Przejdź do treści
EBD 2020
Your official city guide to Bydgoszcz
#visitbydgoszcz

Myślowisko miejskie #7: Jak (nie) myśleć o katastrofie klimatycznej?

Gdzie?
Myślowisko miejskie #7: Jak (nie) myśleć o katastrofie klimatycznej?

Informacje od Organizatora:
Jak przetrwać w epoce nadciągającej katastrofy klimatycznej? Program aranżowania przetrwania wymaga zdecydowanego uspołecznienia dyskusji o planetarnym kryzysie środowiskowym. Chodzi w pierwszej kolejności o rewolucję pojęciową, rewolucję myślenia – otwarcie wyobraźni na ekologizację ekonomii, spore zmiany społeczne, nowe praktyki. Porozmawiamy o tym, na czym miałoby to wszystko polegać. Będziemy mówić o odwadze, rezygnacji ze szkodliwych urojeń i wielu szkodliwych założeniach dotyczących gospodarowania.
Tym razem gościem dr hab. Daniela Rolanada Soboty będzie prof. dr hab. Ewa Bińczyk.
O gościni: Prof. dr hab. Ewa Bińczyk zajmuje się współczesną filozofią nauki i techniki, studiami nad nauką i technologią, socjologią wiedzy naukowej i kontrowersjami w nauce. Obecnie prowadzi badania w zakresie retoryki środowiskowej, ekonomii ekologicznej, dewzrostu i problemu marazmu antropocenu. Jest autorką książek: Socjologia wiedzy w Biblii (Nomos 2003), Obraz, który nas zniewala (Universitas 2007), Technonauka w społeczeństwie ryzyka (UMK 2012), Epoka człowieka. Retoryka i marazm antropocenu (PWN 2018, tłum. na ros. 2022, tłum na ukr. 2023, 2019 nominacja do Nagrody im. Długosza, jedna z „20 książek do czytania w XXI wieku” – Lista Międzynarodowego Czytania akcji „Polityki” i Teatru Studio). Ostatnia książka, Uspołecznianie antropocenu. Ekowerwa i ekologizowanie ekonomii (UMK 2024, w druku). Członkini Komitetu Prognoz PAN, Rady Ekspertów Koalicji Klimatycznej i Rady Fundacji Edukacji Klimatycznej.
O idei cyklu:
Przestrzeń każdego miasta oferuje rozległą sieć miejsc, umożliwiających mieszkańcom realizację najprzeróżniejszych potrzeb, zarówno tych cielesnych, jak i duchowych. Od piekarni, przez sklepy mięsne, sklepy z odzieżą, ośrodki szkolne i opiekuńcze, miejsca rozrywki i odpoczynku, aż po instytucje kultury, władzy, miejsca pamięci, kościoły… Czy to jednak wszystko, czego potrzebujemy? A miejsca do myślenia?
Myślowisko miejskie zrodziło się z potrzeby rozmowy i dyskusji na tematy ważne, niekiedy trudne i najczęściej wykraczające poza logikę spraw codziennych.  Zapraszamy do Młynów Rothera na cykl wydarzeń stanowiących święto myślenia. Będziemy dyskutować o kwestiach, które są istotne w życiu jednostki i zbiorowości. W naszych rozmowach będą przewijać się więc takie tematy, jak miłość, śmierć, życie, wolność, zło, religia, przyroda, społeczeństwo, płeć, moralność, gospodarka, polityka, nauka, sztuka, technologie, wojna, historia itp.
Do udziału w spotkaniach zapraszamy przede wszystkim mieszkanki i mieszkańców, którzy szukają przestrzeni do wymiany myśli, poglądów i spostrzeżeń. Każde spotkanie w ramach cyklu poruszać będzie inny temat. Do współtworzenia wydarzeń zaprosimy nie tylko filozofów, ale także artystów, naukowców, polityków, ekonomistów, dziennikarzy, aktywistów, trenerów, pedagogów, psychologów i aktywistów społecznych. 
Gospodarzem naszych spotkań jest filozof – Daniel Roland Sobota, doktor habilitowany, profesor nadzwyczajny w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN. Absolwent Instytutu Filozofii UMK. Autor kilkudziesięciu artykułów oraz trzech książek. Związany z Bydgoszczą animator kultury teatralnej. Trener UEFA B i zawodnik piłki nożnej. 
Spotkanie będzie miało charakter rozmowy prowadzonej przez Daniela Sobotę z Gościnią, która będzie naszą filozoficzną przewodniczką. Zachęcamy do rozmowy również publiczność – liczymy na to, że aktywnie włączycie się do dyskusji, zadając pytania, odpowiadając, komentując, dzieląc się spostrzeżeniami.
Zapraszamy do Młynów na prawdziwe święto myślenia!


Informacje organizacyjne:
Kiedy? 17.04.2024 r., godz. 18.00-20.00
Gdzie? Młyny Rothera, Spichrz Zbożowy II piętro
Dla kogo? Dla wszystkich zainteresowanych tematyką
Cena: bezpłatne
Zapisy: https://bilety.mlynyrothera.pl/rezerwacja/nienumerowane.html?id=13922&idt=e5f1d925d60e59144f5c64a649a04605&d=3&idg=7


______________________
Kalendarz wydarzeń
odbywających się w Bydgoszczy miej zawsze pod ręką dzięki aplikacji mobilnej (Android i iOS).
______________________
Informacje o wydarzeniach przesyłajcie na adres wydarzenia@visitbydgoszcz.pl
______________________
Bydgoskie Centrum Informacji nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń. 

do góry

We use cookies to facilitate the use of our services. If you do not want cookies to be saved on your hard drive, change the settings of your browser.

I understand