Przejdź do treści
EBD 2020
Your official city guide to Bydgoszcz
#visitbydgoszcz

Bydgoska Akademia Sztuki

Gdzie?
Bydgoska Akademia Sztuki
Krzyże i kapliczki przydrożne, wpisane w przestrzeń wsi i miast, krajobraz pól i lasów, rzek i jezior, stoją przy drogach, polnych i leśnych gościńcach, na skrzyżowaniach dróg, wzdłuż szlaków komunikacyjnych i pielgrzymkowych. Były znakami granicznymi, które wyznaczały koniec i początek wsi, osiedla. Spotkać je można przy wiejskich zagrodach, na miejskich podwórkach, przy cmentarzach, w miejscach walk i bitew, straceń i kaźni. Poświęcone są powstańcom i żołnierzom walczącym o wolność i niepodległość Polski, ofiarom przemocy i niesprawiedliwości, wypadków drogowych. Upamiętniają miejsca ważnych, niecodziennych wydarzeń.
Krzyże i rzeźby Matki Bożej, Chrystusa Ukrzyżowanego, Frasobliwego, świętych stawiane były w podzięce za uratowane życie, za otrzymane łaski, jako wyrazy skruchy, wota za szczęśliwe zakończenie trudnej sprawy, odzyskanie zdrowia, pomyślny powrót z wojny czy dalekiej podróży, w żalu za stratą bliskich. Figury św. Jana Nepomucena, św. Floriana, św. Krzysztofa, św. Rocha, św. Rozalii chroniły przed klęskami żywiołowymi i działaniami złych mocy.
Pochodzą z różnych lat, są różnej wartości artystycznej. Mają ogromną wartość historyczną i emocjonalną. Świadczą o przemijających tradycjach regionalnych. Wyróżniają się wizualnym pięknem, kolorytem, różnorodnością form i ornamentyki. Ciosane, rzeźbione, kute, lepione urzekają wyobraźnią ich twórców: wiejskich świątkarzy, stolarzy, kowali, ceramików. Piękne i wzruszające. Liryczne, ekspresyjne, wyrażające smutek i żal. Stanowią najciekawsze przykłady polskiej sztuki ludowej.
Drewniane, kamienne, ceramiczne, metalowe krzyże, kapliczki, figury i świątki stawiano w różnych zakątkach Polski. Obrazują obrzędy i zwyczaje religijne miejscowej społeczności, jej szacunek dla wiary, stosunek do spraw ostatecznych i codziennych rytuałów.

Jerzy Brukwicki urodził się 17 listopada 1945. Do 2012 - szef warszawskiej Galerii Krytyków Pokaz. W latach 80 współorganizator ruchu kultury niezależnej, współpracownik podziemnych wydawnictw i prasy (NOW-a, Wydawnictwo "Przedświt", PWA, "Wybór"). Autor ok. trzystu wystaw w kraju i za granicą, m.in. "Czas smutku, czas nadziei", "Polska Pieta", "Świadectwo czasu", "W drodze. O sensie wędrówki przez życie", "Wobec zła", "Dialogi". Kurator wystaw Magdaleny Abakanowicz, Sylwestra Ambroziaka, Tadeusza Boruty, Romualda Oramusa, Ryszarda Stryjeckiego, Józefa Szajny, Andrzeja Wajdy. Autor tekstów o sztuce i wydarzeniach artystycznych w WIK, "Kaleidoscope", "Kunstmarkt", "Polish Culture", "Rondo Europa", culture.pl. Prowadzi Galerię Plakatu Teatralnego w Teatrze Impresaryjnym we Włocławku.
do góry

We use cookies to facilitate the use of our services. If you do not want cookies to be saved on your hard drive, change the settings of your browser.

I understand