Przejdź do treści
EBD 2020
Your official city guide to Bydgoszcz
#visitbydgoszcz

Spotkanie z prof. Lidią Smentek i promocja książki

Gdzie?
Spotkanie z prof. Lidią Smentek i promocja książki

Spotkanie z prof. Lidią Smentek i promocję książki, pt. „Zygmunt Moczyński – Powrót do źródeł”, prowadzi prof. Roman Grucza
wstęp wolny
Lidia Smentek jest profesorem nauk fizycznych, teoretykiem zajmującym się spektrokopią atomową w języku formalizmu mechaniki kwantowej i chemii kwantowej. Po czterdziestu latach pracy w Instytucie Fizyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu przebywa na emeryturze. Od 22 lat jest profesorem chemii na Vanderbilt University w Nashville (TN, USA), gdzie prowadzi zajęcia dla doktorantów i nadal pracuje naukowo. Opublikowała przeszło sto artykułów naukowych i tyle samo popularno-naukowych i popularnych; jest autorką dwóch książek i kilku rozdziałów w monografiach naukowych. Niniejsze opracowanie - książka historyczna, jest novum na liście jej dorobku.
Opracowanie poświęcone jest Zygmuntowi Moczyńskiemu (1871-1940), kompozytorowi Pomorza, muzykowi, organiście, animatorowi życia muzycznego w międzywojennym Toruniu i wielkiemu patriocie, współzałożycielowi Batalionu Śmierci działającego w konspiracji tuż po wybuchu wojny w 1939 roku, uwięzionemu przez Gestapo, torturowanemu i rozstrzelanemu w Plamirach. Całość przedstawiona jest w formie relacji z poszukiwań udokumentowanych szczegółów z życiorysu kompozytora i weryfikacji niektórych danych wielokrotnie powtarzanych w lakonicznych notach biograficznych, jakie ukazały się drukiem. W relacji tej często wymieniane są osoby spotkane na drodze gromadzenia historycznych faktów; osoby, które swoją pomocą okazały życzliwość dla misji upamiętnienia wybitnej sylwetki Zygmunta Moczyńskiego i jego zacnej rodziny, zasłużonej na wyróżnienie dzięki swojej wiernej służbie ojczyźnie, Bogu i kościołowi.
Sylwetka głównego bohatera jest przedstawiona na historycznym tle miejscowości, z którymi kompozytor był związany; Bydgoszcz, jako miejsce urodzenia i kolejno miasta zamieszkania: Paradyż, Koźmin, Berlin, Szczecin, Rogoźno, Toruń. Drzewo genealogiczne Moczyńskiego, obejmujące siedem pokoleń, zilustrowane jest krótkimi biogramami członków głównej gałęzi, rozpoczynając od dziadka, poprzez ojca, brata i stryja, aż do dwóch synów. Inspiracją do powstania tej książki były wspomnienia z dzieciństwa wspomagane przechowywanymi pamiątkami po kompozytorze. Zapamiętane obrazy sprzed wielu lat są jednak tylko drobnymi, porozrzucanymi w czasie, epizodami wyłowionymi z powracających wspomnień. Ich ulotność i często dziecięca infantylność widoczna jest zwłaszcza w świetle powagi licznych kopii dokumentów odnalezionych w archiwach i w prywatnych zbiorach. Klamrą zamykającą prezentację są kopie rękopisu spisu kompozycji Zygmunta Moczyńskiego, kilka przykładów skomponowanych przez niego utworów (rękopisy) i nagranie (CD) Hymnu Pomorza w wykonaniu Chóru Męskiego ‘Copernicus’, pod dyrekcją Romana Gruczy.


 

do góry

We use cookies to facilitate the use of our services. If you do not want cookies to be saved on your hard drive, change the settings of your browser.

I understand