Biały Spichrz | wystawa| Muzeum Okręgowe | Bydgoszcz

Tajemnice życia wczesnośredniowiecznych mieszkańców Bydgoszczy i okolic.

Wystawa W grodzie Bydgosta, prezentuje kulturę materialną, a przez jej pryzmat także wielorakie aspekty życia społecznego i duchowego wczesnośredniowiecznych mieszkańców Bydgoszczy i okolic. Zaprezentowano  narzędzia, ozdoby, uzbrojenie, przedmioty codziennego użytku, itp. Dzięki czemu przybliżono różne przejawy życia codziennego jakie toczyło się zarówno w grodzie, jak i na podgrodziu. Ramy chronologiczne ekspozycji obejmują okres średniowiecza i wyznaczają je datowania zabytków, jakie zostały wyeksponowane, tj. od VII w. po połowę XIV w. 

Szczególną uwagę warto zwrócić na prezentowane na wystawie miecze. Jeden z nich, znaleziony koło Sępólna Krajeńskiego, wykonano w stylistyce wikińskiej. Drugi, odkryty na bydgoskim grodzisku, oznakowany jest napisem na głowni. Kolejny, zlokalizowany w pobliżu grodziska Wyszogród, związany jest z najazdem Bolesława Krzywoustego na początku XII w na Pomorze, co zostało odnotowane w kronice Galla Anonima. Do innych wyjątkowych eksponatów można zaliczyć przepiękne ozdoby odkryte podczas badań wykopaliskowych na cmentarzysku w Pniu, skarby siekańcowe ze Strzelec Dolnych oraz Uścia, figurki zwierzęce oraz inne przedmioty związane z rozrywką, np. kości do gry, a także niezwykle bogata kolekcja łyżew kościanych. Imponująco prezentują się elementy konstrukcji drewnianych z bydgoskiego grodziska, które zakonserwowano dzięki wsparciu finansowemu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Urzędu Miasta Bydgoszcz i inwestora – firmę Budizol z Włocławka.

Poprzez ciekawą aranżację plastyczną i liczne rekonstrukcje (m.in. stępa, żarna, koło garncarskie, wyposażenie rycerza) przybliżono atmosferę tamtych czasów, natomiast wprowadzenie nowoczesnych metod przekazu (multimedia, monitory dotykowe) umożliwia czynny udział w zwiedzaniu ekspozycji.

Jolanta Szałkowska-Łoś, Józef Łoś

 

Wystawa stała.
Miejsce ekspozycji: Zbiory Archeologiczne MOB (Biały Spichrz)