Nasz portal stosuje pliki cookies w celach świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie oraz w celach statystycznych. Konfigurację obsługi plików cookies możecie Państwo znaleźć w ustawieniach swojej przeglądarki.
Informacja turystyczna    Informacja Turystyczna    skontaktuj się z nami:  +48 52 340 45 50  e-mail facebook twitter instagram bip android iOS

Barka Lemara, Bydgoszcz, fot. bci

Zabytkowa Barka Lemara cumująca przy nadbrzeżu Brdy, tuż koło spichrzy-symboli Bydgoszczy jest miejscem wyjątkowym. To zarazem zabytek techniki i symbol niezwykle ważnej części historii miasta, który stał się jedną z najciekawszych atrakcji turystycznych Bydgoszczy.

Bo Bydgoszcz właśnie wodzie i żegludze zawdzięcza imponujący rozwój w XIX wieku, który zaowocował rozbudową miasta i przepięknymi, zdobiącymi do dziś śródmieście budynkami.

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu Brda w śródmieściu była wręcz zastawiona takimi jak Lemara barkami, a na rzece robiły się korki jak na Canale Grande we Wenecji. Bydgoski port rzeczny był jedną z najważniejszych przystani na Kanale Bydgoskim, będącym częścią międzynarodowych tras wodnych z Berlina do Gdańska, Białorusi, czy miast południa Polski. W Bydgoszczy rozwijała się unikatowa kultura ludzi wody – szyprów, kapitanów, rodzin szyperskich, żyjących, rodzących się i umierających na rzecznych statkach.

Po Kanale Bydgoskim kursowały całe karawany barek ciągniętych przez silne statki holownicze. Lemara była jedną z nich. Została zbudowana w 1937 r. w Stoczni i Warsztatach Mechanicznych Lloyda Bydgoskiego S.A. w Bydgoszczy. Jej właścicielem był bydgoski szyper Adolf Schmidt . Lemara należała do typu barek „Gross Finow-Masskahn” , zwanych po polsku „Finówkami”. Nazwa „LEMARA” pochodziła od pierwszych sylab imion rodziców właściciela jednostki - Leona i Marii. Schmidt zamieszkał na Lemarze z rodziną. Pływał nią po polskich i niemieckich rzekach. Gdy nadeszła wojna Lemarę przejęli Niemcy, a po wojnie – władze komunistyczne. Prawowici właściciele musieli pracować na własnej do niedawna barce, jako najemni pracownicy świadczący usługi państwu komunistycznemu.
W 2006 roku zapadła decyzja o wycofaniu barki z czynnej żeglugi. Docelowo przeznaczono ją na złom. Jednak w 2009 r. uchwałą Rady Miasta Bydgoszczy podjęto decyzję o odkupieniu barki oraz przekazaniu jej na cele kulturalne . Lemara po długim remoncie trafiła pod zarząd Bractwa Bydgoskiego Węzła Wodnego. W 2014 roku jednostkę przejęło Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy. 
Wtedy zrealizowana została ostateczna aranżacja barki na żywe muzeum tradycji wodniackich i szyperskich. Wnętrza zostały zaaranżowane tak, aby przypominać wyglądem miejsce życia i pracy bydgoskich szyprów. Barka została udostępniona dla zwiedzających, a co miesiąc zbierają się na niej stowarzyszenia rodzin szyperskich. Na Lemarze odbywają się także koncerty, spektakle i spotkania z kulturą. Część zapomnianej historii „wodniackiej Bydgoszczy” wróciła do miasta.

Dane techniczne Lemary (za inf. Ze strony Bractwa Bydgoskiego Węzła Wodnego): Nośność: 282 t; długość: 43,00 m; szerokość: 4,87 m; wysokość burt: 2,08 m; zanurzenie: 1,88 m;

Godziny otwarcia:

poniedziałek: nieczynne

wtorek, środa, piątek: 12.00-17.00

czwartek: 12.00-17.00 (Warsztaty dla dzieci - eMCeK na Barce - wstęp wyłącznie dla zorganizowanych grup dziecięcych w wieku szkolnym)

sobota - niedziela: 12.00-16.00
Wstęp na barkę kosztuje 2 złote.

Grupy zorganizowane - powyżej 20 os. - prosimy o wcześniejsza rezerwację miejsca na: rezerwacje@mck-bydgoszcz.pl

Warsztaty dla dzieci - eMCeK na Barce, zapisy na: piotr.drozdowski@mck-bydgoszcz.pl

Uwaga! W każdy czwarty czwartek miesiąca, barka Lemara czynna do godz. 15.00.

Zobacz również:

-->> Atrakcje turystyczne nad rzeką

-->> Stocznia na Kapuściskach

-->> Barka za 40 tyś złotych

Kanał Bydgoski, Bydgoszcz, atrakcje, fot. Robert Sawicki Kanał Bydgoski to wielka, hydrotechniczna myśl podjęta za czasów Królestwa Polskiego, dopracowana i zrealizowana tuż po I rozbiorze Polski w latach 1773-1774 za panowania Fryderyka II władcy Prus, która dziś jest jedną z najciekawszych atrakcji turystycznych w Bydgoszczy.

Bydgoszcz przecinają dwie ważne drogi krajowe nr 10 i 25. Dzięki pierwszej z nich istnieje dogodne połączenie z Piłą i Szczecinem w kierunku północno-zachodnim. Z kolei druga zapewnia dogodne połączenie z Wrocławiem, Poznaniem a także bydgoskim lot

...
Badanie ruchu turystycznego, Bydgoszcz

Badania ruchu turystycznego w Bydgoszczy pozwalają nam przede wszystkim określić profilu turystów odwiedzających nasze miasto, poznać ich preferencje oraz oceny atrakcyjności poszczególnych elementów oferty turystycznej. Ponadto wskazują nasze sł

...
Październik 2018
P W Ś C Pt S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4

Wiadomości

Newsletter

e-mail facebook twitter instagram android BIP

Informacja Turystyczna

ul. Batorego 2

tel. +48 52 340 45 50

info@visitbydgoszcz.pl