Przejdź do treści
EBD 2020
Your official city guide to Bydgoszcz
#visitbydgoszcz

Myślowisko miejskie - filozoficznie o współczesności #2: płeć, technonauka i postczłowiek

Gdzie?
Myślowisko miejskie - filozoficznie o współczesności #2: płeć, technonauka i postczłowiek

Informacje od Organizatora:
Zgodnie z zapowiedzią zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu Myślowisko miejskie – filozoficznie o współczesności. Tym razem tematyką naszych rozważań będzie płeć, technonauka i postczłowiek. Te trudne do zdefiniowania zagadnienia staną się dla nas podstawą do wkroczenia na nieprzewidywalną przestrzeń filozofowania, ale o to właśnie chodzi!
Uczestników spotkania zaprosimy do rozmowy, by wspólnie poszukać odpowiedzi na przenikające społeczeństwo, złożone pytania. Rozkładając na czynniki pierwsze zagadnienia płci, technonauki i postczłowieka postaramy się dowiedzieć, czy myślenie ma płeć, kolor skóry, narodowość? Czym jest płeć i jak rozumieć różnicę płciową? Czym jest i nie jest feminizm? Czy podział na naturę i kulturę ma sens? Czy istnieje kobieca nauka? Dlaczego feminizm nie jest humanizmem? Jaka jest przyszłość człowieka? Co to znaczy być postczłowiekiem?
Daniel Sobota w roli gospodarza spotkania będzie rozmawiał z Aleksandrą Derrą – filozofką, tłumaczką, filolożką, kierowniczką Katedry Filozofii Praktycznej w Instytucie Filozofii UMK w Toruniu. Rozmówczyni zajmuje się zagadnieniem płci w nauce, filozofią nauki, teoriami feministycznymi. Na Wydziale Humanistycznym UMK jest współautorką podyplomowych studiów z zakresu gender.
Kiedy?
10.03.2023 r., godz. 18:00 – 20:00
Gdzie?
Młyny Rothera
Dla kogo:
dla dorosłych
Cena:
bezpłatnie
Obowiązują zapisy!

O idei cyklu:
Przestrzeń każdego miasta oferuje rozległą sieć miejsc, umożliwiających mieszkańcom realizację najprzeróżniejszych potrzeb, zarówno tych cielesnych, jak i duchowych. Od piekarni, przez sklepy mięsne, sklepy z odzieżą, ośrodki szkolne i opiekuńcze, miejsca rozrywki i odpoczynku, aż po instytucje kultury, władzy, miejsca pamięci, kościoły… Czy to jednak wszystko, czego potrzebujemy? A miejsca do myślenia?
Myślowisko miejskie zrodziło się z potrzeby rozmowy i dyskusji na tematy ważne, niekiedy trudne i najczęściej wykraczające poza logikę spraw codziennych. Zapraszamy do Młynów Rothera na cykl wydarzeń stanowiących święto myślenia. Będziemy dyskutować o kwestiach, które są istotne w życiu jednostki i zbiorowości. W naszych rozmowach będą przewijać się więc takie tematy, jak miłość, śmierć, życie, wolność, zło, religia, przyroda, społeczeństwo, płeć, moralność, gospodarka, polityka, nauka, sztuka, technologie, wojna, historia itp.
Do udziału w spotkaniach zapraszamy przede wszystkim mieszkanki i mieszkańców, którzy szukają przestrzeni do wymiany myśli, poglądów i spostrzeżeń. Każde spotkanie w ramach cyklu poruszać będzie inny temat. Do współtworzenia wydarzeń zaprosimy nie tylko filozofów, ale także artystów, naukowców, polityków, ekonomistów, dziennikarzy, aktywistów, trenerów, pedagogów, psychologów i aktywistów społecznych.
Gospodarzem naszych spotkań jest filozof – Daniel Roland Sobota, doktor habilitowany, profesor nadzwyczajny w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN. Absolwent Instytutu Filozofii UMK. Autor kilkudziesięciu artykułów oraz trzech książek. Związany z Bydgoszczą animator kultury teatralnej. Trener UEFA B i zawodnik piłki nożnej.
Spotkanie będzie miało charakter rozmowy prowadzonej przez Daniela Sobotę z Gościnią, która będzie naszą filozoficzną przewodniczką. Zachęcamy do rozmowy również Publiczność – liczymy na to, że aktywnie włączycie się do dyskusji, zadając pytania, odpowiadając, komentując, dzieląc się spostrzeżeniami.
Zapraszamy do Młynów na prawdziwe święto myślenia!


______________________
Kalendarz wydarzeń
odbywających się w Bydgoszczy miej zawsze pod ręką dzięki aplikacji mobilnej (Android i iOS).
______________________
Informacje o wydarzeniach przesyłajcie na adres wydarzenia@visitbydgoszcz.pl
______________________
Bydgoskie Centrum Informacji nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń. 

do góry

We use cookies to facilitate the use of our services. If you do not want cookies to be saved on your hard drive, change the settings of your browser.

I understand