Przejdź do treści
EBD 2020
Your official city guide to Bydgoszcz
#visitbydgoszcz

Wykład Grzegorza J.Grzmot-Bilskiego i Marcina Lewandowskiego

Gdzie?
Wykład Grzegorza J.Grzmot-Bilskiego i Marcina Lewandowskiego
10.11.2016, godz.18.00 - dwa wykłady: Grzegorza J.Grzmot-Bilskiego pt. "Carl Gustav Jung i kamień filozofów" i Marcina Lewandowskiego pt. "Obraz człowieka u Ojców Pustyni".

Grzegorz J. Grzmot-Bilski, ur. 10. 03. 1964 r. w Bydgoszczy, poeta i filozof. Doktorat z filozofii obronił w Instytucie Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk w Warszawie (1994). Przez wiele lat pracował jako adiunkt w Instytucie Filozofii Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Autor książek poświęconych filozofii: Idea racjonalności w filozofii A. N. Whiteheada (1996), W poszukiwaniu syntezy. Między wiarą a rozumem (2004), Bierdiajew i problem wolności (2010). Opublikował także książki poetyckie: Z powrotem do życia (2003), Nim spłonę w świetle (2011), jego wiersze były publikowane m. in. w Akancie, Okolicy poetów i BIK-u. Współtwórca Czasopisma Filozoficznego Filo-Sofija, członek Polskiego Towarzystwa Filozoficznego oraz przewodniczący Komisji Filozofii Bydgoskiego Towarzystwa Naukowego. 

C. G. Jung i kamień filozofów
Carl Gustav Jung (1875-1961) badacz i znawca wewnętrznego życia człowieka współczesnego jest nader oryginalnym i kontrowersyjnym alchemikiem chrześcijańskim XX wieku. Jung określany przez Paula Evdokimova "prorokiem czasów ostatecznych" jest postacią skłaniającą do myślenia. W szczególności jego teoria archetypów z wyróżnioną rolą tajemnicy kamienia filozofów (Lapis philosophorum). Prezentowane rozważania nie są apologią myśli Junga, lecz jedynie próbą namysłu nad ścieżką duchowego i twórczego rozwoju człowieka wewnętrznego (nowoczesnego i ponowoczesnego zarazem), któremu przypadło żyć i tworzyć w czasach post mortem Dei. 

Marcin Lewandowski, ur. 1981 r., absolwent UMK w Toruniu, filozof i pedagog; pracuje zawodowo jako kurator sądowy; pracował jako nauczyciel filozofii i etyki; interesuje się m.in. fenomenologiczną i antropologiczną interpretacją myśli Ojców Pustyni; członek stowarzyszeń: "Dwie Korony" oraz "Sarmackie Dziedzictwo"
*     *     *
Niczym ukryty, podziemny strumień, od czasu do czasu wybijają na światło dzienne teksty kultury świadczące o głęboko ukrytej, ale żywej w historii ludzkiego rodu świadomości związanej z tym, co stanowi stałą zasadę losu człowieka jako indywiduum. Odnotowujemy te przebłyski samowiedzy podane w najróżniejszych terminach: od greckiej "eudaimonii", przez chrześcijańską "realizację powołania" i schelerowskie "wypełnienie indywidualnego przeznaczenia"... Narracje te w zastanawiający sposób się uzupełniają i utrzymują istotną spójność. Wydaje się, że stoi za nimi rodzaj ważnej, antropologicznej wiedzy - wiedzy, która ostatecznie pozwala się spuentować w osobiście przeżytej mądrości: "bo cóż za korzyść odniesie człowiek, choćby cały świat zyskał, a siebie zatracił?"
Acedia, pycha i nieczystość - trzy fenomeny wytypowane z bogatego doświadczenia chrześcijańskich pustelników - okazują się szczególnym polem do analiz tego, co stanowi stałe zagrożenie dla realizacji życiowego zadania. Zagrożenie, które w wyspecyfikowany sposób tworzy dynamikę walki o "spełnienie" i "prawdę" każdego z nas. Szczególnie wyraziście daje się ono odsłaniać na przykładzie twórcy, artysty, człowieka obdarzonego talentem.
Marcin Lewandowski

            
do góry

We use cookies to facilitate the use of our services. If you do not want cookies to be saved on your hard drive, change the settings of your browser.

I understand