Przejdź do treści
EBD 2020
Your official city guide to Bydgoszcz
#visitbydgoszcz

Instalacja „Post-Apocalypsis”

Gdzie?
Instalacja „Post-Apocalypsis”
Świat po apokalipsie. Prezentacja instalacji "Post-Apocalypsis" w Bydgoszczy
Od 28 listopada do 15 grudnia w Teatrze Polskim w Bydgoszczy prezentowana będzie instalacja "Post-Apocalypsis", nagrodzona kilka miesięcy temu Złotym Medalem na 13. Praskim Quadriennale. Jej wernisaż zaplanowano w dzień finału konkursu "Klasyka Żywa", którego rozstrzygnięcia ma być jednocześnie symbolicznym świętem klasyki w polskich teatrach.
Prezentacja "Post-Apocalypsis" w Bydgoszczy będzie dopiero drugą jej prezentacją w kraju - wcześniej instalacja gościła w Instytucie im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu.
Do prac nad "Post-Apocalypsis" zaangażowano badaczy, programistów, kompozytorów, projektantów i architektów. Fakt oparcia się w tak znacznym stopniu na wspólnym procesie twórczym reprezentantów różnych dziedzin został dostrzeżony i doceniony przez jury 13. Praskiego Quadriennale - największego na świecie wydarzenia wystawienniczego poświęconego projektowaniu przestrzeni - na którym Polska otrzymała pierwszy od 36 lat Złoty Medal. W uzasadnieniu werdyktu zwrócono uwagę między innymi na "interaktywny charakter przestrzeni dźwiękowej odzwierciedlający współczesne koncepcje dotyczące relacji między naturą, ludźmi i technologią".
Wyprodukowana przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego instalacja "Post-Apocalypsis" projektuje współczesną wizję świata sieciowego i globalnego, stąd podtytuł bydgoskiej prezentacji: przestrzeń jako ekosystem. Widzowie wkraczają bezpośrednio w zagęszczoną przestrzeń danych pogodowych transmitowanych na żywo, między innymi z różnych miejsc energetycznych zagrożeń i katastrof na Ziemi (Czarnobyl, Los Alamos, Fukushima). Aktualizowane na bieżąco dane poddawane są artystycznemu przetworzeniu poprzez sonifikację - w ten sposób instalacja zostaje wypełniona audiosferą reagującą na ludzką obecność.
Obiektami ekspozycji są drzewa, które po przytknięciu do nich dowolnej części ciała "przemawiają" zniekształconymi fragmentami tekstów polskich romantyków. Bezpośrednią inspiracją dla instalacji był spektakl Jerzego Grotowskiego "Apocalypsis cum figuris", jedno z najważniejszych przedstawień XX wieku. Z myślą o przestrzeni w Bydgoszczy, a wcześniej we Wrocławiu, dobudowana została specjalna membrana, która tworzy idealnie równą płaszczyznę, a w tym wypadku wyznacza ściany instalacji.
- Instalacja jest nieaktywna do momentu wejścia do niej, później zaczyna wymagać od widzów aktywności, skupienia, wysiłku, samodzielnego montażu bodźców walczących ze sobą nawzajem o dominację. Prezentowana instalacja jest jakby pewną wizją świata po apokalipsie, w którym wszystkie relacje pomiędzy uczestnikami tej samej przestrzeni (…) zaczynają być negocjowane na nowo - wydarza się więc w relacjach pomiędzy człowiekiem, naturą i technologią - tłumaczyła w rozmowie z Jackiem Kopcińskim w październikowym numerze miesięcznika "Teatr" Agnieszka Jelewska, kuratorka wystawy.
"Post-Apocalypsis" będzie można oglądać w bydgoskim Teatrze Polskim od 28 listopada do 15 grudnia. Otwarcie instalacji zainauguruje spotkanie z twórcami: Agnieszka Jelewska, Michał Krawczak, Michał Cichy, Paweł Janicki oraz dyrektorem Teatru Polskiego Pawłem Wodzińskim, które odbędzie się 28 listopada o godz. 17:00.

Instalacji towarzyszy polsko-angielska publikacja o tym samym tytule. Książka zawiera teksty realizatorów instalacji, a także recenzje spektakli oraz eseje m.in. Marii Janion, Dariusza Kosińskiego, Dobrochny Ratajczakowej i Dariusza Szweda. Tego dnia przypada również uroczysty finał Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej "Klasyka Żywa", kiedy to na kilkudziesięciu polskich scenach zagrane zostaną spektakle czerpiące z polskiej literatury klasycznej. Teatr Polski zaprezentuje "Samuela Zborowskiego" w reżyserii Pawła Wodzińskiego.
Kuratorka: Agnieszka Jelewska, projektant przestrzeni: Jerzy Gurawski i ARPA (Architektoniczna Pracownia Autorska Jerzego Gurawskiego), experience designer: Michał Krawczak, sound designer: Rafał Zapała, interaction designer: Paweł Janicki, interactive system engineer: Michał Cichy, producent wykonawczy: Anna Galas-Kosil (Instytut Teatralny), koordynator: Edyta Zielnik (Instytut Teatralny).

Instalacja czynna codziennie (od 28 listopada do 15 grudnia). Wstęp na wydarzenie jest wolny.
Organizatorami wydarzenia są Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego we współpracy z Teatrem Polskim im. Hieronima Konieczki w Bydgoszczy.
Partnerzy: ARPA, HAT Research Center, firma DPS.
Instalacja jest częścią projektu SharedSpace: Music Weather Politics 2013-2016 we współpracy z Praskim Quadriennale.
do góry

We use cookies to facilitate the use of our services. If you do not want cookies to be saved on your hard drive, change the settings of your browser.

I understand