Bydgoski Festiwal Operowy | fot. Marek Olbrzymek

Bydgoski Festiwal Operowy, do kalendarza muzycznego wszedł w kwietniu 1994 roku. Początkowo miał pomóc w zakończeniu trwającej ponad 20 lat budowy gmachu operowego.

Pierwszy festiwal odbywał się rzeczywiście na budowie: nieotynkowane ściany, publiczność siedząca na składanych krzesłach, kable zwisające z sufitu i wszędzie pełno pyłu. Jednakże takiej atmosfery jak podczas tego pierwszego festiwalu próżno szukać na innych tego typu imprezach. Bydgoszczanie wiedzieli, że byli świadkiem narodzin czegoś bardzo ważnego w kulturze polskiej. Dziś festiwal żyje już własnym życiem, a gmach Opery Nova należy do najnowocześniejszych i najpiękniejszych w Polsce. Położony nad samą Brdą stanowi wizytówkę kulturalną miasta. Przyjeżdżają tu zespoły operowe z całego świata by wymienić słynny szwedzki balet współczesny Cullberg Ballet, Balet Bejarta z Lozanny, zespoły z Kuby, Hiszpanii i wielu innych krajów. Nie dziwi więc fakt, że Bydgoski Festiwal Operowy ściąga do Bydgoszczy sympatyków sztuki operowej z całej Polski. Warto wspomnieć, że Bydgoszcz „operą stoi" przez cały rok gdyż wskaźnik frekwencji na spektaklach należy do najwyższych w Polsce. W repertuarze przeważa tzw. wielki repertuar, który publiczność kocha najbardziej, czyli „Traviata" i „Nabucco" Verdiego czy „Tosca" Pucciniego, ale nie brakuje także pozycji mało znanych, które rzadko wystawiane są przez inne teatry operowe w Polsce. Przykładem może być „Mefistofeles" Arrigo Boito czy „Gioconda" Amilcare Ponchiellego. Jak widać nie bez powodu wybitny krytyk muzyczny Jerzy Waldorff pisał swego czasu, że „Bydgoszcz to prawdziwe zagłębie muzyczne".

XXV Bydgoski Festiwal Operowy odbędzie się w dniach od 21 kwietnia do 5 maja 2018 r.

Program XXV Bydgoskiego Festiwalu Operowego:

21.04. godz. 19.00, Inauguracja Festiwalu – spektakl premierowy
22.04. godz .18.00, II premiera, ROMEO I JULIA balet Sergiusza Prokofiewa, Opera Nova w Bydgoszczy
24.04. i 25.04. godz. 18.00, TRZEJ MUSZKIETEROWIE musical, Teatr Muzyczny Capitol we Wrocławiu
27.04. godz. 19.00, KNIAŹ IGOR opera Aleksandra Borodina, Narodowa Opera i Balet w Sofii (Bułgaria)
29.04. godz. 18.00, POCAŁUNEK opera Bedřicha Smetany, Národni divadlo Brno - Janáčkova opera (Czechy)
30.04.2018 godz. 19.00, NAÏS opéra-ballet / pastorale héroïque Jeana-Philippa Rameau, Il Giardino d’Amore (Francja, Austria, Polska)
2.05.2018 i 3.05. godz. 19.00, KREDA (Kridt / Chalk) / CZARNY DIAMENT (Black Diamond) - balet współczesny, Dansk Danseteater (Dania)
5.05. godz. 19.00, HERCULES oratorium/dramat muzyczny Georga Friedricha Händla, Nationaltheater Mannheim (Niemcy)

IMPREZA TOWARZYSZĄCA XXV BFO: 11. MIĘDZYNARODOWE OPEROWE FORUM MŁODYCH

Spektakle odbywające się w Operze Nova, sala kameralna im. prof. Krysiewiczowej:
23 kwietnia 2018 i 26 kwietnia 2018, godz. 18.00, Gioacchino Rossini: "Cyrulik sewilski" (Akademia Muzyczna im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy)
28 kwietnia 2018, godz. 18.00, Alessandro Stradella: "Il Trespolo tutore" commedia per musica (Instytut Opery - Akademia Teatralna w Warszawie, Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie, Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie)

Organizator: Akademia Muzyczna F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy

Zobacz również:

-->> Najważniejsze wydarzenia w Bydgoszczy w 2018 roku