Przejdź do treści
EBD 2020
Oficjalna strona turystyczna Bydgoszczy

Nadzieja bez optymizmu. Czy chrześcijaństwo ma przyszłość? - Rekolekcje filozoficzne vol. 3

Gdzie?
Nadzieja bez optymizmu. Czy chrześcijaństwo ma przyszłość? - Rekolekcje filozoficzne vol. 3

Wzorem ubiegłego roku, w nawiązaniu do zbliżających się Świąt Wielkanocnych zapraszamy na specjalną edycję Myślowiska miejskiego. Przed nami trzy dni spotkań pod wspólną nazwą Rekolekcje filozoficzne. W towarzystwie filozoficznych przewodników będziemy dyskutować nad kwestiami zbawienia, ciała, erosa oraz przyszłości chrześcijaństwa. Nasze rozmowy mają charakter czysto filozoficzny, nie zakładają konieczności posiadania specjalistycznej wiedzy teologicznej, są drogą do poznania.


Tłumacząc słowo "rekolekcje" z języka łacińskiego oznacza ono "ponowne zebranie" tego, co uległo rozproszeniu czy rozkładowi. W tradycji chrześcijańskiej czas rekolekcji wiąże się z przygotowaniami do Świąt Wielkiej Nocy. Jest to moment wyciszenia, refleksji, skupienia się na tym, co jest najważniejsze w życiu człowieka, w jego relacji z Bogiem. Czas rekolekcji nie musi być jednak praktykowany w sposób czysto religijny. Może być przeżywany również jako doświadczenie estetyczne, naukowe czy filozoficzne.


Gościem Daniela Soboty podczas trzeciego, ostatniego spotkania rekolekcyjnego będzie Zbigniew Nosowski, a punktem wyjścia do rozważań Nadzieja bez optymizmu. Czy chrześcijaństwo ma przyszłość? Będziemy rozmawiać o współczesnych kryzysach Kościoła. Spróbujemy znaleźć odpowiedzi na pytania: z jakim nastawieniem patrzeć w przyszłość? Czym różni się nadzieja od optymizmu? Co jest kluczem do ewangelicznej rewitalizacji kościoła?


Informacje organizacyjne:
Kiedy? 20.03.2024 r., godz. 18.00-20.00
Gdzie? Spichrz Zbożowy, II piętro, wejście od strony tarasu przez kawiarnię Nowe Miejsce
Dla kogo? dla wszystkich
Cena: bezpłatnie
Zapisy


O zaproszonym gościu:
Zbigniew Nosowski - redaktor „Więzi” od 1989 roku, redaktor naczelny od roku 2001. Autor książek: „Parami do nieba. Małżeńska droga świętości”, „Szare a piękne. Rekolekcje o codzienności”, „Polski rachunek sumienia z Jana Pawła II”, „Krytyczna wierność. Jakiego katolicyzmu Polacy potrzebują”, „Szukanie nadziei”. Współautor książki i cyklu telewizyjnego „Dzieci Soboru zadają pytania”. Autor podcastu „Półprzewodnik po nocy ciemnej”. W latach 2001 i 2005 był świeckim audytorem Synodu Biskupów w Watykanie; w latach 2002–2008 – konsultorem Papieskiej Rady ds. Świeckich. Dyrektor programowy Laboratorium „Więzi”, współtwórca Inicjatywy „Zranieni w Kościele”. W latach 2007-2009 i 2017-2023 był chrześcijańskim współprzewodniczącym Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów, obecnie członek zarządu Rady. Przewodniczący Społecznego Komitetu Pamięci Żydów Otwockich i Karczewskich. Doktor honoris causa Uniwersytetu Szczecińskiego. Laureat Nagrody Muzeum POLIN 2021 i Nagrody Tischnera 2022.


O prowadzącym:
Daniel Roland Sobota – doktor habilitowany, adiunkt w Centrum Badań nad Kulturą, Językiem i Umysłem Uniwersytetu Warszawskiego, na stałe pracujący jako profesor nadzwyczajny w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN. Absolwent Instytutu Filozofii UMK. Autor kilkudziesięciu artykułów oraz trzech książek. Związany z Bydgoszczą animator kultury teatralnej i popularyzator filozofii. Trener UEFA B i zawodnik piłki nożnej.


______________________
Kalendarz wydarzeń
odbywających się w Bydgoszczy miej zawsze pod ręką dzięki aplikacji mobilnej (Android i iOS).
______________________
Informacje o wydarzeniach przesyłajcie na adres wydarzenia@visitbydgoszcz.pl
______________________
Bydgoskie Centrum Informacji nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń. 

do góry

Nasza strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tę opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki. Polityka prywatności

Rozumiem