Oficjalna strona turystyczna Bydgoszczy

Koncert karnawałowy

Gdzie?
Koncert karnawałowy
ROBY LAKATOS & POLISH FRIENDS

Orkiestra Kameralna Capella Bydgostiensis
José Maria Flor?ncio dyrygent
Roby Lakatos  skrzypce
Dominik Wania fortepian
Sebastian Frankiewicz perkusja
Adam Kowalewski  kontrabas
Szymon Klima  klarnet
Krzysztof Klima  klarnet

 Bilety do nabycia na www.ebilet.pl, w kasie biletowej FP
oraz w Biurze Podróży urlopy.pl ul. Magnuszewska 6, Bydgoszcz tel. 52 320 52 29  

Roby Lakatos, urodził się 50 lat temu w legendarnej węgierskiej dynastii skrzypków zapoczątkowanej przez Janosa Bihariego zwanego ?cygańskim Paganinim", który cieszył się dużym uznaniem na dworze Habsburgów i w 1814. grał na Kongresie Wiedeńskim. Jego sztuką zachwycali się Beethoven i Liszt. Roby w wieku 9 lat rozpoczął karierę jako pierwszy skrzypek w cygańskim zespole. W 1984 ukończył Budapeszteńskie Konserwatorium im. Béli Bartóka z pierwszą nagrodą w klasie skrzypiec. Od tamtej pory koncertował w najsłynniejszych salach świata i współpracował z najlepszymi, m.in. z Maximem Vengerovem, Stéphanem Grappellim czy Marthą Argerich, zawsze jednak pamięta o swoich korzeniach, po mistrzowsku łącząc utwory klasyczne czy jazz z muzyką węgierskich Romów. Roby Lakatos to nie tylko ceniony instrumentalista, ale również kompozytor i aranżer. Z równą swobodą gra muzykę klasyczną, jazz i swoją rodzimą muzykę. Jest unikalnym muzykiem, który wymyka się wszelkim próbom zaszufladkowania. Mówi się o nim cygański skrzypek, ?diabelski skrzypek", wirtuoz muzyki klasycznej, improwizator jazzowy, kompozytor i aranżer, mistrz XIX-wiecznej muzyki - i każde z tych określeń jest w pełni zasłużone. Jest to muzyk uniwersalny, którego siła interpretatora wywodzi się z jego doświadczeń improwizatora i kompozytora. Jego klasyczne aranżacje wzmocnione są energią węgierskiej muzyki cygańskiej, przy jednoczesnym zachowaniu szacunku dla dorobku wielkich kompozytorów. Koncertował w największych salach Europy, Azji i Ameryki. Znają go wszystkie najbardziej prestiżowe sale koncertowe na trzech kontynentach.

Roby?emu Lakatosowi, prócz bydgoskich kameralistów będą towarzyszyć znakomici polscy instrumentaliści:

DOMINIK WANIA

Pianista, muzyk sesyjny, pedagog. Zdobywca dwóch Fryderyków, współpracownik wielu znakomitych muzyków tj. Tomasz Stańko czy Marcus Miller. W swoim dorobku ma nagrania dla radia i telewizji. Koncertował w wielu krajach Europy, w Azji oraz w USA. Jest adiunktem w Katedrze Muzyki Współczesnej, Jazzu i Perkusji w Akademii Muzycznej w Krakowie oraz wykładowcą w Instytucie Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach.

SEBASTIAN FRANKIEWICZ

Absolwent Wydziału Jazzu katowickiej Akademii Muzycznej. Na co dzień uczestniczy w projektach, których stylistyka określa szeroki wachlarz jego zainteresowań i możliwości. Laureat konkursów Jazz Nad Odrą we Wrocławiu, Festiwalu Standardów Jazzowych w Siedlcach, Złotego Krokusa w Jeleniej Górze i Bielskiej Zadymki Jazzowej, m.in. od 2002 współpracuje z Michałem Urbaniakiem.

ADAM KOWALEWSKI

Absolwent w klasie kontrabasu i gitary basowej oraz  wykładowca Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach, współpracuje od wielu lat z czołówką polskich muzyków jazzowych takich, jak: Janusz Muniak, Jan Ptaszyn Wróblewski, Tomasz Szukalski, Tomasz Stańko czy Piotr Baron

KRZYSZTOF KLIMA

Jako pierwszy klarnecista współpracował z orkiestrami Opery Krakowskiej, Capella Cracoviensis, Sinfonietta Cracovia, Polish Festival Orchestra Krystiana Zimermana.
Aktualnie występuje z zespołem Polish Chamber Ensemble, którego jest założycielem i dyrektorem artystycznym. Jako solista występował wieloma artystami światowej sławy, jest również aktywny jako dyrygent oraz kompozytor.

SZYMON KLIMA

Młody polski wirtuoz klarnetu. Dotychczas jako solista występował m.in. z: Sinfoniettą Cracovia, Capellą Cracoviensis, Philippem Cuperem, Davidem Campbellem czy José Maria Flor?ncio.  Najnowsze osiągnięcie to jego  projekt "Lutosławski Returned" prezentujący utwory Lutosławskiego w stylistyce klasyczno-jazzowej. Do projektu zaprosił też Roby?ego Lakatosa.
do góry

Nasza strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tę opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki. Polityka prywatności

Rozumiem