Nasz portal stosuje pliki cookies w celach świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie oraz w celach statystycznych. Konfigurację obsługi plików cookies możecie Państwo znaleźć w ustawieniach swojej przeglądarki.
Informacja turystyczna    Informacja Turystyczna    skontaktuj się z nami:  +48 52 340 45 50  e-mail facebook twitter foursquare2 instagram bip android iOS

Bydgoszcz, 18 południk

Bydgoszcz przecina 18 południk długości geograficznej wschodniej. Południk przechodzi niemal przez środek Starego Rynku, a łączy Bydgoszcz z takimi miastami jak Sztokholm czy Kapsztad.

W linii 18 południka znajdują się: teren lotniska, Skarpa Szwederowska, Dom Kultury Bydgoskiej Spółdzielni Mieszkaniowej "Arka" na ul. Konopnickiej 24 a, ul. Ugory (obok kościoła pw. Matki Boskiej Nieustającej Pomocy, areszt śledczy przy Sądzie Okręgowym na Wałach Jagiellońskich, ul. Pod Blankami, Przesmyk, Zaułek, ul. Długa 37 - Hotel Ratuszowy (18% zniżki 18. dnia każdego miesiąca w hotelowej restauracji na posiłek przy stoliku znajdującym się na "osiemnastce", a także na "osiemnastce" znajdują się pokoje o numerach 207, 208 i 307 z tabliczką "Pod 18 Południkiem" ), płyta Starego Rynku przy pomniku Walki i Męczeństwa, ul. Farna i Malczewskiego, ul. Focha, Warmińskiego, Dworcowa, Podolska, Zduny, Sienkiewicza, Śniadeckich, Chrobrego, Wileńska, Mazowiecka, Bocianowo, Rycerska, Zygmunta Augusta, Ludwikowo, Rynkowska, Rekreacyjna w Myślęcinku.

W siedzibie Bydgoskiego Centrum Informacji, znajdującej się niemalże na trasie można zaopatrzyć się w okolicznościowy żeton sygnowany przez Bractwo 18. Południka projektu Bogdana Kowalskiego oraz Polskie Towarzystwo Numizmatyczne albo Certyfikat pobytu na 18. Południku.

O pamięć, oznakowanie 18. południka pieczołowicie dba Bractwo 18. Południka. Ze strony internetowej Bractwa http://18-poludnik.blogspot.com/ można również uzyskać wiele ciekawych informacji dotyczących tego południka w tym, że:

"szczególność 18 południka polega też na tym, że w kartografii jest to południk osiowy odwzorowania układu 2000 dla pasa 8 według systemu WGS 84. Oznacza to, że jest to linia styku walca, służącego do wykreślenia mapy płaskiej. Oprócz południka bydgoskiego w Polsce rolę taką spełniają: południk szczeciński, warszawski i białostocki. Południk pomaga również w orientacji przestrzennej. Odległość z Bydgoszczy do bieguna północnego wynosi 4 109 357 km, do bieguna południowego 15 894 917 km, a równika 5 892 780 km".

Na załączonym obrazku widzimy metalową konstrukcję z południkami i równoleżnikami upamiętniającą 18. południk, która stoi na Wyspie Młyńskiej przy Białym Spichrzu, jednak nie leży równo na 18 południku.

Na bydgoskim Szwederowie (ul. Konopnicka) położona została kamienna płyta oznaczającą południk. Obok niej znajduje się kamień z napisem: "Tu przebiega południk 18 łączący Szwederowo ze Sztokholmem i Kapsztadem" Podobna tablica zostanie też zamontowana na terenie Szkoły Podstawowej nr 63 przy ul. Goszczyńskiego.

___________________

Geocaching na 18 południku

Bydgoskie Centrum Informacji wraz z serwisem wirtualneszlaki.pl przygotowało skrzynkę geocache, do której prowadzi zagadka związana z 18 południkiem. Geocaching to współczesne połączenie podchodów z poszukiwaniem skarbów. Miliony ludzi na cały świecie wciągnęły się już w tę zabawę, która z jednej strony pozwala poczuć zew przygody i dreszczyk emocji, a z drugiej poznać nowe miejsca i ich historię. Poszukiwacze logują się na stronie opencaching.pl, gdzie znajdują się informacje o skarbach ukrytych w terenie. Ich opisy zawierają współrzędne GPS, zdjęcia czy zadania, których wykonanie pozwala odnaleźć skrzynki. Sam skarb to najczęściej szczelny pojemnik, który zawiera książeczkę wpisów oraz drobne przedmioty, które można wymienić na zasadzie 1 do 1. Odnalezienie skrzynki odnotowuje się na stronie www, za co zdobywa się kolejne punkty.

Żeby dobrać się do skarbu przygotowanego przez BCI i wirtualneszlaki.pl, trzeba rozwiązać dwa zadania w okolicy Wyspy Młyńskiej i Starego Rynku. Pozwolą one poznać szyfr do kłódki, na którą zamknięty jest skarb.

Przygodę zaczynamy tu: http://opencaching.pl/viewcache.php?cacheid=27120

lub tu: http://www.geocaching.com/seek/cache_details.aspx?guid=88cd79fb-ac20-44e7-9a63-780814a087d2

Muzeum Mydła i Historii Brudu, Bydgoszcz Jedyne takie muzeum w Europie i unikatowa atrakcja turystyczna Bydgoszczy! Można tu poznać historię higieny, brudu i produkcji mydła oraz dowiedzieć się kim był Plugawy Tomasz Łaziebnik, czym wsławił się Zabłocki, jak wyglądała higiena naszych babć... oraz gdzie jest najwięcej bakterii.

Tramwaj Wodny, w tle Poczta Polska, Bydgoszcz, fot. R. Sawicki

Całodobowa Poczta Główna mieści się w zespole zabytkowych budynków z XVIII w. Kilkakrotnie została przebudowywana ze względu na zwiększenie zapotrzebowania na usługi pocztowe i telegraficzne.

Dom Leona Wyczółkowskiego, Bydgoszcz, fot. bci8 kwietnia 1937 r. żona Leona Wyczółkowskiego, zgodnie z ostatnią wolą męża, przekazała miastu Bydgoszczy 425 prac, szkicowniki oraz pamiątki osobiste i wyposażenie pracowni.

Marzec 2017
P W Ś C Pt S N
27 28 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Wiadomości

 • Bydgoszcz z wyróżnieniem Travellers' Choice 2017

  Bydgoszcz wśród 5 najlepszych celów podróży w Polsce wg Tripadvisor Bydgoszcz jest coraz lepiej oceniana przez turystów. Po raz kolejny znalazła się w zestawieniu najlepszych celów podróży w Polsce wg portalu...

 • Najbliższe wydarzenia w Bydgoszczy

   Rusałka w Operze Nova, fot. Marek Chełminiak Mnóstwo ciekawych wydarzeń przed nami, tych kulturalnych, sportowych, filmowych, turystycznych, prelekcji oraz wystaw. Pełna lista wydarzeń -...

 • Sportowe lato w Bydgoszczy

  Sportowe lato w Bydgoszczy 2017 Początek lata przyniesie w Bydgoszczy sportowe emocje. W czerwcu zagrają u nas piłkarskie reprezentacje do lat 21 z Hiszpanii, Portugalii, Serbii i...

 • Bydgoszcz w finale Tourism for Tomorrow Award

  Bydgoszcz, fot. Robert Sawicki Z przyjemnością informujemy, że Miasto Bydgoszcz znalazło się w gronie trzech finalistów konkursu Tourism for Tomorrow, w kategorii destynacja,...

 • Zabytki w Bydgoszczy

  Zabytki w Bydgoszczy - Spichrze nad Brdą, fot. Filip Kowalkowski Poznaj najważniejsze zabytki w Bydgoszczy i sprawdź czego nie można przegapić zwiedzając miasto. Więcej zabytkowych budynków znajdziesz tutaj -->>...

 • Co dalej z Młynem Rothera?

  Młyny Rothera Miasto Bydgoszcz sfinalizowało procedurę dialogu technicznego związaną z zagospodarowaniem Młyna Rothera, co umożliwi ogłoszenie przetargu na prace projektowe.

Bydgoszcz - Tripadvisor Travellers Choice 2017

Newsletter

e-mail facebook twitter foursquare instagram android BIP

Informacja Turystyczna

ul. Batorego 2

tel. +48 52 340 45 50

bci@visitbydgoszcz.pl