Miasto Bydgoszcz sfinalizowało procedurę dialogu technicznego związaną z zagospodarowaniem Młyna Rothera, co umożliwi ogłoszenie przetargu na prace projektowe.
Dialog techniczny dotyczył wykorzystania wnętrz następujących budynków: Spichrz Mączny, Spichrz Zbożowy oraz Młyn. Jednocześnie zostały wyznaczone trzy kierunki zagospodarowania kompleksu:
- stworzenie przestrzeni związanej z promocją wiedzy z zakresu funkcjonowania mózgu
- aranżacja ogrodów wody będących centrum innowacyjnej edukacji
- ekspozycji rozwoju techniki związanej z miastem.
W zakres konkursu wchodzi między innymi wskazanie przestrzeni o charakterze komercyjnym. Parter i I piętro spichrzy: zbożowego i mącznego zostaną w części wykorzystane na cele gastronomiczne i nie będą wchodziły w zakres objęty konkursem.
- Rewitalizacja Młyna Rothera i jego otoczenia są kluczowe dla wizerunku nie tylko Wyspy Młyńskiej, ale całego salonu miasta – mówi prezydent Bydgoszczy, Rafał Bruski. – Wybrane kierunki zagospodarowania tych obiektów dają szansę na stworzenie miejsca, które będzie budziło zainteresowanie bydgoszczan oraz turystów. Warto podkreślić, że wybrane kierunki zagospodarowania bardzo często proponowali bydgoszczanie w trakcie konsultacji na zagospodarowanie całego kompleksu.
Na ten moment prowadzone są prace konserwatorskie w Spichrzu Zbożowym, które przy odpowiednich warunkach zostaną zakończone w drugim kwartale przyszłego roku.
Sfinalizowane zostały natomiast prace projektowe, które pozwolą na przekształcenie kompleksu Młyna Rothera w wielofunkcyjny obiekt usługowy. Na terenie działki przewidziano duży taras, który ma znaleźć się pomiędzy skrzydłami obu spichrzy. Na taras prowadzić mają reprezentacyjne schody z elementami zieleni oraz małej architektury, która może być traktowana jako siedziska, miejsca wypoczynku czy też przestrzeń rekreacyjna. Ich istotnym elementem mają być fontanny i niecki wypełnione wodą. Taras będzie dostępny dla osób niepełnosprawnych, które będą mogły się na niego dostać za pomocą pochylni.
Zobacz również:
--> Przemysłowa Historia Bydgoszczy
--> Wenecka Pralnia i Farbiarnia
MIASTO NAD BRDĄ to turystyczna gra miejska, której akcja toczy się w Bydgoszczy. W myśl zasady „zwiedzaj, grając – graj, zwiedzając”, uczestnicy ruszają w teren, by rozwiązać przygotowane dla nich zagadki oraz poznać zabytki i atrakcje turystyczne
Do Bydgoszczy zawitała nowa rzeźba! Na bulwarze przy moście Staromiejskim zatrzymał się Flisak.