Przejdź do treści
EBD 2020
Your official city guide to Bydgoszcz
#visitbydgoszcz

Spotkanie z Heleną Dobaczewską-Skonieczką

Gdzie?
Spotkanie z Heleną Dobaczewską-Skonieczką

Spotkanie z Heleną Dobaczewską-Skonieczką, promocja albumu „Wiersze z żywego drzewa”
Serdecznie zapraszamy 19 września o godz. 17:00, na spotkanie z Heleną Dobaczewską-Skonieczką autorką albumu „Wiersze z żywego drzewa”. Spotkanie w Salonie Hoffman KPCK poprowadzi Bogna Wojciechowska-Blachowska, wiersze czytać będą Krystyna Wulert oraz Artur Jakubowski. Spotkanie muzycznie wzbogaci Marek Andraszewski.
Album „Wiersze z żywego drzewa” czyli Wanda i Helena w Wilnie, Żninie i Bydgoszczy, spotkanie z twórczością babuni i wnuczki, został wydany przez KPCK w Bydgoszczy. Wydawnictwo składa się z 3 części: Wilno, Żnin i Bydgoszcz. Każda część zawiera 20 wierszy związanych z danym regionem i kolorowe fotografie tematycznie powiązane. Są to wiersze autorstwa Wandy Niedziałkowskiej-Dobaczewskiej (w części wileńskiej) i Heleny Dobaczewskiej-Skonieczki w pozostałych. Nie często się zdarza, by swoją twórczość prezentowały wspólnie – babcia i wnuczka, promując jednocześnie regiony związane z ich twórczością. Publikację przygotowała wnuczka Helena, chcąc uczcić 125. rocznicę urodzin Wandy Dobaczewskiej, która publikowała swoją twórczość już w Wilnie. Tam też została członkiem Związku Zawodowego Literatów Polskich (1927). Tę pokoleniową twórczość splata głęboki regionalizm. Miłość do swojej „małej Ojczyzny”, którą było Wilno, potem Żnin a łączy to wszystko Bydgoszcz.
Wanda Dobaczewska (z domu Niedziałkowska), 1892-1980. Dzieciństwo i młodość spędziła w Wilnie – gdzie aktywnie uczestniczyła w życiu kulturalnym i literackim miasta. Debiutowała 1920r. tomem wierszy „Na chwałę słońca”. Od 1927 roku członek Związku Zawodowego Literatów Polskich i współorganizatorka znanych „wileńskich śród literackich”. Przeżyła obóz koncentracyjny w Ravensbrück, Po wojnie (od 1951r) zamieszkała w Żninie, gdzie pisała kolejne powieści i dodawała „ducha” swoim sześciu wnukom. Jest autorką szesnastu wydawnictw, w tym siedmiu powieści napisanych w Żninie.
Helena Skonieczka (z domu Dobaczewska) – wnuczka Wandy Dobaczewskiej, wychowała się na Pałukach w Żninie, od 1976 roku mieszka w Bydgoszczy. animatorka ruchu kulturalnego, szczególnie w środowisku osób niewidomych. Redaktorka kilkunastu wydawnictw związkowych z serii „Biblioteka OKATiK-a” PZN. Autorka scenariuszy i licznych projektów artystycznych w Okręgu Kujawsko-Pomorskim Polskiego Związku Niewidomych. Literacko zadebiutowała w Kielcach (2006). Autorka ośmiu tomików poetyckich, które publikuje pod nazwiskiem Helena Dobaczewska-Skonieczka. Członek Związku Literatów Polskich, RSTK oddziału bydgoskiego, instruktorka ZHP i wieloletnia działaczka w ruchu esperanckim.

do góry

We use cookies to facilitate the use of our services. If you do not want cookies to be saved on your hard drive, change the settings of your browser.

I understand