Przejdź do treści
EBD 2020
Your official city guide to Bydgoszcz
#visitbydgoszcz

Otwarcie wystawy: To jest, czego nie ma

Gdzie?
Otwarcie wystawy: To jest, czego nie ma

Księżycowe Muzeum to prawdopodobnie pierwsze dzieło sztuki, które dotarło na Księżyc. Dźwięki Słońca to prawdopodobnie pierwsza melodia planety, która przedostaje się do ciała jak oddech najbliższej osoby. Niepewność to z pewnością jeden z tych żywiołów, dzięki któremu dociera do nas życie.” /Danka Milewska/
Zapraszamy na otwarcie wystawy „To jest, czego nie ma”
Artyści: Rafał Bujnowski, Wojciech Fangor, Rafał Iwański, Kornel Janczy; MoonArk: Lowry Burgess, Mark Baskinger, Dylan Vitone, Matt Zywica, Mark Rooker with Chris Robinson and Andrew Kaiser; Forrest W. Myers, Łukasz Patelczyk, Agnieszka Piksa, Sebastian Soberski, Anna Witkowska.
Wystawie towarzyszy katalog z tekstem m.in. Sebastiana Cichockiego.
Wydarzeniem specjalnym w czasie trwania wystawy (15 grudnia) będzie koncert Voices of the Cosmos.
Kuratorka: Danka Milewska
koniec 28.01.2018
BIOGRAMY
Wojciech Fangor (1922-2015)
– Malarz, rysownik, rzeźbiarz i plakacista, twórca instalacji przestrzennych i scenografii. Współtwórca Polskiej Szkoły Plakatu. Studiował u Tadeusza Pruszkowskiego i Felicjana Szczęsnego Kowarskiego. Otrzymał dyplom Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Był stypendystą Institute for Contemporary Art w Waszyngtonie, potem Ford Foundation w Berlinie Zachodnim. Pracował jako wykładowca w Anglii i Stanach Zjednoczonych. Tam też powstał cykl prac z charakterystycznymi okręgami i falami, stanowiący istotny wkład w op – art i minimal art. Fangor zajmował się zarówno twórczością figuratywną, jak i abstrakcyjną. Był laureatem wielu istotnych nagród i odznaczeń (m.in. Złotego Medalu Zasłużony Kulturze Gloria Artis, nagrody im. Cypriana Kamila Norwida w dziedzinie sztuk plastycznych, Krzyża Komandorskiego z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, nagrody im. Jana Cybisa). Wojciech Fangor uczestniczył w znaczących wystawach indywidulanych i zbiorowych, w kraju i za granicą (m. in. w Institute of Contemporary Art, Waszyngton; Solomon R. Guggenheim Museum, Nowy Jork; Zachęta, Warszawa; Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, Warszawa; Muzeum Narodowe w Krakowie).
Rafał Iwański
– artysta dźwięku i perkusjonista. Absolwent etnologii na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Solo występuje pod pseudonimem X-NAVI:ET. Współzałożyciel i muzyk grup HATI, kolektywu INNERCITY ENSEMBLE i duetu KAPITAL, członek grupy ALAMEDA 5. Współtworzy muzyczno-astronomiczny projekt audiowizualny VOICES OF THE COSMOS (razem z Wojciechem Ziębą – Beast Of Prey i Sebastianem Soberskim – radioobserwatorem z Centrum Astronomii UMK w Toruniu). Członek Polskiego Stowarzyszenia Muzyki Elektroakustycznej. Współpomysłodawca i kurator międzynarodowego festiwalu CoCArt Music Festival, realizowanego od 2008 r. w CSW w Toruniu.
Sebastian Soberski
– kierownik Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika w Grudziądzu oraz radioobserwator w Katedrze Radioastronomii przy Centrum Astronomii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Zajmuje się badaniem pozostałości po wybuchach supernowych oraz rozkładem pola magnetycznego w Galaktyce. Organizator oraz współorganizator wypraw astronomicznych w pas całkowitego zaćmienia Słońca do Mongolii (Azja’97), Węgry (Europa’99), Zambii (Afryka’01), Chin (Azja’09), Indonezji (Azja’16) oraz USA (Ameryka Północna’17).
Rafał Bujnowski
– autor realizacji malarskich, wideo, obiektów oraz akcji. Studiował na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej oraz na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Bada możliwości malarstwa w ujęciu konceptualnym. Był współzałożycielem i członkiem grupy Ładnie oraz założycielem i kuratorem Galerii Otwartej w Krakowie. Jest laureatem międzynarodowej nagrody artystycznej Europas Zukunft. Jego prace znajdują się w kolekcjach w kraju i za granicą.
Łukasz Patelczyk
– absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Zajmuje się realizacjami malarskimi. Jest laureatem drugiej nagrody 10. edycji konkursu Artystyczna Podróż Hestii, dzięki której odbył stypendium twórcze do Walencji. Uczestniczył w kilkunastu wystawach indywidualnych i zbiorowych m.in. w poznańskiej galerii Arsenał, sopockim PGS czy gdańskiej Kolonii Artystów. Mieszka i pracuje w Warszawie.
Kornel Janczy
– malarz i artysta intermedialny. Studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie oraz w Akademie der Bildende Kunste w Monachium. Obecnie jest doktorantem w Dziedzinie Sztuk Plastycznych Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie oraz asystentem na tejże uczelni. W swojej twórczości bada zjawiska związane ze światem natury i wszechświatem. Dokonuje ich transpozycji, przemieszczając się między skalą mikro i makro. Jego prace eksponowane były na wystawach indywidualnych oraz zbiorowych, w kraju i za granicą. Mieszka i pracuje w Krakowie.
Agnieszka Piksa
– artystka wizualna, rysowniczka. Studiowała na Wydziale Grafiki ASP w Krakowie i Uniwersytecie Sztuki w Cluj. Autorka komiksów Nieznany Geniusz (Centrala, 2013) do scenariusza Mikołaja Tkacza oraz Its just the spin of inner life (Fundação Bienal de São Paulo, 2014). Laureatka Nagrody Publiczności w konkursie Spojrzenia 2015 (Zachęta, Warszawa). Mieszka i pracuje w Krakowie i w Borach Tucholskich.
Anna Witkowska
– artystka wizualna, grafik, wykładowca. Absolwentka gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych. Kurator wraz z Adamem Witkowskim Festiwalu Narracje 2014. Jej projekty często mają syntetyczny, graficzny charakter, artystka wprowadza do nich elementy tekstu. Posługuje się wideo, fotografią, instalacją lub obiektem. Autorka m. in. stworzonego wraz z Adamem Witkowskim tryptyku wideo Przeszłość, Remote viewer, Pierwszy, jedyny, najlepszy oraz filmów: Treasure, Taki pejzaż, czy instalacji Czarna chmura. Dwukrotna stypendystka MKiDzN, w 2011 nominowana wraz z Adamem Witkowskim do Nagrody Deutsche Banku Spojrzenia. W 2013 roku otrzymała Stypendium Marszałka Województwa Pomorskiego.
MoonArk
– www.moonarts.org to projekt artystyczno-badawczy, który w 2019 r. Carnegie Mellon University wyśle na Księżyc na pokładzie lądownika firmy Astrobotic. Projekt wzbogaca misję księżycową o rozważania, jak Księżyc wywołuje pływy, wzorce rozwoju życia, rytmy życia społeczeństw i jak Księżyc zawsze przyciąga nas ku niebu. Przed prezentacją rzeźby w Centre Pompidou w Paryżu MoonArk prezentuje wybraną dokumentację swoich działań w Galerii Miejskiej bwa w Bydgoszczy – MoonArk: Lowry Burgess, Mark Baskinger, Dylan Vitone, Matt Zywica, Mark Rooker z Chrisem Robinsonem i Andrew Kaiser.

do góry

We use cookies to facilitate the use of our services. If you do not want cookies to be saved on your hard drive, change the settings of your browser.

I understand