Bydgoscy inżynierowie | wystawa | BydgoszczBez nich nie byłoby dziś w Bydgoszczy wielu obiektów kultury czy użytku publicznego, które stały się już wizytówką miasta. Bez nich nasze uczelnie nie miałyby w ofercie tylu technicznych kierunków. O tym, co zawdzięczamy inżynierom, opowie wystawa pt. „Inżynierowie i Technicy w ostatnim 100-leciu Bydgoszczy".
To kolejna, szósta już wystawa plenerowa zorganizowana w ramach Bydgoskiego Roku Wolności. Wcześniej na Moście Staromiejskim i na Starym Rynku oglądać można było m. in. dokonania bydgoskich sportowców, historie Kryzysu Bydgoskiego z 1981 roku, dzieje Starego Rynku, a także realizacje inwestycji dzięki unijnym pieniądzom, czy najważniejsze wydarzenia w dziejach Bydgoszczy w czasie II wojny światowej.
Plansze z fotografiami staną na Moście Staromiejskim im. Jerzego Sulimy-Kamińskiego. Na wystawie przedstawiamy organizacje wchodzące w skład Bydgoskiej Rady Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT oraz ściśle z nimi współpracujące jak Kujawsko-Pomorska Okręgowa Izba Inżynierów Budownictwa czy Związek Mostowców RP.
Bydgoscy technicy i inżynierowie odegrali znaczącą rolę w budowaniu potencjału edukacyjnego miasta. To z ich inicjatywy powstawały w Bydgoszczy nowe kierunki techniczne, które przygotowywały do pracy kolejne pokolenia specjalistów, działających później w obszarze drogownictwa, kolejnictwa, zieleni miejskiej, geodezji czy budownictwa. Owocem tych działań są wyjątkowe wizytówki miasta, które zdążyły się już na trwałe wpisać w jego krajobraz. Nie cieszylibyśmy się dzisiaj Filharmonią Pomorską, Operą Nova czy Trasą Uniwersytecką, gdyby nieoceniony wkład pracy bydgoskich techników i inżynierów, którzy od samego początku uczestniczyli w planowaniu, projektowaniu i realizowaniu tych inwestycji. To w ich głowach powstawały pomysły, z których nadal wszyscy, choć często nieświadomie, korzystamy. Dzięki tej wystawie, będziemy mieli okazję lepiej poznać to szczególne środowisko, które każdego dnia pracuje na to, byśmy mogli być dumni z tego jak wygląda i funkcjonuje nasze miasto.

Miejsce: Most Staromiejski im. Jerzego Sulimy-Kamińskiego
Czas: 07.10.2019 - 31.10.2019

Zobacz również:

-->> Muzea i Galerie w Bydgoszczy

-->> Bieżące wystawy w Bydgoszczy