Nasz portal stosuje pliki cookies w celach świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie oraz w celach statystycznych. Konfigurację obsługi plików cookies możecie Państwo znaleźć w ustawieniach swojej przeglądarki.
Informacja turystyczna    Informacja Turystyczna    skontaktuj się z nami:  +48 52 340 45 50  e-mail facebook twitter instagram bip android iOS

Barka Lemara, Bydgoszcz, fot. bci

Zabytkowa Barka Lemara cumująca przy nadbrzeżu Brdy, tuż koło spichrzy-symboli Bydgoszczy jest miejscem wyjątkowym. To zarazem zabytek techniki i symbol niezwykle ważnej części historii miasta, który stał się jedną z najciekawszych atrakcji turystycznych Bydgoszczy.

Bo Bydgoszcz właśnie wodzie i żegludze zawdzięcza imponujący rozwój w XIX wieku, który zaowocował rozbudową miasta i przepięknymi, zdobiącymi do dziś śródmieście budynkami.

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu Brda w śródmieściu była wręcz zastawiona takimi jak Lemara barkami, a na rzece robiły się korki jak na Canale Grande we Wenecji. Bydgoski port rzeczny był jedną z najważniejszych przystani na Kanale Bydgoskim, będącym częścią międzynarodowych tras wodnych z Berlina do Gdańska, Białorusi, czy miast południa Polski. W Bydgoszczy rozwijała się unikatowa kultura ludzi wody – szyprów, kapitanów, rodzin szyperskich, żyjących, rodzących się i umierających na rzecznych statkach.

Po Kanale Bydgoskim kursowały całe karawany barek ciągniętych przez silne statki holownicze. Lemara była jedną z nich. Została zbudowana w 1937 r. w Stoczni i Warsztatach Mechanicznych Lloyda Bydgoskiego S.A. w Bydgoszczy. Jej właścicielem był bydgoski szyper Adolf Schmidt . Lemara należała do typu barek „Gross Finow-Masskahn” , zwanych po polsku „Finówkami”. Nazwa „LEMARA” pochodziła od pierwszych sylab imion rodziców właściciela jednostki - Leona i Marii. Schmidt zamieszkał na Lemarze z rodziną. Pływał nią po polskich i niemieckich rzekach. Gdy nadeszła wojna Lemarę przejęli Niemcy, a po wojnie – władze komunistyczne. Prawowici właściciele musieli pracować na własnej do niedawna barce, jako najemni pracownicy świadczący usługi państwu komunistycznemu.
W 2006 roku zapadła decyzja o wycofaniu barki z czynnej żeglugi. Docelowo przeznaczono ją na złom. Jednak w 2009 r. uchwałą Rady Miasta Bydgoszczy podjęto decyzję o odkupieniu barki oraz przekazaniu jej na cele kulturalne . Lemara po długim remoncie trafiła pod zarząd Bractwa Bydgoskiego Węzła Wodnego. W 2014 roku jednostkę przejęło Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy. 
Wtedy zrealizowana została ostateczna aranżacja barki na żywe muzeum tradycji wodniackich i szyperskich. Wnętrza zostały zaaranżowane tak, aby przypominać wyglądem miejsce życia i pracy bydgoskich szyprów. Barka została udostępniona dla zwiedzających, a co miesiąc zbierają się na niej stowarzyszenia rodzin szyperskich. Na Lemarze odbywają się także koncerty, spektakle i spotkania z kulturą. Część zapomnianej historii „wodniackiej Bydgoszczy” wróciła do miasta.

Dane techniczne Lemary (za inf. Ze strony Bractwa Bydgoskiego Węzła Wodnego): Nośność: 282 t; długość: 43,00 m; szerokość: 4,87 m; wysokość burt: 2,08 m; zanurzenie: 1,88 m;

Godziny otwarcia:

poniedziałek: nieczynne

wtorek, środa, piątek: 12.00-17.00

czwartek: 12.00-17.00 (Warsztaty dla dzieci - eMCeK na Barce - wstęp wyłącznie dla zorganizowanych grup dziecięcych w wieku szkolnym)

sobota - niedziela: 12.00-16.00
Wstęp na barkę kosztuje 2 złote.

Grupy zorganizowane - powyżej 20 os. - prosimy o wcześniejsza rezerwację miejsca na: rezerwacje@mck-bydgoszcz.pl

Warsztaty dla dzieci - eMCeK na Barce, zapisy na: piotr.drozdowski@mck-bydgoszcz.pl

Uwaga! W każdy czwarty czwartek miesiąca, barka Lemara czynna do godz. 15.00.

Zobacz również:

-->> Atrakcje turystyczne nad rzeką

-->> Stocznia na Kapuściskach

-->> Barka za 40 tyś złotych

Bydgoszcz, Filharmonia Pomorska, fot. Robert Sawicki Dzielnica Muzyczna w Bydgoszczy to jedno z najciekawszych założeń urbanistycznych miasta, a jednocześnie jeden z najbardziej urokliwych i spokojnych zakątków Bydgoszczy. Centralnym punktem dzielnicy jest rozległy, zrewitalizowany w 2015 roku, Park im. Jana Kochanowskiego, pełen rzeźb przedstawiających wybitnych kompozytorów (m.in. F. Chopina, I. Paderewskiego, S. Moniuszki, H. Wieniawskiego, G. Bacewicz).

Wizualizacja dworca Bydgoszcz Główna po modernizacji

W dniu 13 lipca 1851 pierwszy pociąg wjechał przez most nad Brdą (wys. 28 m) na dworzec. Oficjalnego otwarcia linii (145 km) dokonał 25 lipca 1851 osobiście w Bydgoszczy król Prus Wilhelm IV. Przed udekorowanym dworcem odbyło się widowisko, podczas

...

Muzeum Mydła i Historii Brudu jest to miejsce wyjątkowe na turystycznej mapie Bydgoszczy. Oprócz „tradycyjnego” zwiedzania z przewodnikiem, odwiedzający mają szansę własnoręcznie wykonać mydełko na warsztatach prowadzonych przez Mistrza Mydlarskieg

...
Sierpień 2018
P W Ś C Pt S N
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Wiadomości

Newsletter

e-mail facebook twitter instagram android BIP

Informacja Turystyczna

ul. Batorego 2

tel. +48 52 340 45 50

info@visitbydgoszcz.pl