"Bydgoszcz niekonwencjonalnBydgoszcz Niekonwencjonalnie – seria spacerów z pomysłem ie" to seria 8 spacerów w towarzystwie przewodnika, których wspólnym mianownikiem jest Bydgoszcz i związane z nią postacie. Program wycieczek oparty jest o książki, postacie historyczne lub zapomniane atrakcje miasta. Celem nadrzędnym jest przybliżenie historii Bydgoszczy oraz próba przywołania jej charakteru i klimatu sprzed lat. Przewodnikami będą bydgoszczanie – miłośnicy tego miasta i schowanych w zakamarkach tajemnic. 

Najbliższe spacery:

 

26 maja - Górny Taras

W kolejnej odsłonie naszego cyklu oprowadzimy Was po zapomnianej atrakcji Bydgoszcz - Górnym Tarasie. W trakcie 3-godzinnego spaceru poznamy koncepcję przyświecającą utworzeniu tej wyjątkowej trasy spacerowej. Dowiemy się gdzie stała wieża Bismarcka, dlaczego bydgoska wieża ciśnień jest wyjątkowa i skąd wzięła się nazwa osiedla "Szwederowo". Tradycyjnie spotykamy się o godzinie 10.00 przy wejściu do Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. dr. W. Bełzy w Bydgoszczy. Z uwagi na liczne przewyższenia polecamy zaopatrzyć się w wygodne buty.

9 czerwca - Bydgoskie Parki

Bydgoszcz to miasto słynące z zieleni. Czy wiedzieliście, że nasze miasto posiada największą liczbę parków w Polsce? Znajduje się w nim 31 parków a łączna ich powierzchnia to 2 hektary. W trakcie wycieczki będziemy poznawać ich historię i tajemnicę. Tradycyjnie spotykamy się o godzinie 10.00 przy wejściu do Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. dr. W. Bełzy w Bydgoszczy

23 czerwca - Przemysłowa Bydgoszcz

Podczas kolejnej wycieczki w ramach cyklu Bydgoszcz Niekonwencjonalnie poznamy historię bydgoskiego przemysłu. Swoją wędrówkę rozpoczniemy na Starym Rynku skąd skierujemy swoje kroki na Wyspę Młyńską gdzie poznamy jej historię. W trakcie trzygodzinnego spaceru poznamy też dzieje bydoskiej Jutrzenki, Fabryki Obrabiarek do Drewna, Garbarni Bucholca i wielu innych przedsiębiorstw, które wpłynęły na losy naszego miasta.

7 lipca - Od Wyszogrodu do Fordonu

Fordon, największa dzielnica Bydgoszczy do 1973 była oddzielnym miasteczkiem zlokalizowanym blisko ujścia rzeki Brdy do Wisły. W trakcie ok. 4 godzinnej wycieczki poznamy historię tego miejsca a jest ona bardzo ciekawa. Odwiedzimy starą śluzę Brdyujście, miejsce lokalizacji grodu Wyszogród, poznamy historię cegielni i mostu fordońskiego. Tradycyjnie spotykamy się o godzinie 10.00 przy wejściu do Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. dr. W. Bełzy w Bydgoszczy. Z uwagi na liczne przewyższenia polecamy zaopatrzyć się w wygodne buty.

8 sierpnia - Śladami Mostu Królowej Jadwigi

Wydana w 1981 roku książka Most Królowej Jadwigi stała się jedną z najbardziej popularnych książek mówiących o historii miasta Bydgoszcz. Autorem tej powieści jest bydgoski literat - Jerzy Sulima-Kamiński. W trakcje przechadzki dowiemy się gdzie pracowała ciocia głównego bohatera, czym zajmował się jego ojciec oraz gdzie w Bydgoszczy był cyrk. Tradycyjnie spotykamy się o godzinie 10.00 przy wejściu do Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. dr. W. Bełzy w Bydgoszczy. Z uwagi na liczne przewyższenia polecamy zaopatrzyć się w wygodne buty.

18 sierpnia - Święcicki - budowniczy Bydgoszcz

Podczas kolejnego spaceru w ramach cyklu Bydgoszcz Niekonwencjonalnie zabierzemy Was w podróż do przeszłości śladami Józefa Święcickiego i jego Bydgoszczy. Jest to możliwe dzięki pewnej pamiątce, którą zostawił potomnym największy budowniczy naszego miasta. Przewodnik, który wydał w 1907 roku będzie naszym drogowskazem a zawarta w nim trasa spacerowa wskaże gdzie mamy kierować swoje kroki. Tradycyjnie spotykamy się o godzinie 10.00 przy wejściu do Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. dr. W. Bełzy w Bydgoszczy. Z uwagi na liczne przewyższenia polecamy zaopatrzyć się w wygodne buty.

Wydarzenie jest organizowane przez Stowarzyszenie "Obywatel Działa" mające na celu propagowanie historii i tradycji miasta oraz postaw obywatelskich. W ramach projektów powstał także fanpage na popularnym portalu facebook.com (facebook.com/bydgoszczniekonwencjonalnie), dzięki któremu można bieżąco pozyskiwać informację o omawianych w trakcie spacerów tematach.

Zadanie współfinansowane ze środków Miasta Bydgoszczy.

Kontakt do organizatora: Filip Krauze - Stowarzyszenie Obywatel Działa, +48 509 091 695, filipkrauze@gmail.com

Zobacz również:

-->> Letni spacer turystyczny z przewodnikiem

-->> Zabytki w Bydgoszczy