Przejdź do treści
EBD 2020
Oficjalna strona turystyczna Bydgoszczy

Zbigniew Gostomski. Powroty 2 - wernisaż wystawy

Gdzie?
Zbigniew Gostomski. Powroty 2 - wernisaż wystawy

Wystawa Powroty 2 Zbigniewa Gostomskiego to pierwsza tak obszerna prezentacja twórczości artysty w Bydgoszczy, podczas której pokazywane są zarówno prace z lat 60. XX w. (z cyklu Przedmioty optyczne), jak również te powstałe po roku 2000 (między innymi cykl lightboxów DOM). W ramach ekspozycji zobaczyć można kilkadziesiąt obiektów pochodzących z Muzeum Narodowego w Warszawie, z Muzeum Sztuki w Łodzi, z Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, z Mazowieckiego Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia” w Radomiu, z Centrum Sztuki Galeria EL w Elblągu, z Fundacji Signum, z kolekcji Tomasza Ziętaka oraz będących własnością Barbary Gostomskiej.


Zbigniew Gostomski (1932 – 2017) – malarz, twórca artystycznych eksperymentów, fotografik, uczestnik i twórca happeningów, aktor teatru Tadeusza Kantora „”Cricot 2””, współzałożyciel galerii Foksal (razem z krytykami: Wiesławem Borowskim, Anką Ptaszkowską, Mariuszem Tchorkiem, oraz artystami: Henrykiem Stażewskim i Edwardem Krasińskim). Urodził się w Bydgoszczy, gdzie uczył się w Miejskiej Szkole Plastycznej (dzisiejsze Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. Leona Wyczółkowskiego). Studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie na Wydziale Malarstwa (1953 – 1959) w pracowni prof. Michała Byliny. W latach 1961–1962 uzyskał specjalizację w pracowni gobelinu artystycznego u Mieczysława Szymańskiego. Od 1988 był profesorem warszawskiej uczelni. Jego prace znajdują się w muzeach i kolekcjach prywatnych na całym świecie.


kuratorka: Karolina Leśnik-Patelczyk
W czasie wernisażu odbędzie się oprowadzanie kuratorskie po wystawie.


Czas: 17.04.2024 - 16.06.2024
Miejsce: Galeria Miejska bwa, ul. Gdańska 20

do góry

Nasza strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tę opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki. Polityka prywatności

Rozumiem