Przejdź do treści
EBD 2020
Your official city guide to Bydgoszcz
#visitbydgoszcz

Promocja książki „Bydgoszczanin i budowniczy. O Józefie Święcickim, architekturze i Bydgoszczy 1859–1913”

Gdzie?
Promocja książki „Bydgoszczanin i budowniczy. O Józefie Święcickim, architekturze i Bydgoszczy 1859–1913”
IX Spotkanie z Historią u Hoffmana: promocja książki "Bydgoszczanin i budowniczy. O Józefie Święcickim, architekturze i Bydgoszczy 1859-1913".

Pracownia Dziedzictwa Kulturowego Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy zaprasza na IX Spotkanie z Historią u Hoffmana. W roli prelegentki wystąpi tym razem Bogna Derkowska-Kostkowska, historyk sztuki z naszej Pracowni, stypendystka Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz Prezydenta Miasta Bydgoszczy, autorka świeżo wydanej książki "Bydgoszczanin i budowniczy. O Józefie Święcickim, architekturze i Bydgoszczy 1859-1913".

Publikacja obszernie prezentuje życie i dokonania Józefa Święcickiego na tle architektury Bydgoszczy i bydgoskiego środowiska budowlanego. Opisując jego twórczość przywołanych zostało wielu innych projektantów, wykonawców prac oraz zleceniodawców. W katalogu przybliżono wszystkie zidentyfikowane projekty. W przypadku kamienic zwrócono uwagę na ukształtowanie elewacji i rozplanowanie wnętrz, a niekiedy też nawiązano do ich późniejszej historii. Tekst uzupełniło około 440 ilustracji.

W założeniu książka przeznaczona jest dla szerokiego grona czytelników. Powinna zainteresować nie tylko historyków sztuki i historyków zajmujących się rozwojem miast, sztuką oraz architekturą XIX wieku, ale też regionalistów zwłaszcza bydgoszczan.

Z recenzji naukowej prof. dr. hab. Lechosława Lameńskiego: "Bez wątpienia książka Bogny Derkowskiej-Kostkowskiej to książka stricte naukowa, z licznymi przypisami, bibliografią i bogatym materiałem ilustracyjnym, w którym ważne miejsce zajmują archiwalne fotografia rodzinne, zdjęcia z epoki jak i współczesne widoki poszczególnych budynków wzniesionych przez Józefa Święcickiego oraz reprodukcje oryginalnych planów budowlanych przechowywanych w Archiwum Państwowym w Bydgoszczy.

…książka bardzo dojrzała merytorycznie, dobrze napisana i zakomponowana, prawdziwe kompendium wiedzy o twórcy i jego czasach w których przyszło mu żyć. Publikacja, która udanie wypełnia jedną z wielu białych plam w historii XIX- i XX-wiecznej architektury Bydgoszczy. Jest to zarazem pierwsza monografia bydgoskiego budowniczego, jednego z najciekawszych przedstawicieli swojego pokolenia, którego działalność projektowa i budowlana wywarła tak znaczny wpływ na charakter i wygląd miasta…"

Podczas spotkania można będzie nabyć książkę
do góry

We use cookies to facilitate the use of our services. If you do not want cookies to be saved on your hard drive, change the settings of your browser.

I understand