Przejdź do treści
EBD 2020
Your official city guide to Bydgoszcz
#visitbydgoszcz

„Tajemnice Bridgend” – Never seen in Bydgoszcz

Gdzie?
„Tajemnice Bridgend” – Never seen in Bydgoszcz
wstęp: 10 zł

Tym razem mamy do czynienia z czystym NEVER SEEN.

Krótkie przypomnienie. Przegląd filmowy NEVER SEEN IN BYDGOSZCZ (NSiB) organizowany był w latach 2007-2011 przez Arkadiusza Hapkę obecnego specjalistę ds. kina ORZEŁ MCK oraz Krzysztofa Barczewskiego ówczesnego kierownika kina ADRIA. Po upadku ostatniego kina studyjnego jakim była Adria (zamknięta w 2008 roku) w Bydgoszczy przez 4 lata nie było dostępu do propozycji filmów art-housowych, kierowanych tylko do Sieci Kina Studyjnych i Lokalnych. Z racji tej pustki powstała inicjatywa organizowania cyklicznego przeglądu podsumowującego najciekawsze tytuły, które ominęły nasze miasto - stąd przegląd filmów nigdy nie widzianych w Bydgoszczy. Dziś mamy zupełnie inną sytuację. Od 2012 roku istnieje świetnie działające kino ORZEŁ w ramach MCKu, od 2011 roku gości w Bydgoszczy Camerimage, od 2 lat nasze miasto stało się jedną z siedzib największego festiwalu filmów dokumentalnych DOCS AGAINST GRAVITY, w klubie Mózg od lat z powodzenie funkcjonuje festiwal filmów rosyjskich Sputnik nad Bydgoszczą, latem cieszymy się seansami plenerowymi w ramach Filmowych Blokad. Bydgoszcz wychodzi z cienia niebytu filmowego.

Krótkie przypomnienie. Przegląd filmowy NEVER SEEN IN BYDGOSZCZ (NSiB) organizowany był w latach 2007-2011 przez Arkadiusza Hapkę obecnego specjalistę ds. kina ORZEŁ MCK oraz Krzysztofa Barczewskiego ówczesnego kierownika kina ADRIA. Po upadku ostatniego kina studyjnego jakim była Adria (zamknięta w 2008 roku) w Bydgoszczy przez 4 lata nie było dostępu do propozycji filmów art-housowych, kierowanych tylko do Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych. Z racji tej pustki powstała inicjatywa organizowania cyklicznego przeglądu podsumowującego najciekawsze tytuły, które ominęły nasze miasto - stąd przegląd filmów nigdy nie widzianych w Bydgoszczy. Dziś mamy zupełnie inną sytuację. Od 2012 roku istnieje świetnie działające kino ORZEŁ w ramach MCKu, od 2011 roku gości w Bydgoszczy Camerimage, od 2 lat nasze miasto stało się jedną z siedzib największego festiwalu filmów dokumentalnych DOCS AGAINST GRAVITY, w klubie Mózg od lat z powodzenie funkcjonuje festiwal filmów rosyjskich Sputnik nad Bydgoszczą, latem cieszymy się seansami plenerowymi w ramach Filmowych Blokad itd. Bydgoszcz wychodzi z cienia niebytu filmowego.

Nie mniej zdarzają się raz na jakiś czas filmy nie pokazywane nigdzie w Bydgoszczy. Takim są "Tajemnice Bridgend".  Przegląd filmowy NSiB będzie gościł w bydgoskim Klubie Mózg, pod postacią Subiektywnego Przeglądu Filmowego lub pojedynczych niedzielnych seansów premier, powiększając tym samym ofertę propozycji filmowych w Bydgoszczy.

 

"Tajemnice Bridgend" ("Bridgend")

Kilkunastoletnia Sara, wraz z ojcem, funkcjonariuszem policji, po kilku latach powraca do Bridgend. Dave ma za zadanie rozwikłać zagadkę tajemniczego samobójstwa jednego z uczniów miejscowego liceum, tymczasem jego córka zaczyna spędzać czas, wałęsając się z grupą znudzonych i zepsutych do szpiku kości dzieciaków, i szybko zakochuje się w jednym z nich. Zdesperowany ojciec za wszelką cenę stara się uchronić swoje dziecko przed zgubnym wpływem rówieśników, podczas gdy w Bridgend dochodzi do kolejnych samobójczych śmierci.

Pełnometrażowy debiut fabularny nagradzanego dokumentalisty Jeppe Rønde’ego jest zainspirowany autentyczną i poruszającą historią. W ciągu pięciu lat, od 2007 do 2012 roku, blisko osiemdziesiąt osób, głównie nastolatków, popełniło samobójstwo w małym walijskim miasteczku Bridgend. Przejmujący i imponujący wizualną warstwą film Jeppe Rønde’ego opowiada historię nastolatki, która powraca do Bridgend. Reżyser, zamiast udzielać prostych odpowiedzi na pytania o przyczyny samobójstw młodych ludzi, analizuje relacje między nastolatkami a ich rodzicami oraz dynamikę młodzieżowych grup. Rønde łączy przy tym realistyczne sceny, nakręcone w autentycznym Bridgend, przy udziale walijskich aktorów, z wysmakowanymi, poetyckimi i magicznymi kadrami, jakie odsyłają do romantycznej, młodzieńczej fascynacji śmiercią.
do góry

We use cookies to facilitate the use of our services. If you do not want cookies to be saved on your hard drive, change the settings of your browser.

I understand