Przejdź do treści
EBD 2020
Your official city guide to Bydgoszcz
#visitbydgoszcz

Przegląd filmów ukraińskich

Gdzie?
Przegląd filmów ukraińskich

BYDGOSZCZ MOVIE UKRAINA: "Żywy ogień", reż. Ostap Kostiuk (2013)
Artystyczny dokument o życiu i pracy pasterzy w ukraińskich Karpatach, pokazujący piękno profesji przekazywanej z pokolenia na pokolenie. Na tle zmian społecznych – takich jak bogacenie się i konsumpcjonizm – obserwujemy ludzi, dla których przede wszystkim liczą się tradycja i historia Huculszczyzny. Bohaterami dokumentu stali się prości mężczyźni reprezentujący trzy pokolenia Hucułów: młody Iwanko, zaczynający naukę w szkole z internatem; dojrzały, będący w sile wieku Wasyl – właściciel gospodarstwa – oraz osamotniony i gotowy na śmierć staruszek Iwan. Wraz z nadejściem wiosny wszyscy trzej pójdą w wysokie góry ze swoją pasterską misją. Przez cztery miesiące będzie im towarzyszył niegasnący żywy ogień, rozpalany zgodnie z tradycją Huculszczyzny. Powstały w wyniku długoletnich badań i obserwacji dokument jest rejestracją czteroletniej wędrówki ekipy filmowej z pasterzami. Pokazuje harmonijny świat, który większość z nas porzuciła na rzecz komfortu. Debiut Kostiuka przenosi w świat magii, górskich mgieł i iskier żywego ognia
Kiedy 29.10.2017 / Niedziela / 14:00
Wstęp Wolny
"Żywy ogień", Ukraina 2013 / 77‘
Reżyseria: Ostap Kostiuk
Zdjęcia: Ołeksandr Pozdjakow, Mykyta Kuzmenko,


BYDGOSZCZ MOVIE UKRAINA: "Świadectwo Witosława" (2017)
Obraz, który powstał jest ekranizacją lokalnej – krajeńskiej - legendy o księciu Witosławie i jego nieszczęśliwej miłości. Przekazem filmu jest afirmacja takich wartości jak miłość, przyjaźń i tolerancja kulturowa wyrażona poprzez taniec ludowy i szacunek do historii. W rolę aktorów wcielili się uczniowie Gimnazjum nr 1 w Czerkasach oraz ich rówieśnicy z Mroczy, którzy wspólnie stworzyli scenariusz pod kierunkiem nauczycielki języka polskiego – Justyny Misterkiewicz. Przygotowanie taneczne poprowadziła Anna Żydek - choreograf z zespołu folklorystycznego - Krajna. Zdjęcia zrealizował ukraiński operator Pavel Gladkov. Projekt został zrealizowany z środków Narodowego Centrum Kultury oraz Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury i Rekreacji w Mroczy w osobie Kamili Łącznej. Inicjatorem przedsięwzięcia jest bydgoskie stowarzyszenie Klub Przyjaciół Ukrainy.
Kiedy 29.10.2017 / Niedziela / 16:00
Wstęp Wolny
"Świadectwo Witosława", Polska 2017
Reżyseria: Justyna Misterkiewicz-Hamowska
Zdjęcia: Pavel Gladkov


BYDGOSZCZ MOVIE UKRAINA: "Gniazdo turkawki", reż. T. Tkaczenko (2013)
Prawie 4 miliony Ukraińców wyjechało za granicę w poszukiwaniu lepszego życia. Daryna po ponad dwóch latach nielegalnej pracy we Włoszech wraca do kraju i do swojej rodziny. Spodziewa się dziecka ze swoim włoskim szefem. Staje przed dylematem. Gdzie lepiej i godniej żyć? I dla kogo? Laureat tegorocznego Złotego Księcia w kategorii najlepszy ukraiński film fabularny na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Odessie.
Kiedy 29.10.2017 / Niedziela / 16:45
Wstęp Wolny
"Gniazdo turkawki", Ukraina 2013, 110‘
Reżyseria: Taras Tkaczenko
Zdjęcia: Olexandr Zemlyanyj
Po filmie:
Zapraszamy na lampkę wina do Szpulki.


BYDGOSZCZ MOVIE UKRAINA: "Bracia. Ostatnia spowiedź" (2014)
Gdzieś wysoko w Karpatach w huculskiej wsi żyje dwóch braci. Mieszkają obok siebie, lecz dzielą ich wzajemne urazy, kłótnie i rywalizacja. Pewnego dnia do wioski trafia pisarka, która staje się powierniczką ich przemyśleń i żalów. Spowiadają się jej ze wspólnego życia i trudnych wzajemnych relacji. Od dzieciństwa musieli dzielić się wszystkim – matką, zabawkami, kobietą, synem (nie wiadomo, który z nich jest ojcem, więc wychowywali go razem). Nawet na łożu śmierci nie potrafią sobie wybaczyć – jeden pragnie ze wszystkich sił przeżyć drugiego. Film jest dramatem psychologicznym wypełnionym kontrastami i symbolami; bracia to dwa bieguny, słońce i księżyc, ogień i woda, dzień i noc, Ukraina i Rosja. Mimo ogromnych rozbieżności zawsze ich łączono, stawiano obok siebie i zmuszano do wspólnej egzystencji. Dramat został osadzony w realiach życia Hucułów. Debiut fabularny Wiktorii Trofimenko został oparty na motywach powieści "Miód trzmieli" Szweda Torgny‘ego Lindgrena.
Kiedy 29.10.2017 / Niedziela / 19:30
Wstęp Wolny
"Bracia. Ostatnia Spowiedź", Ukraina 2014, 120’
Reżyseria: Wiktoria Trofimenko
Zdjęcia: Yaroslav Pilunskiy

do góry

We use cookies to facilitate the use of our services. If you do not want cookies to be saved on your hard drive, change the settings of your browser.

I understand