EBD 2020
Your official city guide to Bydgoszcz

Wystawa wybranych prac z kolekcji Elżbiety Piskorz-Branekovej

Gdzie?
Wystawa wybranych prac z kolekcji Elżbiety Piskorz-Branekovej

7 kwietnia – 12 maja 2017
„gdzie miłość i zgoda . . .” czyli makatka prawdę Ci powie, wystawa wybranych prac z kolekcji Elżbiety Piskorz-Branekovej.


Wernisaż (połączony z wykładem Elżbiety Piskorz-Branekovej, kolekcjonerki i kuratora wystawy): 7 kwietnia o godz. 18:00, Salon Hoffman KPCK, pl. Kościeleckich 6 w Bydgoszczy. Wstęp wolny, wystawa czynna do 7 maja. Zaprasza Galeria Sztuki Ludowej i Nieprofesjonalnej Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy.Kolekcja gromadzona przez lata liczy kilkaset makatek z całej Europy, o różnej tematyce, z których większość powstała w ubiegłym wieku.
O jej powstaniu, swojej fascynacji zjawiskiem, historii i znaczeniu makatki w mieszkalnych wnętrzach opowie nam pani Elżbieta Piskorz-Branekova na wernisażu 7 kwietnia.
„Ojczyzną” makatek były Niemcy, gdzie używano ich już w połowie XIX w., później zaczęły być modne i w innych krajach Europy. Najpierw w domach mieszczańskich, a potem robotniczych i wiejskich. Okres największej ich popularności to lata 60,. XX w. Najczęściej przyozdabiały one kuchnie.
Hafty na najstarszych makatkach były jednobarwne, przeważnie niebieskie, w latach 30. XX w. coraz częściej wielokolorowe. Z czasem obok wyszywanych zaczęły występować także zdobione jedno lub wielobarwnym drukiem.
Makatki pełniły rolę schematycznego, obrazkowego leksykonu, który kreował wartości uważane za najważniejsze w życiu człowieka. Jego ideą było wskazanie wzorców do naśladowania dotyczących zarówno codziennego postępowania, jak i współżycia w rodzinie.


Elżbieta Piskorz-Branekova


Wystawa wpisuje się w czas świątecznych przygotowań, domowej krzątaniny, zapachów snujących się po domu, smaków i wspomnień dzieciństwa.


Z okazji nadchodzących Świąt Wielkanocnych życzymy Państwu wszystkiego co najlepsze. Zapraszamy serdecznie również w niedzielę 9 kwietnia na ul. Jatki, gdzie na przedświątecznym kiermaszu, na stoisku naszej Galerii Sztuki Ludowej i Nieprofesjonalnej będą Państwo mogli zakupić palmy, pisanki i mnóstwo niepowtarzalnych drobiazgów.

do góry

We use cookies to facilitate the use of our services. If you do not want cookies to be saved on your hard drive, change the settings of your browser.

I understand