczaków w naszych laboratoryjnych hodowlach.

Biotechnologia roślin to nie tylko GMO
Biotechnologia to nie tylko rośliny genetycznie modyfikowane. Ogromne znaczenie, chociaż nie tak kontrowersyjne i spektakularne, mają metody kultur in vitro. Roślinne kultury in vitro można prowadzić na skalę laboratoryjną do celów badawczych, hodowlanych lub dydaktycznych, na skalę wielkotowarową, aby zaopatrzyć rynek w duże ilości sadzonek.
W trakcie warsztatów uczestnicy będą mieli okazję poznać wyposażenie i prace techniczne w laboratorium roślinnych kultur in vitro. Krótka prezentacja multimedialna wprowadzi uczestników w podstawowe zagadnienia związane z metodami kultur in vitro. Po czym przejdziemy do laboratorium, aby zapoznać się ze sprzętem (sterylizatory, komory hodowlane, komora z laminarnym przepływem powietrza) i doświadczeniami prowadzonymi w Pracowni kultur in vitro Katedry Mykologii i Mykoryzy. Na zakończenie warsztatów ochotnicy będą mogli spróbować samodzielnie przeszczepić mikrosadzonki roślin na świeżą pożywkę, a tym samym założyć własną hodowlę w sterylnych warunkach.

Wszędobylskie mikroby nasi sprzymierzeńcy czy wrogowie?
Drobnoustroje często kojarzone są z bolesnymi i przerażającymi zjawiskami, wobec których człowiek stawał od początku swego istnienia. Są to tajemnicze choroby zakaźne rozwijające się w epidemie niosące cierpienie i śmierć. W XXI wieku możemy śmiało przedstawić mikroby w innym świetle. Ich pożyteczne działanie wiąże się z wykorzystaniem ich w różnorodnych gałęziach przemysłu. To właśnie drobnoustroje przeprowadzają fermentacje, produkują naturalne antybiotyki, oczyszczają ścieki i biorą udział w obiegu pierwiastków na Ziemi. Zgłębianie wiedzy mikrobiologicznej pozwoli Ci na oswojenie się z wszechobecnymi drobnoustrojami, dlatego przyjdź do Zakładu Mikrobiologii a poznasz tajniki mikrobiologii od "kuchni" i staniesz oko w oko z mikrobami.

Jak wydobyć informację z DNA?
Uczestnicy w ramach warsztatów zobaczą jak wygląda praca w laboratorium. Będą używali pipet i drobnego sprzętu laboratoryjnego oraz sprawdzali jakie ilości materiału roślinnego i zwierzęcego wystarczają do wykonania prób i pozyskania DNA. Obejrzą sprzęt do powielania DNA, a następnie zobaczą sekwenator - urządzenie do pozyskiwania wyników badań. Goście Katedry Genetyki będą mieli możliwość prześledzenia drogi od pozyskania materiału badawczego do uzyskania wyniku.

Mikroskopijne gwiazdy
Terminem Pediastrum (z gr. Pedion - płaski, astron - gwiazda) określa się mikroskopijne glony z grupy zielenic, których skupienia komórek są gwiazdkowatego kształtu, do czego zresztą odnosi się polska nazwa Gwiazdoszek. Pediastrum składa się z 4 do 64 komórek zebranych w płaskie, okrągłe cenobium, w którym komórki zewnętrzne posiadają wyrostki przypominające promienie gwiazdy.
W Zakładzie Biotechnologii UKW, w ramach prowadzonych badań naukowych, założona jest warunkach laboratoryjnych hodowla gatunku Pediastrum boryanum. Proponowane warsztaty będą nie tylko okazją do zapoznania się z podejmowaną tematyką naukowo-badawczą jednostki, ale również zajęciami praktycznymi umożliwiającymi bliższe poznanie preparatyki mikroskopowej.

Komórki w pułapce - jak unieruchamia się komórki we współczesnej biotechnologii
Na warsztaty do Zakładu Biotechnologii zapraszamy uczniów szkół średnich oraz klas gimnazjalnych. Uczestnicy w otrzymanych od prowadzącej zajęcia fartuchach laboratoryjnych samodzielnie przeprowadzą procesu immobilizacji komórek drożdży w alginianie. Unieruchamianie nazywane inaczej immobilizacją jest zjawiskiem dotyczącym komórek mikroorganizmów lub enzymów. W nowoczesnej biotechnologii immobilizacja drobnoustrojów indukowana jest różnymi metodami lub jak w przypadku enzymów wymaga zastosowania specjalistycznych nośników. Immobilizacja zwiększa stabilność cech technologicznych mikroorganizmów. Dodatkowo w trakcie warsztatu uczestnicy zapoznają się z podstawowym sprzętem laboratoryjnym oraz zasadami pracy w laboratorium.

Mikroświat - zobaczyć niewidoczne
Otaczająca nas przyroda to nie tylko piękne kwiaty oraz egzotyczne zwierzęta, ale przede wszystkim to maleńkie komórki, z których są one zbudowane. Wędrując w głąb organizmu odkrywamy nowy, tętniący życiem świat. Przy użyciu mikroskopu można obserwować zadziwiające życie komórek tkanek roślinnych i zwierzęcych.

W ogrodzie Botanicznym UKW w ramach Nocy Biologów odbedzie się 4. odłów ptaków w ramach Akcji Karmnik.
do góry

We use cookies to facilitate the use of our services. If you do not want cookies to be saved on your hard drive, change the settings of your browser.

I understand