Nasz portal stosuje pliki cookies w celach świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie oraz w celach statystycznych. Konfigurację obsługi plików cookies możecie Państwo znaleźć w ustawieniach swojej przeglądarki.
Informacja turystyczna    Informacja Turystyczna    skontaktuj się z nami:  +48 52 340 45 50  e-mail facebook twitter instagram bip android iOS

Zespół Pałacowo Parkowy Ostromecko

Zespół Pałacowo Parkowy Ostromecko

Dane teleadresowe

 

Około 17 km od centrum Bydgoszczy w kierunku Dąbrowy Chełmińskiej znajduje się Zespół Pałacowo-Parkowy w Ostromecku (ul. Bydgoska 9). Pałac Nowy wzniesiony został w stylu klasycystycznym w latach 1832-1849 (według projektu pracowni Karola Fryderyka Schinkla) na zlecenie ówczesnego właściciela Ostromecka – Jakuba Marcina Schoenborna. Do budynku głównego od południa przylega neobarokowe skrzydło, tzw. Pałacyk Myśliwski (1891-1892), a od północy sala balowa z 1905 r. W obiekcie znajduje się obecnie restauracja wraz z zapleczem hotelowym.
Od strony zachodniej do Pałacu przylegają rozległe tarasy (około 1912 r.), prowadzące wprost do XIX-wiecznego ogrodu, zaprojektowanego w stylu angielskim przez planistę ogrodów Petera Josepha Lenné. Następnie udajemy się w kierunku Pałacu Starego, znajdującego się nieco w głębi ogrodu. Obiekt w obecnym kształcie powstał w połowie XVIII wieku, na skutek rozbudowy szlacheckiego dworku przez rodzinę Mostowskich. Pałac, zbudowany w stylu warszawskiego rokoka, mieści obecnie kolekcję XVIII i XIX-wiecznych fortepianów zgromadzoną przez honorowego obywatela Bydgoszczy Andrzeja Szwalbego, którego izba pamięci znajduje się w tymże budynku. Z okien pałacu, a także z tarasu znajdującego się za budynkiem, roztacza się malowniczy widok na rozciągający się poniżej ogród włoski, a także Wisłę wraz z jej starorzeczem. W południowo-zachodniej części parku pałacowego znajduje się mauzoleum rodziny Schoenborn-Alvensleben, wieloletnich właścicieli Ostromecka. Zespół Pałacowo-Parkowy, nad którym opiekę sprawuje miasto Bydgoszcz, jest ważnym centrum kulturalno-rozrywkowym zarówno miasta, jak i całego województwa kujawsko-pomorskiego.
Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy organizuje na terenie zespołu liczne wernisaże, wystawy i koncerty muzyczne.
W bezpośrednim sąsiedztwie Zespołu Pałacowo-Parkowego znajduje się kościół parafialny pw. św. Mikołaja, Stanisława oraz Jana Chrzciciela. Świątynia została zbudowana w stylu gotyckim w 1630 r. Wieża kościoła pochodzi z 1764 r., kiedy to została odbudowana przez ówczesnego właściciela Ostromecka, a jednocześnie wojewodę pomorskiego, Pawła Mostowskiego (jego inicjały widoczne są w chorągiewce iglicy kościoła). Barokowe wnętrze kryje m.in. gotyckie rzeźby Matki Bożej z Dzieciątkiem oraz Pietę. W Ostromecku znajduje się ponadto wiele ciekawych obiektów pochodzących z okresu, kiedy właścicielem majątku była rodzina Alvensleben – zabudowania dawnej poczty, szpitala, stacji poczty dyliżansowej, budynek dworca kolejowego z końca XIX w., a także cegielni (obecnie teren cegielni zajmuje Wytwórnia Wód Mineralnych). Pierwsze informacje o wodzie Ostromecko pochodzą z XVI w. Eksploatacja źródła została rozpoczęta w 1894 r. Do wybuchu I wojny światowej woda ze Źródła Marii nosiła nazwę Marien-Quelle. W okresie II wojny światowej woda z Ostromecka, produkowana na potrzeby Wehrmachtu, wysyłana była m.in. do Afryki, gdzie Niemcy toczyli ciężkie boje z Brytyjczykami.

Hotel:

Do Państwa dyspozycji oddajemy 22 wygodne, stylowo urządzone pokoje w Pałacu Nowym. Oferujemy miejsca dla 58 osób. Wszystkie pokoje są w jednakowym standardzie. Dziesięć pokoi z widokiem na północ, a dwanaście na południe. Każdy pokój posiada łazienkę, TV, radio i telefon, oraz lodówkę. Goście w pokojach mają dostęp do darmowego internetu. W Pałacu znajduje się pokój dla osób niepełnosprawnych.

Doba hotelowa trwa od 15:00 do 11:00.

Cennik: pokój 1- osobowy - 140 PLN pokój 2- osobowy - 180 PLN pokój 3- osobowy - 230 PLN dostawka - 50 PLN od osoby ceny ze śniadaniem


 

Maj 2018
P W Ś C Pt S N
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3

Wiadomości

Newsletter

e-mail facebook twitter instagram android BIP

Informacja Turystyczna

ul. Batorego 2

tel. +48 52 340 45 50

info@visitbydgoszcz.pl