Oficjalna strona turystyczna Bydgoszczy

Otępienia - wspólny problem, wspólne rozwiązania

Gdzie?
Otępienia - wspólny problem, wspólne rozwiązania

Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy i Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Toruniu zapraszają na wykład otwarty „Otępienia – wspólny problem, wspólne rozwiązania” który poprowadzi Karolina Kramkowska z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, autorka bloga „Opieka nad Seniorami”, Ambasador Projektu ŚCOPO z ramienia Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Spotkanie odbędzie we wtorek 30 stycznia 2018 r., w godz. 16:00-19:00, w Salonie Hoffman Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy przy Placu Kościeleckich 6. Wstęp wolny!
W część teoretycznej spotkania uczestnicy dowiedzą jaka jest specyfika chorób otępiennych mózgu i jak je diagnozować, jak przebiega komunikacja z osobą chorą, jaki jest wymiar społeczny chorób otępiennych oraz jak sobie radzić i stosować profilaktykę zachowań trudnych u chorego. Część praktyczna będzie poświęcona opiece nad osobą chorą – przygotowaniem mieszkania, posiłków, dbania o higienę osoby chorej otępiennie.
Spotkanie uświetni występ Żeńskiego Chóru Kameralnego „Belcanto” z Kujawskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Uczestnicy spotkania otrzymają bezpłatne materiały: Magazyn „Głos Seniora”, „Informator dla Seniora” – wydanie IV, broszury dotyczące otępień i projektu ŚCOPO.
Wydarzenie patronatem medialnym objęli: Magazyn Ogólnopolski „Głos Seniora” z Krakowa, Tygodnik Bydgoski, TVP 3 Bydgoszcz oraz Polskie Radio Pomorza i Kujaw.
Czym jest projekt ŚCOPO? Kujawsko-Pomorskie Środowiskowe Centrum Opieki Psychogeriatrycznej w Otępieniach jest realizowane w ramach działania 4.1 Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój. Liderem projektu jest Pallmed sp. z o.o. ŚCOPO jest projektem partnerskim, realizowanym wraz z 21 podmiotami z sektora medycznego, społecznego i kulturalnego. Głównym celem projektu jest poprawa jakości usług świadczonych na rzecz osób z otępieniem i ich rodzin poprzez rozwój sieci wsparcia – kompleksowego i skoordynowanego leczenia, opieki środowiskowej i oddziaływań społecznych. Ważną częścią projektu są też oddziaływania kulturowe, nastawione na zmniejszenie izolacji społecznej i zwiększenie udziału osób chorych i ich opiekunów w życiu społeczno-kulturowym lokalnej społeczności. Z Województwa Kujawsko-Pomorskiego jedynie 3 Instytucje Kultury podjęły się współpracy w ramach projektu – Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy, Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim oraz Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Więcborku. Jest to z pewnością działalność nowatorska, gdyż, mimo szerokiej oferty dla seniorów, jak do tej pory, ośrodki kultury nie wychodziły naprzeciw potrzebom chorych otępiennych. Koordynatorem projektu z ramienia KPCK w Bydgoszczy jest Julian Waszak, a działania w obszarach aktywizacji społeczno-kulturowej realizuje Pracownia Integracji Międzypokoleniowej.
Więcej informacji o wydarzeniu i projekcie ŚCOPO:
http://www.kpck.pl/scopo/
https://www.facebook.com/events/226770214533119
http://otepienni.pl
https://www.facebook.com/Ot%C4%99pieNIE-134836147242516/


______________________
Kalendarz wydarzeń
odbywających się w Bydgoszczy miej zawsze pod ręką dzięki aplikacji mobilnej (Android i iOS).
______________________
Informacje o wydarzeniach przesyłajcie na adres wydarzenia@visitbydgoszcz.pl
______________________
Bydgoskie Centrum Informacji nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń.

do góry

Nasza strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tę opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki. Polityka prywatności

Rozumiem