EBD 2020
Your official city guide to Bydgoszcz

Otwarcie wystawy rzeźby Edwarda Zegarlińskiego

Gdzie?
Otwarcie wystawy rzeźby Edwarda Zegarlińskiego

otwarcie wystawy rzeźby Edwarda Zegarlińskiego pt. „…jesteśmy”.


Edward Zegarliński ur. w Gliwicach. W 1975r. ukończył Akademii Techniczno-Rolniczej w Bydgoszczy. W latach 70. zajął się snycerstwem i założył Pracownię Snycerską. W tym czasie brał udział w kilku plenerach rzeźbiarskich i wystawach, gdzie otrzymał kilka nagród. W roku 1986 i 1988 w Nowym Yorku pracował jako asystent rzeźbiarza Ernesta Neizvestnego. Zajmował się tam też renowacją dzieł sztuki i wykonywaniem witraży. Po powrocie do Polski otworzył Pracownię Rzemiosła Artystycznego ,w której wykonywał witraże, rzeźby i renowacje. Wykonał kilkadziesiąt witraży do kościołów ,instytucji publicznych i siedzib prywatnych w Polsce, Gruzji, Niemczech i USA. W latach 2003- 2014 stworzył ok.40 rzeźb (głównie w brązie).Swoje prace wystawiał w galeriach w Polsce (Gdańsk, Wrocław, Kraków ,Bydgoszcz) oraz w USA (New York, Raleigh).
W ostatnim okresie wykonywał witraże i rzeźby do kościołów.


Rzeźbiarz w beczce
W starożytnej Grecji żył i tworzył filozof nazywany Diogenesem z Synopy. Ten grecki myśliciel, przedstawiciel szkoły cyników, był, by tak rzec, ekscentrykiem, który mieszkał w beczce i z zaświeconą latarnią w dłoni, w biały dzień, szukał prawdziwego człowieka. Gdy spoglądam na rzeźby Edwarda Zegarlińskiego mam nieodparte wrażenie, że jest on współczesnym twórcą, który nie ma potrzeby dzielenia się swoją twórczością z innymi ludźmi. Wręcz przeciwnie swoje dzieła zamknął on w swojej wewnętrznej „beczce”. Czy jednak postępuje słusznie? A może opisywany przez nas autor powinien rozbić swoją „beczkę” i oznajmić nam, co ma do powiedzenia o współczesnym świecie?
Grzegorz J.Grzmot-Bilski


 

do góry

We use cookies to facilitate the use of our services. If you do not want cookies to be saved on your hard drive, change the settings of your browser.

I understand