Przejdź do treści
EBD 2020
Your official city guide to Bydgoszcz
#visitbydgoszcz

Konferencja: O politycznych aspektach prawa dostępu do informacji publicznej

Konferencja: O politycznych aspektach prawa dostępu do informacji publicznej

Serdecznie zapraszamy na konferencję naukową, „O politycznych aspektach prawa dostępu do informacji publicznej w Polsce i na świecie”, która odbędzie się dn. 21 marca 2019 r. w Bibliotece Głównej UKW przy ul. Karola Szymanowskiego 3 w Bydgoszczy.
Konferencja jest organizowana przez:
Instytut Nauk Politycznych Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, we współpracy z firmą LOGONET Sp. z o.o., która jest krajowym liderem w zakresie dostarczania wiedzy i systemów BIPLO umożliwiających prawidłowe prowadzenie podmiotowych stron Biuletynu Informacji Publicznej.
Tematyka konferencji:
Dla dostępu do informacji publicznej poszukuje się inspiracji w art. 19 Powszechnej deklaracji praw człowieka z 10 grudnia 1948 r., gwarantującym wolność ekspresji. Wraz z pogłębianiem się konsolidacji demokracji w państwach, prawo dostępu do informacji publicznej zaczęło być również gwarantowane w prawie krajowym. Ocenia się, że obecnie około 90 państw świata gwarantuje dostęp do informacji publicznej. W Polsce prawo dostępu do informacji publicznej obywatele posiadają na podstawie art. 61 Konstytucji RP z 1997 r., a  od 2001 r. na podstawie ustawy, ale w świecie Zachodu kolejne państwa ujmowały to prawo w swej legislacji od lat 60. XX w. Wokół dostępu do informacji publicznej, kształtują się zjawiska społeczno-polityczne, takie między innymi jak: walka polityczna i prawdopodobnie powstawanie nowych ruchów społecznych. W założeniu, dzięki tej konferencji, wypełniona zostanie istotna luka poznawcza odnosząca się nie tylko do polskich realiów, ale i do sytuacji politycznej innych państw świata w odniesieniu do realizacji prawa dostępu do informacji publicznej. Stąd też, możliwe będzie wskazanie na podstawie porównawczej, podobieństw i różnic, swoistości aspektów politycznych dostępu do informacji publicznej.
Ukazane zostaną prawdopodobnie wektory przemian, między innymi kwestie relacji między żądaniami społecznymi dostępu do informacji publicznej, a wymykającym się społecznej kontroli korporacjom transnarodowym. Informacja staje się szczególnie istotnym czynnikiem wpływającym na bezpieczeństwo narodowe oraz międzynarodowe, w tym i na bezpieczeństwo ekonomiczne i społeczne. Jakie są podobieństwa i różnice w praktyce wykorzystania prawa dostępu do informacji publicznej w różnych regionach Polski? Jakie zjawiska polityczne występują wobec dostępu do informacji publicznej wokół instytucji różnego szczebla w Polsce i na świecie? Jak przez pryzmat realizacji prawa dostępu do informacji publicznej należy postrzegać społeczną partycypację? Jaki wpływ na kształtowanie polityk szczegółowych i procesów decyzyjnych mają informacje publiczne pozyskane na podstawie ustaw o dostępie do informacji publicznej na świecie? W jakim porządku ideowym należy umiejscowić prawo dostępu do informacji publicznej w tradycji myśli politycznej w danych państwach? Jakie są praktyki władzy politycznej wobec wykorzystania przez obywateli prawa dostępu do informacji publicznej? Jaki potencjał ekonomiczny, gospodarczy niesie za sobą prawo dostępu do informacji publicznej? W jaki sposób dostęp do informacji publicznej kreuje możliwości i bariery rozwoju społeczno-politycznego? Jaki wpływ na jakość demokracji ma realizacja prawa dostępu do informacji publicznej? Jaką rolę w dostępie do informacji publicznej pełni trzeci sektor? Jaki jest stan świadomości politycznej wśród obywateli o możliwościach korzystania z prawa dostępu do informacji publicznej? Jakiego typu zagrożenia dla państwa może generować prawo dostępu do informacji publicznej? Jak na przemiany dostępu do informacji publicznej wpływał i wpływa obecnie rozwój technologiczny? Na te, i inne pytania, w założeniu, odpowiedzą prelegenci planowanej konferencji naukowej.
Wskazać należy, że dostęp do informacji publicznej spotyka się z coraz szerszym zainteresowaniem opinii publicznej i mediów, a zjawiska polityczne kształtujące się wokół praktyk pozyskiwania oraz wytwarzania informacji publicznej pozostają dotąd nierozpoznane.
Komitet Naukowy:
dr hab. Tomasz Kuczur, prof. nadzw. UKW
dr hab. Paweł Malendowicz, prof. nadzw. UKW
dr Mariusz Olężałek
Komitet Organizacyjny:
dr Marcin Wałdoch, e-mail: waldoch@ukw.edu.pl
dr Marcin Jastrzębski, e-mail: mjastrzebski@ukw.edu.pl
Maciej Kaczmarek, e-mail: maciej.kaczmarek@lo.pl
Call for Papers: 28 lutego 2019 r.
Propozycje Państwa wystąpień proszę nadsyłać na adres mailowy waldoch@ukw.edu.pl, w formie abstraktu wystąpienia do 120 słów.
W abstrakcie proszę podać: stopień lub tytuł naukowy, imię i nazwisko, afiliację, temat referatu.
Po zaakceptowaniu Państwa propozycji wystąpienia prosimy o natychmiastową wpłatę opłaty konferencyjnej. 
WARUNKI UDZIAŁU:
Uczestnictwo bierne - WSTĘP WOLNY
Uczestnictwo czynne - 300 zł


    ______________________
Kalendarz wydarzeń
      odbywających się w       Bydgoszczy       miej zawsze pod ręką dzięki      aplikacji mobilnej      (Android i iOS).      
______________________    
Informacje o wydarzeniach przesyłajcie na adres       wydarzenia@visitbydgoszcz.pl          
______________________    
Bydgoskie Centrum Informacji nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń.


 

do góry

We use cookies to facilitate the use of our services. If you do not want cookies to be saved on your hard drive, change the settings of your browser.

I understand