Przejdź do treści
EBD 2020
Your official city guide to Bydgoszcz
#visitbydgoszcz

Zbiory sztuki Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy

Gdzie?
Zbiory sztuki Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy

KĄTEM OKA
Cykl wykładów o sztuce współczesnej
czas trwania: 90 minut, wstęp wolny
Kolekcja czy kolekcje? – Zbiory sztuki Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy
prowadzenie: dr Agnieszka Wysocka


W 1958 r. uroczystym koncertem zainaugurowano działalność Filharmonii Pomorskiej im. I.J. Paderewskiego w Bydgoszczy. Na pierwszych melomanów czekały pachnące nowością wnętrza i …trzy głowy portretowe polskich kompozytorów dłuta Alfonsa Karnego. Dzisiaj wygląda to zupełnie inaczej – bydgoska Filharmonia jako jedyna w kraju posiada w przemyślany sposób kompletowaną kolekcję dzieł sztuki.


Od lat 70. XX w. jej wnętrza ozdabiano rzeźbami, gobelinami, grafikami współczesnych polskich artystów. Rzeźby stanęły też przed budynkiem i w parku, tworząc zewnętrzną galerię wirtuozów i kompozytorów. Pomysłodawcą stworzenia kolekcji był wieloletni dyrektor filharmonii Andrzej Szwalbe (1923-2002). Idea połączenia muzyki z różnymi dziedzinami sztuki była konsekwentnie realizowana do lat 90. XX w. Dla Filharmonii Pomorskiej dzieła przygotowali tacy artyści jak: Barbara Zbrożyna, Adam Myjak, Michał Kubiak, Józef Makowski (rzeźby), Kiejstut Bereźnicki, Józefa Wnukowa, Magdalena Heyda-Usarewicz, Tadeusz Brzozowski (projekty gobelinów). Dzieła nie tylko zdobią wnętrza, ale również dokumentują osiągnięcia polskich artystów w latach 70.-90. XX w.


Wartość kolekcji potwierdzono, wpisując ją decyzją wojewódzkiego konserwatora zabytków do rejestru zabytków w 1990 r. Warto zadać sobie pytanie – czy jest to kolekcja czy kolekcje, przenikające się i uzupełniające, ale jednak autonomiczne w ramach określonych dziedzin sztuki.


AGNIESZKA WYSOCKA, doktor historii sztuki, wykładowczyni na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Bada architekturę i zjawiska kulturowe XIX i XX wieku.


W grafice wykorzystano fragment pracy „Kapela na Wawelu" projektu Kazimierza Ostrowskiego, 1979-1983
kuratorka cyklu: Natalia Pichłacz


______________________
Kalendarz wydarzeń
odbywających się w Bydgoszczy miej zawsze pod ręką dzięki aplikacji mobilnej (Android i iOS).
______________________
Informacje o wydarzeniach przesyłajcie na adres wydarzenia@visitbydgoszcz.pl
______________________
Bydgoskie Centrum Informacji nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń. 

do góry

We use cookies to facilitate the use of our services. If you do not want cookies to be saved on your hard drive, change the settings of your browser.

I understand