Wehikuł Czasu w Starym Tramwaju | Bydgoszcz | rys. Sebastian Tucholski

Rok 2018 upływa w Bydgoszczy pod znakiem Dziedzictwa Przemysłowego. Jednym z działań, które towarzyszą obchodom jest Bydgoski Wehikuł Czasu. Pod tą tajemniczą nazwą kryje się stary tramwaj, stojący przy ulicy Długiej 43. Pełni on rolę letniego punktu informacji turystycznej, ale w tym roku pełen jest dodatkowych atrakcji.

W mini-muzeum pełno jest skarbów z minionych epok. Zwiedzający znajdą tu wiele eksponatów m.in. dawną maszynę do pisania, magiel, aparat mieszkowy oraz wiele innych pamiątek, choć nie wszystkie prezentowane są na stałe. Dodatkową atrakcją jest TeHo Machina, maszyna która zadziwia każdego. Co więcej, na potrzeby projektu zainstalowano w tramwaju ciemnię optyczną - camera obscura. 

Godziny otwarcia - czerwiec - lipiec - sierpień: środa, czwartek, piątek 12:00 - 18:00; sobota - niedziela 13:00 - 18:00

Całość projektu dopełniają najrozmaitsze sobotnie warsztaty, wszystkie związane zarówno z przemysłem i rzemiosłem jak i z dziejami miasta. Do tej pory odbyły się warsztaty z fotografii otworkowej, a także warsztaty rękodzieła. Uczestnicy pierwszych zajęć mogli zapoznać się z fenomenem camera obscura oraz wykonać zdjęcie przy pomocy zwykłej puszki. Samodzielnie wykonane, a następnie wywołane zdjęcie to fantastyczna pamiątka. Natomiast w czasie warsztatów rękodzieła powstały piękne broszki, zawieszki i pocztówki, wszystkie z bydgoskimi motywami.

Wehikuł Czasu w Starym Tramwaju | Bydgoszcz

Tematy warsztatów:

11.08.2018, sobota, Exploseum / Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego - „Mechaniczna litera”

Jaką historię kryje za sobą czcionka drukarska, a jakie ciekawostki są związane z pismem maszynowym? Przyjdź, posłuchaj i spróbuj swoich sił w sztuce drukarskiej.

Spotkanie poprowadzi Andrzej Borsuk, Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy / Exploseum

18.08.2018, sobota, Otwarta Pracownia Sitodruku, Katarzyna Kowalczyk - Warsztaty "Pocztówka z Bydgoszczy"

Warsztaty plastyczne dla najmłodszych - podczas spotkania uczestnicy stworzą własne pocztówki z Bydgoszczy, które będą mogli wysłać do swoich najbliższych.

25.08.2018, sobota, "Serdeczne pozdrowienia z Bydgoszczy"

Uczestnicy spotkania poznają zwyczaje związane z wysyłaniem pamiątkowych kartek i telegramów. Zajęcia będą okazją do przygotowania artystycznych pocztówek z wizyty w naszym mieście i przywołania zanikającej tradycji wysyłania pocztą pozdrowień z podróży.

Warsztaty poprowadzą przedstawiciele Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy

Wszystkie warsztaty odbywają się w godz. 10:00 – 10:45, 11:00 – 11:45, 12:00 – 12:45; wstęp 2 zł, zapisy w Starym Tramwaju, obowiązuje kolejność zgłoszeń, każdorazowo zapraszamy 10 osób

Zobacz również:

-->> Atrakcje turystyczne dla dzieci

-->> Wyrusz w rejs tramwajem wodnym