Festiwal Muzyki Kameralnej „Muzyka u Źródeł” to wyjątkowe wydarzenie artystyczne, które od 2009 roku przyciąga wielbicieli muzyki kameralnej. Gospodarzem koncertów jest zespół Barock Quartet, który do wspólnego muzykowania zaprasza wybitnych kameralistów, na co dzień występujących w najlepszych salach koncertowych na świecie, oraz uzdolnionych artystów młodego pokolenia. Wartością festiwalu jest również jego program - wielkie dzieła światowej kameralistyki oraz  utwory współczesnych kompozytorów.

Festiwal Muzyka u Źródeł | BydgoszczNiekwestionowanym atutem festiwalu jest jego miejsce - zabytkowa stacja pomp wodociągowych, która doskonale sprawdza się pod względem akustycznym, a ponadto pozwala w listopadowe wieczory stworzyć wyjątkową, wręcz intymną atmosferę, idealną do odbioru muzyki.

www.muzykauzrodel.art.pl 

XI edycja festiwalu odbędzie się w dniach 3-17 listopada 2019 r.

Festiwal Muzyki Kameralnej
„Muzyka u źródeł”, 3-17 listopada 2019

festiwal muzyka u zrodel bydgoszcz 2019To już 11 raz w listopadowe wieczory w urokliwych wnętrzach Muzeum Wodociągów odbędzie się Festiwal Muzyki Kameralnej „Muzyka u Źródeł”. Jak zwykle będzie muzycznie i klimatycznie. W tym roku kilka razy będzie przewijać się wątek filmowy – muzycy Barock Quartet podłożą ścieżkę dźwiękową do filmu Charliego Chaplina pt. „Dzisiejsze czasy”, Kroke zaprezentuje swoją muzykę filmową i teatralną, a podczas koncertu familijnego jazzowy kwartet Szymona Łukowskiego bawić będzie publiczność znanymi utworami z filmów i bajek dla dzieci. Ponadto wystąpi cała plejada wirtuozów: trio wiolonczelowe z Łotwy Melo-M, które świetnie łączy muzykę klasyczną z rozrywkową, znakomity polski skrzypek Mariusz Patyra – pierwszy Polak, który wygrał „Premio Nicolo Paganini” w Genui - jeden z najbardziej znanych konkursów skrzypcowych na świecie - oraz Michał Zaborski, altowiolista na co dzień koncertujący w Atom String Quartet. Serdecznie zapraszamy!
Więcej informacji: www.muzykauzrodel.com

Bilety można kupić na stronie www.muzykauzrodel.com , na portalach www.goout.net i www.ticketmaster.com oraz we wszystkich sklepach Media Markt.

Miejsce koncertów: Muzeum Wodociągów, ul. Gdańska 242, Bydgoszcz

Organizator: Fundacja Muzyka u Źródeł
Patronat honorowy: Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotr Całbecki; Prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski
Główny Mecenas: MWiK Bydgoszcz
Projekt dotowany ze środków Urzędu Marszałkowskiego i Miasta Bydgoszczy

Partnerzy medialni: Radio PiK, Telewizja Polska w Bydgoszczy, Gazeta Wyborcza, Metropoliabydgoska.pl

Współpraca redakcyjna: RMF Classic

PROGRAM

3.11.2019 – niedziela, g. 18.00
Trio wiolonczelowe Melo-M (Łotwa) w składzie: Kārlis Auzāns – wiolonczela, Miķelis Dobičins – wiolonczela, Jānis Pauls – wiolonczela

Melo – M to trio wiolonczelowe założone w 2005 rok przez 3 utalentowanych muzyków z Łotwy: Kārlis Auzāns, Miķelis Dobičins i Jānis Pauls. Podczas swoich koncertów zespół demonstruje różnorodne możliwości brzmieniowe wiolonczeli – chętnie podejmują się interpretacji kompozycji rockowych, world music, heavy metalu i muzyki pop oraz utworów klasycznych i współczesnych. Współpracowali z wieloma światowej sławy artystami, koncertowali zdobywając uznanie w wielu krajach. W 2010 roku, konkurując z 73 innymi zespołami, Melo-M uzyskał 3 nagrodę na Terem Crossover Competition /St. Petersburg. Podczas koncertów ich wyjątkowe interpretacje nabierają nowych barw i nie bez znaczenia jest niezrównany urok samych wiolonczelistów.
Występy Melo-M wyróżnia umiejętność łączenia muzyki klasycznej z rockową energią i tworzenie wyjątkowego show na scenie.

9.11.2019 – sobota, g. 18.00 – „Nieme kino z muzyką na żywo”
„Dzisiejsze czasy” (1936) reż. Charles Chaplin – projekcja filmu z kina niemego z muzyką na żywo.
To już kolejna przygoda muzyków z Barock Quartet w „taperowaniu” filmów. Wcześniejsze realizacje to „Gorączka złota” i „Puszka Pandory”. Obie były bardzo ciepło przyjęte przez publiczność.
Wojciech Kołaczyk – skrzypce, Dariusz Groblewski – skrzypce, Zbigniew Szczęch – altówka, Michał Litwa - wiolonczela

Niezwykle doświadczeni muzycy, gospodarze festiwalu. Koncertują wspólnie od wielu lat. Jak dotąd koncertowali w Polsce i Europie w wielu prestiżowych salach koncertowych – w Muzeum Ermitaż w St. Petersburgu, w Filharmoniach Narodowych w Wilnie oraz w Warszawie, w Sztokholmie, w Helsinkach, w Lyon, a także w Tallinie, Hamburgu, Moskwie, Edynburgu, Londynie, Barcelonie oraz innych miastach europejskich.
Nagrali wspólnie wiele płyt. Brali również udział w nagraniach jako muzycy sesyjni. Koncertowali z doskonałymi muzykami - z Kevinem Kennerem, Janem Staniendą, Marianem Lapsansky, Włodzimierzem Nahornym, Andrzejem Jagodzińskim, Filipem Wojciechowskim, Krzysztofem Herdzinem oraz takimi zespołami jak: Kroke, kwintet dęty NOSPR czy z belgijskim Kryptos Quartet. Od 2009 są gospodarzami festiwalu „Muzyka u Źródeł”.

11.11.2019 – poniedziałek, g. 18.00 - „KROKE - nasza muzyka filmowa i teatralna”
Kroke w składzie: Tomasz Kukurba - altówka, Jerzy Bawoł - akordeon, Tomasz Lato - kontrabas

20 września 2019 r. ukaże się nowa płyta zespołu KROKE „Rejwach”. Album zawiera utwory skomponowane na potrzeby spektaklu teatralnego, będącego sceniczną interpretacją książki Mikołaja Grynberga o tym samym tytule. Premiera przedstawienia w reżyserii Andrzeja Krakowskiego odbyła się w październiku 2018 roku w Teatrze Żydowskim w Warszawie.
Podczas festiwalowego koncertu muzycy zagrają nowy program – „KROKE - muzyka filmowa i teatralna”, w skład którego wejdzie muzyka ze wspomnianego spektaklu oraz z filmów: „El anonimo caronte” reż.Toni Bestard, „Inland Empire” reż.David Lynch, "Wszystko płynie” reż. Edyta Turczanik, „Kabaret Śmierci” reż. Andrzej Celiński.

16.11.2019 – sobota, g. 11.00 - „Jazzowo-bajkowo" - koncert familijny
Szymon Łukowski - saksofon, Piotr Dąbrowski - fortepian, Michał Szubert - perkusja, Marcin Grabowski – gitara basowa, Monika Kochanowska – taniec

„Jazzowo-bajkowo” to spotkanie z muzyką z filmów i bajek. Na koncercie pojawią się ulubione przez dzieci, czasami znane także rodzicom, setki razy nucone przy zabawie melodie z bajek i filmów. Dzięki nim przypomną się słuchaczom: Różowa Pantera, Pocahontas, Delfin Um, Reksio i Smurfy. Scenę zawojują słynne misie - Kubuś Puchatek i Miś Uszatek oraz znakomici artyści muzycy. W ich wykonaniu zabrzmią muzyczne tematy znane z małego i wielkiego ekranu. Nie zabraknie też tańca i wspólnego śpiewu. Koncert poprowadzi ciocia Ada - Adriana Wdziękońska.

16.11.2019 – sobota, g. 18.00 - „Kameralnie u źródeł”
Mariusz Patyra – skrzypce oraz Paulina Burczyńska – skrzypce, Kinga Politowska – skrzypce, Anastazja Ziemkowska – altówka, Klaudia Marzec – wiolonczela, Piotr Mocarski - kontrabas

Urodził się 21 listopada 1977 w Orzyszu. Naukę gry na skrzypcach rozpoczął w wieku siedmiu lat. Jego nauczycielami byli: Z. Ciucias, A. Hoffmann w Olsztynie, A. Cypryk-Chmielewska i J. Kucharski w Warszawie, K. Węgrzyn w Hanowerze i Maestro Salvatore Accardo w Cremonie. W roku 2018 ukończył z wyróżnieniem studia magisterskie na Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie prof. Boleslawa Siarkiewicza.
Jest pierwszym Polakiem, który wygrał „ Premio Nicolo Paganini” ( Genua 2001) i zdobył specjalną nagrodę za najlepsze wykonanie Kaprysów Nicolo Paganiniego oraz kopię skrzypiec „ Il Cannone” (Armata), które należały do wielkiego wirtuoza. Mariusz Patyra jest także laureatem Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego J. Joachima w Hanowerze (1997) i finalistą Międzynarodowego Konkursu Stradivariusa w Cremonie (1988).
Artysta zdobył 4 nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym Carla Nielsena w Odense, a także nagrodę specjalną Odense Sinfonie Orchester (2000).

17.11.2019 – niedziela, g. 18.00 – „Feeling earth”
MICHAŁ ZABORSKI QUARTET w składzie: Michał Zaborski – altówka, Nikola Kołodziejczyk – fortepian, Maciek Szczyciński – kontrabas, Krzysztof Szmańda - perkusja

Tego wieczoru będzie okazja by wysłuchać nowego autorskiego projektu Michała Zaborskiego, współtwórcy Atom String Quartet – zespołu uznanego na polskim i europejskim rynku muzycznym. Muzyka Michała Zaborskiego to intrygujące połączenie melodyjnego, europejskiego jazzu z domieszką szeroko pojętej muzyki etno. Rzadkie zestawienie instrumentu jakim jest altówka z tradycyjną sekcją jazzową, przynosi nową i niezwykle ciekawą, muzyczną jakość. To pierwsze tego typu połączenie w polskiej muzyce jazzowej. Jest to tym bardziej wyczekiwane i interesujące wydarzenie muzyczne, że wszyscy artyści tworzący tę grupę należą do czołówki polskiej, jazzowej sceny muzycznej. Premiera albumu odbyła się w kwietniu tego roku, krążek został wydany nakładem słowackiej wytwórni „Hevhetia”, zbierając bardzo pochlebne recenzje.
"Feeling Earth" to nie tylko dość rzadko spotykana eksploracja możliwości tak wyjątkowego instrumentu jakim jest altówka w zestawieniu z jazzową sekcją rytmiczną, ale przede wszystkim znakomite kompozycje i doskonała praca całego zespołu. Subtelnie wplatane w poszczególne utwory elementy folkloru różnych regionów dodają muzyce wdzięku i wyjątkowego posmaku.” - Robert Ratajczak, portal muzyczny „LongPlay”

Zobacz również:

-->> Cykliczne wydarzenia w Bydgoszczy

-->> Najważniejsze wydarzenia w Bydgoszczy w 2019 roku